Home inne #zostanwdomu Nie musisz? Na razie nie podróżuj! Koronawirus paraliżuje Europę. [DŁUGI i SUBIEKTYWNY WPIS]
#zostanwdomu Nie musisz? Na razie nie podróżuj! Koronawirus paraliżuje Europę. [DŁUGI i SUBIEKTYWNY WPIS]

#zostanwdomu Nie musisz? Na razie nie podróżuj! Koronawirus paraliżuje Europę. [DŁUGI i SUBIEKTYWNY WPIS]

Zwalczmy to szybko!

————————————————————

WAŻNA INFORMACJA – POLSKA ZAMYKA GRANICE. INNE ZMIANY!

W Polsce od soboty 14 marca 2020 został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Nastąpiły zmiany m.in. w funkcjonowaniu galerii handlowych. Od 15 marca 2020 (niedzieli) zostały przywrócone kontrole na granicach, zakaz wjazdu dla obcokrajowców oraz szereg innych obostrzeń w kraju.

Pisałem o tym w SPECJALNYM WPISIE

————————————————————

RATUNKOWE LOTY – DLA POLAKÓW CHCĄCYCH WRÓCIĆ DO KRAJU

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, będą trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą.

W ramach akcji #lotdodomu powstał specjalny serwis oraz podstrona z listą aktualnie realizowanych rejsów. Obsługą połączeń zajmuje się PLL LOT, więc listę kierunków i dat lotów znajdziecie na stronie lot.com/lot-do-domu

Pisałem o tym w sobotę, w specjalnym wpisie “#lotdodomu Jak wrócić do Polski samolotem? Będą ratunkowe loty czarterowe dla Polaków!“. Znajdziecie go tutaj

————————————————————

Krótki wstępm

#zostanwdomu

Dłuższy wstęp

Przymierzałem się do tego wpisu od kilku dni, teraz chyba jest już pora…

Od kilku miesięcy na świecie mamy dosyć wyjątkową sytuację. Jest to koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę nazwaną COVID-19. Pisałem o tym w pierwszym wpisie – pod koniec stycznia (KLIK)

Zagrożenie – obecnie przez WHO określane jako pandemia – pojawiło się w Chinach. I sparaliżowało cały kraj. Władze Państwa Środka postanowiły odciąć od świata zagrożoną prowincję Hubei (to ta z miastem Wuhan), a potem także i kolejne prowincje i miasta.

W wielu miejscach zarządzono kwarantanny. Zamkniętych zostało także mnóstwo zabytków, wprowadzone zostały przeróżne obostrzenia. Pozamykano fabryki, zakazano wielu podróży. I Chiny w zasadzie w tej sposób poradziły sobie. W tej chwili można uznać, iż Chiny opanowały chorobę. Dziennie notują bowiem po kilka czy kilkanaście nowych zachorowań.

Jak można się było spodziewać – choroba przywędrowała do Europy. I niestety nasz kontynent nie poradził sobie z nią za dobrze. Znając już chińskie doświadczenia, wiele kroków podjęto zbyt późno.

Włochy – za późno!

Na razie wiadomo, iż (według stanu na teraz) najmocniej ucierpiały Włochy. Pozamykane szkoły, zabytki, sklepy, centra handlowe, biznesy prywatne. Otwarte zostały głównie apteki, sklepy spożywcze. Warto zaznaczyć, iż generalnie Włochom udało się utrzymać dostawy do sklepów.

Zresztą podobnie było w Chinach. Oczywiście z pojedynczymi wyjątkami w niektóre dni – ale to jest akurat normalne. Duża liczba ludzi w momencie paniki wykupi każdą ilość towaru.
Poddane kwarantannie prowincje i miasta jakoś sobie poradziły. Ludzie zamawiali towary online, do sklepu chodzili tylko w celu uzupełnienia zapasów. W zasadzie nie było problemów z dostępnością standardowo potrzebnych towarów.

Włosi popełnili też kilka błędów. Po pierwsze – na wiele kroków zdecydowano się zbyt późno! “Tragedia” wydarzyła się też w weekend 7-8 marca.

To własnie wtedy ichniejsze władze zdecydowały się rozszerzyć “czerwoną strefę” na kilka północnych prowincji – zamieszkałych przez kilkanaście milionów osób. Pisałem o tym m.in. tutaj. Niestety włosi dali ciała. Od momentu – najpierw wycieku(???) – treści dekretu do internetu, czy też od nocnego wystąpienia premiera Conte do czasu wejścia w życie dekretu minęło dobre kilkanaście godzin.

W trakcie tego czasu Włosi z zamykanych prowincji rozjechali się po kraju. I już wtedy było wiadomo, iż kwestią czasu będzie rozciągnięcie obostrzeń na resztę prowincji i zamknięcie całego kraju. Tak też stało się już 10 marca 2020 (więcej info).

Ale to za późno! Od kilka ostatnich dni Włosi dzień-w-dzień notują coraz więcej zachorowań. I pewnie jeszcze przez wiele dni tak będzie.

Zachodnia część Europy – w zasadzie szkoda komentować

Jeśli chodzi o większość innych państw w Europie (Zachodniej), to przez długo czas podchodziły one do sprawy dosyć beztrosko. W tym tygodniu granicę kilkuset, a później i tysięcy chorych osób przekroczyły Francja, Hiszpania czy Niemcy. Zresztą to z Niemiec (dosłownie) przyjechał do nas pierwszy wykryty chory.

Warto wspomnieć, iż taka Francja szkoły zamyka dopiero dzisiaj (a ma już grubo ponad 2000 potwierdzonych chorych), a na etapie kilkudziesięciu chorych była jakieś dwa tygodnie temu. Należały działać wtedy!

W Wielkiej Brytanii chyba dopiero teraz zaczynają myśleć o zamykaniu szkół. A to wszystko kilka dni po tym jak “zamknęły” się Włochy. Najpierw pojedyncze miejscowości, potem całe prowincje, a kilka dni temu cały kraj (patrz poprzedni dział)

>> KORONAWIRUS. SPRAWDŹ INNE WPISY

Belgia zamyka szkoły, bary i restauracje. Sklepy będą mogły być otwarte tylko w dni robocze – w weekendy mają pozostać zamknięte. Uczyniono wyjątek dla aptek i sklepów spożywczych.

Spójrzcie jeszcze na tabelę z Wikipedii:

Działania w Polsce

Do Polski koronawirus przywędrował stosunkowo późno – byliśmy jednym z ostatnich państw w Europie.

Moim zdaniem (i na nasze szczęście?) – jak chodzi o reakcję europejskich państaw – pewnym wyjątkiem była Polska.

Jako jedni z pierwszych zaczęliśmy formować kordon sanitarny – także na granicach lądowych. Pomimo małej ilości zachorowań, w środę 11 marca polski rząd zadecydował o zamknięciu placówek oświatowych, żłobków, klubów dziecięcych, szkół wyższych, teatrów, oper, filharmonii, kin i sieci kinowych. Jeszcze w czwartek i piątek szkoły czy przedszkola przyjmą dzieci i uczniów, ale od poniedziałku 16 marca nie będzie już takiej możliwości. Wprowadzone zostały też i inne obostrzenia.

My zamknęliśmy szkoły już przy kilkudziesięciu wykrytych przypadkach; inne państwa albo zrobiły to przy kilku tysiącach chorych albo… jeszcze tego nie zrobiły. W miarę szybka reakcja daje nam nadzieję, iż uda nam się uniknąć nadmiernego rozprzestrzenienia się choroby.

Najświeższe info:
Od piątku wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a od soboty na granicy polsko-czeskiej” – poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.


W piątek dużo zmieni się w Polsce. “Rozporządzenie wydane na mocy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zostanie podpisane jutro. Zgodnie z ustawą jest ono publikowane niezwłocznie i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia”

PLL LOT zawiesza od 14 marca do 13 kwietnia 2020 połączenia z Warszawy do Miami, Newark, Los Angeles i z Budapesztu do Nowego Jorku.

Reszta Europy i świata

Reakcji jest dużo. Sytuacja zmienia się w dodatku z minuty na minutę. Mnóstwo państw zamyka swoje granice na przyjezdnych, bądź też obejmuje ich obowiązkową kwarantanną (przeważnie na 14 dni). Wiele z nich pozamykało szkoły, uczelnie, zabytki czy urzędy.

Norwegia wymaga 14-dniowej kwarantanny. Ukraina w najbliższych godzinach ma zadecydować o zamknięciu 70% punktów granicznych. Kuwejt całkowicie odizolował się od świata (brak komunikacji, także samolotowej).

W piątek postaram się aktualizować trochę ten rozdział.

NA RAZIE – NIE PODRÓŻUJMY!

W Polsce coraz to większą popularność zyskuje akcja #zostanwdomu – ma ona na celu uświadomienie ludzi o konieczności ograniczenia kontaktów. Im szybciej – tym lepiej. Im bardziej będziemy unikać możliwości zarażenia się od innych czy też zarażenia innych (możemy być nieświadomymi nosicielami choroby!) oraz im więcej osób tak będzie się zachowywać – tym szybciej wrócimy do normalności. A przynajmniej to po-koronawirusowej normalności.

Od pewnego czasu zacząłem publikować wpisy z najnowszymi informacjami o koronawirusie. Po waszym odzewie było widać, iż były one potrzebne.

Już dzisiaj (w czwartek) w ciągu dnia zaprzestałem publikacji ofert z bliskim terminem wylotu. W końcu jak się okazuje jest też i wiele ofert first minute czy też po prostu z terminem podróży dopiero za kilka miesięcy.

Na tego typie ofert skupię się w najbliższej przyszłości. Europa w końcu zdała sobie sprawę z zagrożenia i zaczęła na nie konkretnie reagować. Można w miarę bezpiecznie założyć, iż być może za ~2 miesiące normalne/turystyczne podróże powinny już być “bezpieczne” oraz nie przeszkadzać w zwalczaniu rozprzestrzenianiu się pandemii.
Oczywiście będą to podróże liniami, które do tego czasu przetrwają…

Najbliższa przyszłość

W bólach rodzi się też wielki wpis z aktualnymi restrykcjami poszczególnych państw. Mnóstwo z nich (Słowacja, Norwegia i inne) po zamknęły się na przyjezdnych. Albo wymagają bezwzględnej 14-dniowej kwarantanny po przylocie. USA nie będą wpuszczać osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w 26 państwach należących do Strefy Schengen.

Węgry wprowadziły stan wyjątkowy. Tak samo Czechy. Długo by tutaj wymieniać – postaram się to wszystko zebrać do kupy w najbliższych dniach.

>> Koronawirus w Europie i na świecie. Mam dla Was kilka wpisów z najważniejszymi informacjami!

Gospodarka, giełdy i inne takie

W tym chyba najbardziej “osobistym” / “subiektywnym” wpisie na stronie chciałem jeszcze poruszyć kwestie gospodarczo-finansowe. Dlaczego? Ponieważ – po pierwsze – prywatnie to jedno z moim największych zainteresowań, a – po drugie – kwestie gospodarczo-finansowe są nierozerwalnie związane z turystyką.

Koronawirus – pośrednio, gdyż linia już miała kłopoty – położył już linię Flybe. I pogrąży jeszcze niejedną linię. Wielu z przewoźników będzie potrzebować zastrzyku gotówki od państwa. I pewnie wiele linii dostanie pomoc.

Z powodu ogromnego spadku zainteresowania podróżami Lufthansa, PLL LOT, KLM, Air France i wiele innych linii tnie rozkłady na najbliższe tygodnie. Tysiące pasażerów nie tylko rezygnuje z już zakupionych biletów (no-show), ale wielu rezygnuje z planowania podróży. Przynajmniej do unormowania się sytuacji na świecie. A takie odkładania podróży to ogromne ubytki i “utracone przychody” w liniach. Ponieważ obecnie duża część gospodarki jest tak naprawdę mało rentowna – i żyje dzięki taniemu kredytowi i jako takim przychodom – to będzie jeszcze gorzej.
Skąd ostatni wysyp “elastycznych” taryf w wielu liniach lotniczych? Otóż właśnie po to, aby był dopływ gotówki i utrzymać płynność.
Można by tutaj napisać jeszcze ze dwa tomy…

Giełda. Drugi ważny temat. Totalny kryzys płynności. Nie “duże”, ale wręcz gigantyczne spadki wyceny akcji linii lotniczych, biur podróży i setek innych firm. Dzisiaj nasz polski WIG zaliczył największy spadek wartości w historii giełdy (-13,3%). Amerykański Dow Jones Industrial Average stracił 9,99 proc. Silniejsze jednodniowe spadki na Wall Street wystąpiły wcześniej bodajże tylko trzy razy w historii

Wiele innych giełd zaliczyło największe spadki od kilkudziesięciu lat. Nastroje zdecydowanie nie są dobre…

Najważniejsze informacje – nie tylko od władz

#zostanwdomu przez najbliższe dni. Wychodź tylko w celu załatwienia niezbędnych spraw.

Nie idź na imprezę; nie idź pochodzić sobie do centrum handlowego; zrób coś innego. Przeczytaj książkę, spędź czas w domu z bliskimi. Warto ten czas wykorzystać na zrobienie rzeczy, na które normalnie brakuje nam czasu!

A może by tak… zgarnąć stówkę? Na proste.info mam dla Was świetną ofertę – z łatwym bonusem, do zgarnięcia w zasadzie z domu – WIĘCEJ INFO

Myj ręce – tak często, jak to możliwe. To najważniejsze zalecenie. Mycie rąk wodą z mydłem przez ~30 sekund jest najlepszą profilaktyką. Unikaj czułych powitań czy pożegnań. Nie dotykaj twarzy. Unikaj dużych skupisk ludzi. W miejscach publicznych noś rękawiczki. Pamiętaj: maski generalnie są dla osób chorych – po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby podczas kaszlu itp.

Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluje o odpowiedzialność” – mówi Łukasz Szumowski

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o dużej liczbie przypadków COVID-19.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania w szczególności do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia), Hiszpanii (Wspólnota Madrytu oraz miasta Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków), San Marino i Japonii.

P.S. Wpis miał być ze 4 razy dłuższy i traktować także o innych sprawach (m.in. zachowaniu ludzi), ale nie wiem czy ktokolwiek by go jeszcze czytał :)


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *