Home loty Koronawirus. Całe Włochy pod “kwarantanną”! Odwołane loty i nie tylko
Koronawirus. Całe Włochy pod “kwarantanną”! Odwołane loty i nie tylko

Koronawirus. Całe Włochy pod “kwarantanną”! Odwołane loty i nie tylko

Ważne!

WAŻNA INFORMACJA – POLSKA ZAMYKA GRANICE. INNE ZMIANY!

W Polsce od soboty 14 marca 2020 został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Nastąpią zmiany m.in. w funkcjonowaniu galerii handlowych.

Od 15 marca 2020 (niedzieli) zostały przywrócone kontrole na granicach, zakaz wjazdu dla obcokrajowców oraz szereg innych obostrzeń w kraju.

Pisałem o tym w SPECJALNYM WPISIE

——————————————————————

Sobotnia blokada północy kraju

O blokadzie i praktycznie odcięciu od świata Lombardii i kilkunastu innych prowincji położonych na północy Włoch pisałem w sobotę 7 marca 2020 (więcej info).

Włoskie władze bardzo mocno ograniczyły możliwości poruszania się, pozamykały wiele innych miejsce i wprowadziły szereg innych obostrzeń.

Anulowane zostają wszelkie zorganizowane wydarzenia w tym te publiczne, wyciągi narciarskie zostają zamknięte. Kina, teatry, siłownie, puby, szkoły tańca, kolektury, sale bingo, baseny, centra sportowa, spa itp. miejsca zostają zamknięte. Odwołane zostają zarówno cywilne jak i religijne ceremonie, takie jak np. pogrzeby. Podobne zakazy dotyczą także wielu innych spraw.

>> KORONAWIRUS. SPRAWDŹ NASZE INNE WPISY

Dekret dotyczył m.in. Mediolanu, Wenecji i wiele innych miejscowości. Łącznie pod kwarantanną znalazł się obszar zamieszkany przez kilkanaście milionów osób. Już wtedy wydawało mi się, że dekret został jednak wprowadzony za późno.

Blokada całego kraju!

9 marca wieczorem potwierdziło się to, iż podjęte wcześniej decyzje były podjęte za późno i należy działać radykalniej!

W poniedziałkowy wieczór 9 marca 2020 Premier Włoch rozszerzył obszar obowiązywania dekretu na CAŁE WŁOCHY! W całym kraju obowiązują przepisy z wcześniejszego dekretu – ograniczenia w poruszaniu się, zgromadzeniem, odwołania imprez, zamknięcie szkół, teatrów, kin i innych miejsc. Mecze Serie A zostaje odwołane, szkoły i uniwersytety mają być zamknięte do 3 kwietnia.


Nie jest to jednak ścisła kwarantanna – jak np. w Hubei. W kwestii podróży są one generalnie zakazane, ale z wyjątkiem absolutnie niezbędnych sytuacji – zawodowych lub rodzinnych. W praktyce wychodzi na to, iż obecnie można wjechać i wyjechać do/z kraju.

Dla osób nie pamiętających liczb – we Włoszech mieszka ponad 60 milionów osób!

Giulio Gallera – Regionalny Minister Zdrowia (w Lombardii) poprosił rząd o wprowadzenie nakazu zamknięcia sklepów w jego prowincji. Rozważa one też wystosowanie prośby o zamknięcie transportu oraz fabryk i zakładów produkcyjnych.

Zakazy lotów i podróży

Szereg państw zakazuje lotów i podróży do Włoch. Malta ze skutkiem natychmiastowym odcięła połączenie lotnicze i morskie. Rząd w Maroku nakazał zaprzestania lotów do/z Włoch.

Austria poleca swoim obywatelom powrót do kraju (i poddanie się kwarantannie), Wielka Brytania stanowczo odradza wszelkie podróże do Włoch.

Z powodu rozszerzenia dekretu na całe Włochy m.in. Wizz Air kasuje wszystkie loty do tego kraju! (WIĘCEJ INFO)

Jak chodzi o Ryanair – najświeższą informacją jest przekaz z wczoraj o mocnym ograniczeniu lotów (więcej info). Należy jednak podejrzewać, iż na skutek obecnych wydarzeń nastąpią kolejne zmiany w rozkładzie.

Aktualizacja: Ryanair też zawiesza loty do Włoch. Więcej o tym w nowym wpisie – TUTAJ

Lufthansa, PLL LOT i inni przewoźnicy też mocno pocięli rozkłady lotów. Wprowadzili też szereg ułatwień dla pasażerów – m.in. elastyczną zmianę rezerwacji (więcej info)

A co robi Polska?

Jako jeden z pierwszych (czy też nawet i pierwszy) kraj w Europie wprowadziliśmy kontrole sanitarne także i na przejściach lądowych. Docelowo pasażerowie wszystkich busów i autokarów wjeżdżających do Polski będą kontrolowani. W razie potrzeby niektóre osoby będą poddawana obowiązkowej kwarantannie.
Już w poniedziałek kontrolami zostały objęte najbardziej popularne przejścia graniczne. A w ciągu kilku dni ten sposób kontroli ma być stosowny na wszystkich przejściach.

“Dziś (w poniedziałek) o 15:00 na granicach ruszyły punkty kontroli sanitarnej. W kolejnych godzinach, dniach pojawią się one na kolejnych przejściach, gdzie jest ruch busów. Jutro pojawią się kontrole sanitarne na granicy Wschodniej: z Litwą, Ukrainą, Białorusią i Rosją”

“(we wtorek) w ciągu dnia pojawią się punkty sanitarne, od osób podróżujących komunikacją publiczną będą odbierane dokumenty, żeby było wiadomo, że muszą być później poddane kwarantannie. Dzięki temu udało się np. dotrzeć do osób, które podróżowały z pacjentem zero”

“Do czwartku będą kontrole na wszystkich punktach granicznych z Niemcami i z Czechami, tam gdzie mamy Schengen. Busy, autobusy, które jadą z Niemiec i z Czech będą kontrolowane. Tak samo będzie od jutra z promami, one będą poddawane kontrolom sanitarnym”

“Musimy być o krok przed tymi zjawiskami, które pojawiły się na Zachodzie”

To fragmenty wypowiedzi wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, którym obecnie jest Paweł Szefernaker.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *