Home loty Polska będzie wydawać “paszporty szczepionkowe” już od 1 czerwca??
Polska będzie wydawać “paszporty szczepionkowe” już od 1 czerwca??

Polska będzie wydawać “paszporty szczepionkowe” już od 1 czerwca??

Wiele na to wskazuje!

Jest porozumienie i data startu!

O osiągnięciu porozumienia w sprawie europejskiego “paszportu szczepionkowego” pisałem już kilka dni temu (KLIK)

W Polsce już od… 1 czerwca?

Taka zapowiedź padła z ust wiceministra zdrowia, Waldemara Kraśki. Dzisiaj Polska miała rozpocząć testy certyfikatów covidowych.

>> POLSKA JEDNAK BĘDZIE TESTOWAĆ “PASZPORTY SZCZEPIONKOWE” – WPIS

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, a wszystko na to wskazuje, 1 czerwca będziemy już udostępniać ten certyfikat właśnie na stronie pacjenta, ten kod QR będzie dostępny dla osób, które są zaszczepione

Tym samym możemy być jednym z pierwszych państw Unii, które udostępni swoim obywatelom ten certyfikat!

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji. Certyfikaty EU COVID-19 nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, stwierdzili posłowie.

Jak to będzie działać?

KE podkreśla, że za wydawanie zaświadczeń będą odpowiadać organy krajowe. Jakie? Mogą to być szpitale, placówki wykonujące testy czy też miejsca szczepień.

Pracownicy tych miejsc – na wniosek zainteresowanego – wystawią zaświadczenie (o szczepieniu czy też negatywnym wyniki testu) i wyślą jest do “konsorcjum firm”, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. One następnie odeślą gotowy certyfikat do takiej placówki.

Certyfikat (“paszport szczepionkowy”) będzie wtedy gotowy do pobrania na urządzenia mobilna albo w formie do wydrukowania. W każdej z tych wersji na certyfikacie znajdzie się kod QR z podstawowymi informacjami oraz pieczęć potwierdzająca autentyczność zaświadczenia.

Takie zaświadczenie będzie pokazywać na granicy czy też podczas odprawy i wtedy będzie weryfikowana jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia.

Bez dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu i z bezpłatnymi testami na COVID-19

Zdaniem Parlamentu posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny “zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy”.

Zgodność z inicjatywami krajowymi

Parlament chce zagwarantować, że unijny certyfikat będzie funkcjonował równolegle z każdą inicjatywą państw członkowskich, które powinny również przestrzegać tych samych wspólnych ram prawnych.

Państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych szczepionką dopuszczoną do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) (obecnie Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen), uważają posłowie. Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *