Home loty W czwartek Polska ma dołączyć do testów europejskiego paszportu covidowego. Sam dokument będzie dostępny w… popularnej aplikacji!
W czwartek Polska ma dołączyć do testów europejskiego paszportu covidowego. Sam dokument będzie dostępny w… popularnej aplikacji!

W czwartek Polska ma dołączyć do testów europejskiego paszportu covidowego. Sam dokument będzie dostępny w… popularnej aplikacji!

Znamy też kolejne szczegóły.

Polska dołączy szybciej niż planowano!

Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu” – minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Świadectwo Covid byłoby bezpłatnie wydawane przez organy ds. zdrowia w poszczególnych krajach UE; osobom, które otrzymały szczepionkę; uzyskały negatywny wynik testu lub są ozdrowieńcami.

Testy certyfikatów

Testy paszportu ruszyły w maju, a gronie kilku państw. Na początek odbywają się one “na sucho” bez udziału rzeczywistych osób.

Podczas testów wykorzystane mają być sztucznie wygenerowane dane. Sprawdzone zostaną m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem oraz weryfikacją autentyczności certyfikatów. Testom będą podlegać wszystkie trzy dostępne opcje z certyfikatu – bycie zaszczepionym, ozdrowieńcem lub posiadaczem negatywnego wyniku testu.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ POWIĄZANE WPISY!

Komisja Europejska chce zakończyć testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim w okolicach 21 czerwca 2021. Jeszcze przed wakacjami.

Sprawy techniczne już są w zasadzie ustalone

To już jeden z ostatnich kroków przed ostatecznym użyciem certyfikatów.

Uzgodnione specyfikacje techniczne obejmują strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zagwarantuje, że wszystkie zaświadczenia, zarówno cyfrowe, jak i w formie papierowej, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE.

W wytycznych opisano również unijny portal, który zostanie utworzony przez Komisję i umożliwi dzielenie się kluczami podpisu elektronicznego, tak aby można było weryfikować zielone zaświadczenia cyfrowe w całej UE. Za pomocą portalu nie będą przekazywane żadne dane osobowe dotyczące posiadacza zaświadczenia, ponieważ nie są one konieczne do weryfikacji.

Gdzie w Polsce “znajdziemy” taki paszport?

W poniedziałek serwis Spider’s Web uzyskał informację, iż najprawdopodobniej cyfrową wersję Zielonego Certyfikatu znajdziemy w polskiej aplikacji mObywatel.

Będzie to prawdopodobnie nowa zakładka w aplikacji, znajdujące się tam dane (kod QR) będziemy pokazywać w podróży podczas kontroli dokumentów.

Jak wygląda taki certyfikat?

Jakiś czas temu unijne władze przekazały trochę informacje o wyglądzie. To jest wersja cyfrowa:


a to wersja drukowana:

Komisja Europejska przygotowała animację, wyjaśniającą Cyfrowy Zielony Certyfikat:

Jak długo będzie obowiązywał zielony certyfikat cyfrowy?

Jak tłumaczy KE – certyfikaty są powiązane z pandemią COVID-19 i mają być “tymczasowe“. System Cyfrowego Zielonego Certyfikatu zostanie zawieszony po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zakończenia międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia publicznego spowodowanego przez COVID-19.

Jednakże… jeśli WHO ogłosi nowy międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego spowodowany przez COVID-19, jego wariant lub podobną chorobę zakaźną, system mógłby zostać reaktywowany.

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *