Home loty Jest porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych
Jest porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych

Jest porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych

Rada UE i KE się dogadały!

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych.

Porozumienie oznacza, ze certyfikaty zaczną obowiązywać od 21 czerwca 2021. Muszą je jeszcze potwierdzić szefowie państw i rządów na przyszłotygodniowym szczycie, a potem na sesji plenarnej, która rozpoczyna się 7 czerwca 2021.

Certyfikat, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Osoby, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, mogą skorzystać z europejskiego certyfikatu covidowego, aby podróżować między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Osiągnięto też porozumienie w sprawie testów. Z funduszy UE 100 mln euro (i dodatkowe 100 mln euro, jeśli będzie to konieczne) zostanie przeznaczone, aby uczynić testy bardziej przystępnymi. Z kolei państwa członkowskie zobowiązały się nałożyć ograniczenia w podróżowaniu na posiadaczy certyfikatów tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla ochrony zdrowia publicznego.

Jednak niekoniecznie gwarantowałoby to swobodny dostęp do wszystkich państw członkowskich UE. Certyfikat jasno wskazuje czy posiadacz otrzymał jedną czy dwie szczepionki. Niektóre kraje mogą nie chcieć wpuszczać takich osób – i na przykład poprosić osoby zaszczepione częściowo o poddanie się testowi na koronawirusa lub nawet poddanie się kwarantannie.

Możliwość wygenerowania takiego certyfikatu już pod pierwszej dawce (dla szczepionek dwudawkowych) byłaby dużym ułatwieniem dla osób, które ciągle czekają na drugą dawkę. Kraje europejskie różnie sobie radzą z procesem zaszczepiania obywateli i wielu z nich już na pewno nie zdąży przyjąć drugiej dawki przed wakacjami.

W tej chwili dopuszczone będą szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen (Johnson & Johnson).

Oficjalna nazwa certyfikatu została ustalona na “Europejski Cyfrowy Certyfikat Covidowy” (“EU Digital COVID certificate”), wcześniejsze propozycje to m.in. “Cyfrowy Zielony Certyfikat” (“Digital Green Certificate”)

Polska jednak weźmie udział w testach!

Jeszcze w tym tygodniu w teście systemu na wziąć udział także i Polska. Pisałem o tym we wtorek:


>> W czwartek Polska ma dołączyć do testów europejskiego paszportu covidowego. Sam dokument będzie dostępny w… popularnej aplikacji!

Dwie formy certyfikatu

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Świadectwo Covid byłoby bezpłatnie wydawane przez organy ds. zdrowia w poszczególnych krajach UE; osobom, które otrzymały szczepionkę; uzyskały negatywny wynik testu lub są ozdrowieńcami.

Gdzie w Polsce “znajdziemy” taki paszport?

W Polsce cyfrową wersję Certyfikatu znajdziemy w polskiej aplikacji mObywatel. Będzie to prawdopodobnie nowa zakładka w aplikacji, znajdujące się tam dane (kod QR) będziemy pokazywać w podróży podczas kontroli dokumentów.

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *