Home loty Zamknięte hotele, kwarantanna po powrocie do kraju oraz inne obostrzenia. Znamy już szczegóły!
Zamknięte hotele, kwarantanna po powrocie do kraju oraz inne obostrzenia. Znamy już szczegóły!

Zamknięte hotele, kwarantanna po powrocie do kraju oraz inne obostrzenia. Znamy już szczegóły!

Informacje!

Zapowiedziana kilka dni temu “narodowa kwarantanna” i liczne nowe obostrzenia stały się faktem. W poniedziałek w nocy w Dzienniku Ustaw (numer 2316, LINK / LINK PDF) opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów “w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.”

Generalnie od dnia zapowiedzi nowych obostrzeń (sprawdź) w ich założeniach i zasadach nie zaszły większe zmiany.

>> SPRAWDŹ TEŻ: NOWY, ROZSZERZONY ZAKAZ LOTÓW BĘDZIE OBOWIĄZYWAĆ JESZCZE DŁUŻEJ!

Co nas czeka w okresie od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia?

Zamknięte hotele, kwarantanna po powrocie do kraju, zamknięte galerie, ograniczenia spotkań, godzina policyjna w sylwestra oraz kilka innych obostrzeń. Zapraszam do lektury wpisu.

Rozporządzenie dotyczy okresu od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 i reguluje kilkanaście spraw z naszego życia. Zacznijmy od rzeczy “turystycznych” i powiązanych z podróżami.

Hotele – zamknięte, z wyjątkami

Do 17 stycznia 2021 zamknięte będą hotele. Wyjazdy prywatne, pobyty turystyczne, czy “ogólne” pobyty służbowe nie będą możliwe.

Przewidziano jednak liczne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z rozporządzeniem z noclegu w hotelach będą mogli korzystać m.in. załogi samolotów, obsady pociągów, medycy, kierowcy transportu drogowego. Będą z nich mogli skorzystać też pracownicy niektórych służb państwowych czy sportowcy biorący udział w zawodach.
Dopuszczono możliwość działania hoteli robotnicze lub hoteli dla pracowników sezonowych.

>> CZYTAJ TAKŻE: WIELE PAŃSTW ZAKAZUJE LOTÓW DO/Z WIELKIEJ BRYTANII!

Nie ma natomiast “łatwej” furtki dla pobytów prywatnych, tak jak obecnie, kiedy to można skorzystać z noclegu służbowego. Noclegi z wymienione wyżej wyjątkowych powodów będą musiały być w konkretny sposób udokumentowane – np. dokumentem od pracodawcy, zaświadczeniem od organizacji sportowej czy legitymacją służbową.

Kwarantanna dla wracających do kraju

To najbardziej kontrowersyjny punkt. Dotychczas nasz rząd rzadko korzystał z tej opcji. W okresie od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 wracając do Polski należy poddać się obowiązkowej kwarantannie trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinna również przekazać swój numer telefonu.

Wstrzymano międzynarodowy ruch kolejowy, a kwarantanna obowiązuje też w wypadku przylotu samolotem, przyjazdu autokarem czy busem, a także w przypadku przyjazdu pojazdem samochodowym będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego.

Publiczny transport zbiorowy jest definiowany jako “powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej

Dotyczy więc ona także i powrotów z wyjazdów z biurem podróży czy podróży czarterami.

Według nowych przepisów, przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, zaś osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny. Z kolei przewoźnik powinien niezwłocznie przekazać ją jednostce podległej ministrowi zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Jeśli dobrze interpretuję zapisy, to w Rozporządzeniu doprecyzowano też, że kwarantanna obowiązuje także w przypadku przekroczenia granicy taksówką czy autem osobowym, używanym przez inne osoby do przewozu osób czy transportu. Chodzi o Rozdział 2, Par. 2, Punkt 18 3) c. Wy też tak to rozumiecie? Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Pozostaje nam już tylko przekroczyć granicę pieszo albo być… na liście wyjątków.

Zwolnienie z kwarantanny

Rozporządzenie przewiduje szereg zwolnień z obowiązku kwarantanny. Dotyczy to kilkunastu grup osób, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych.

Są to m.in. załogi statków powietrznych, obsada pociągów, rybacy, marynarze, kierowcy wykonujący przewóz drogowy, uczniowie pobierających naukę w Polsce i ich opiekunowie, studentci, sportowcy udający się na zawody, żołnierze, członkowie misji dyplomatycznych, cudzoziemcy w tranzycie przez Polskę i inne wymienione osoby.
Prawo do zwolnienie z kwarantanny należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej.


Warto też dodać, iż z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz osoby, które oficjalnie były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Sylwestrowo-noworoczna godzina policyjna

Zgodnie z zapowiedziami w Rozporządzeniu zapisano także sylwestrowo-noworoczną godzinę policyjną.

Od dnia 31 grudnia 2020 od godziny 19:00 do dnia 1 stycznia 2021 do godziny 06:00 ograniczono przemieszczanie się osób na obszarze Polski.

Będzie ono możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Inne obostrzenia i przepisy

Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Zamknięte będą stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego.

Spotkania dalej zostały ograniczone w znanej nam formule: gospodarz + osoby z nim mieszkające + dodatkowe 5 osób “z zewnątrz”.

Przedłużono też dotychczasowe zasady i ograniczenia

– Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

– Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
do 50% liczby miejsc siedzących, albo
do 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

– Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego: max. 1 os./15m2
– Udział w zgromadzeniach: max. 5 osób
– Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
– Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
– Ograniczenie w sklepach: max. 1 os./15m2
– Godziny dla seniorów: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
– Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Inne/aktualizacja

We wtorek rano Biuro Podróży ITAKA poinformowało, iż nie będzie odwoływać wyjazdów i lotów.

“(..)informujemy, że wszystkie zaplanowane na ww. okres loty, będą odbywać się zgodnie z planem (za wyjątkiem tych już anulowanych np. Oman w terminie 28.12.2020). Oczywiście nie możemy wykluczyć ewentualnych zmian rozkładów z przyczyn operacyjnych.

Jak wynika z Rozporządzenia, obowiązku odbycia kwarantanny, nie stosuje się wobec tzw. ozdrowieńców, a także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Obowiązek kwarantanny, który wynika z decyzji administracyjnej, na którą B.P. ITAKA nie ma wpływu, jest okolicznością, która nie upoważnia do bezkosztowej rezygnacji lub zmiany rezerwacji. Co za tym idzie, rezygnacje i zmiany z imprez realizowanych w ww. okresie przyjmowane będą zgodnie z Warunkami Uczestnictwa.(…)

Fragmenty tekstu pochodzą z Rozporządzenia, PAP i innych źródeł

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *