Home inne Są pierwsze przecieki w sprawie otwarcia granic. Lista państw, rozważane daty!
Są pierwsze przecieki w sprawie otwarcia granic. Lista państw, rozważane daty!

Są pierwsze przecieki w sprawie otwarcia granic. Lista państw, rozważane daty!

Czekamy!

Różne warianty dotyczące ewentualnego otwarcia granic są rozważane. Dyskusja się w tej chwili finalizuje i decyzje będą ogłoszone w najbliższych nawet nie tyle dniach, co godzinach” – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Decyzje dotyczące otwarcia granic zależą od rekomendacji MZ, decyzji MSWiA oraz opinii MSZ.

Jeżeli ktoś decyduje się wszakże na podróżowanie poza granice Polski, to wydamy też odpowiednie rekomendacje w tej sprawie, które kraje są możliwe, które kraje są względnie bezpieczniejsze, a które mniej bezpieczne” – zapowiedział wczoraj wiceszef MSZ

>> Minimalna cena biletu lotniczego wyniesie 40 EUR. To nie fikcja, to rzeczywistość!

Aktualizacja – nieoficjalnie przecieki dotyczące granic:

Na początek będziemy mogli podróżować tylko do krajów ościennych – z wyłączeniem Rosji, Białorusi i Ukrainy. Tak wygląda wstępny plan rządu dotyczący otwierania granic. Rząd dziś ma decydować o szczegółach – ustalili dziennikarze RMF FM

Według nich proces otwierania polskich granic ma być stopniowy. Na początek otwarte zostaną granice z krajami należącymi do strefy Schengen – z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.

Rząd rozważa stworzenie listy krajów, do których będzie można podróżować, a do których nie. Coś na wzór “białej” i “czarnej” listy. Nasi sąsiedzi Czesi też mają coś takiego, ale użyli innych kolorów :) (czerwonego, żółtego i zielonego)

Natomiast co do daty, to rozważane są dwie opcje 22 lub 29 czerwca.

Stan obecny:

Obecnie mamy zamknięte granice do 12 czerwca, niedługo będziemy musieli zdecydować co dalej. A nawet wcześniej – w Polsce 11 czerwca obchodzone jest Boże Ciało, następnie mamy długi weekend. Wobec tego decyzje powinny zapaść najpóźniej 10 czerwca.

Dodatkowo do 12 czerwca Polska będzie musiała zawiadomić Brukselę, czy znosi restrykcje. Dlaczego do 12 czerwca? Ponieważ władze notyfikowały Komisji Europejskiej kontrole na granicach wewnętrznych właśnie do tej daty.

>> Co z polskimi granicami? Komisja Europejska podała rekomendację w sprawie daty otwarcia granic!

Czerwiec miesiącem otwierania się…

Kraje strefy Schengen szykują się do powrotu do normalności. Niektóre państwa już od 3 czerwca zezwoliły na przyjazd turystów, likwidując obowiązkową kwarantannę (więcej info).
Hiszpania np. przyjmie ich dopiero od 1 lipca (więcej info)


Dużo państw członkowskich chce otworzyć swoje granice jeszcze przed rekomendowaną datą, tj. jeszcze w połowie tego miesiąca. Otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić jednak później. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji w Europie.

>> Jeszcze dłużej nie wylecimy z Polski? PLL LOT kasuje loty międzynarodowe do końca czerwca

Sąsiedzi Polski

Trochę “lepiej” jest z sąsiadami Polski. Czesi zapowiedzieli, że od 15 czerwca Polacy będą mogli wjechać do Czech. Premier Czech Andrej Babisz poinformował na Twitterze, że już od dzisiejszego południa będą otwarte granice Czech z Austrią i Niemcami oraz zezwala na podróże do/z Węgier. Wcześniej Czesi w sprawie granic porozumieli się ze Słowacją.

Polacy – jako ostatni z czeskich sąsiadów – będą mogli wjechać do Czech od 15 czerwca. Bez testu na koronawirusa, bez zaświadczeń i bez obowiązkowej kwarantanny. My już mamy rezerwację na pobyt w Czechach od 15 czerwca :)

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *