Home loty Co z polskimi granicami? Komisja Europejska podała rekomendację w sprawie daty otwarcia granic!
Co z polskimi granicami? Komisja Europejska podała rekomendację w sprawie daty otwarcia granic!

Co z polskimi granicami? Komisja Europejska podała rekomendację w sprawie daty otwarcia granic!

Informacje

Pojawiła się ważna rekomendacja Komisji Europejskiej. Komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zapowiada: otwarte granice strefy Schengen mają wrócić od 1 lipca.

Czerwiec miesiącem otwierania się…

Kraje strefy Schengen szykują się do powrotu do normalności. Niektóre państwa już od 3 czerwca zezwoliły na przyjazd turystów, likwidując obowiązkową kwarantannę (więcej info).
Hiszpania np. przyjmie ich dopiero od 1 lipca (więcej info)

Dużo państw członkowskich chce otworzyć swoje granice jeszcze przed rekomendowaną datą, tj. jeszcze w połowie tego miesiąca. Otwarcie granic zewnętrznych UE ma nastąpić jednak później. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji w Europie.

>> Jeszcze dłużej nie wylecimy z Polski? PLL LOT kasuje loty międzynarodowe do końca czerwca

Sąsiedzi Polski

Trochę “lepiej” jest z sąsiadami Polski. Czesi zapowiedzieli, że od 15 czerwca Polacy będą mogli wjechać do Czech. Premier Czech Andrej Babisz poinformował na Twitterze, że już od dzisiejszego południa będą otwarte granice Czech z Austrią i Niemcami oraz zezwala na podróże do/z Węgier. Wcześniej Czesi w sprawie granic porozumieli się ze Słowacją.


Polacy – jako ostatni z czeskich sąsiadów – będą mogli wjechać do Czech od 15 czerwca. Bez testu na koronawirusa, bez zaświadczeń i bez obowiązkowej kwarantanny. My już mamy rezerwację na pobyt w Czechach od 15 czerwca :)

Co z tą Polską?

Czekamy jeszcze na Polskę. Obecnie mamy zamknięte granice do 12 czerwca, niedługo będziemy musieli zdecydować co dalej. A nawet wcześniej – w Polsce 11 czerwca obchodzone jest Boże Ciało, następnie mamy długi weekend. Wobec tego decyzje powinny zapaść najpóźniej 10 czerwca.

Dodatkowo do 12 czerwca Polska będzie musiała zawiadomić Brukselę, czy znosi restrykcje. Dlaczego do 12 czerwca? Ponieważ władze notyfikowały Komisji Europejskiej kontrole na granicach wewnętrznych właśnie do tej daty.

>> Zakaz lotów do/z Polski przedłużony. Nie polecimy minimum do drugiej połowy czerwca!

Zobaczymy, sytuacja zmienia się dynamicznie. Widzimy, co dzieje się na Śląsku czy w różnych fabrykach. Wiemy, że ochrona granic dużo dała. Minister Kamiński z całym zespołem analizuje sytuację i niedługo poznamy wyniki tych analiz – powiedział w programie specjalnym WP “Newsroom” minister Łukasz Szumowski.

Pełne otwarcie granic jest na pewno bardzo istotnym elementem, który może wpływać na epidemię. W Grecji przez to pojawiły się nowe ogniska. Trzeba to wszystko przeanalizować – dodał.

Z kolei Onet pisze “Polska i kraje bałtyckie otworzą dla siebie swoje granice już w przyszłym tygodniu, w związku z łagodzeniem ograniczeń w podróżach wprowadzonych z powodu pandemii, powiedział premier Litwy w piątek po wideokonferencji ze swoim polskim odpowiednikiem premierem Mateuszem Morawieckim”

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *