Home Newsy Koronawirus w Polsce to już nie tylko odwołane loty i podróże. To także zamknięte szkoły, uczelnie, kina, teatry i inne. Włosi zamykają… WSZYSTKO z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek
Koronawirus w Polsce to już nie tylko odwołane loty i podróże. To także zamknięte szkoły, uczelnie, kina, teatry i inne. Włosi zamykają… WSZYSTKO z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek

Koronawirus w Polsce to już nie tylko odwołane loty i podróże. To także zamknięte szkoły, uczelnie, kina, teatry i inne. Włosi zamykają… WSZYSTKO z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek

News!

————————————————————

WAŻNA INFORMACJA – POLSKA ZAMYKA GRANICE. INNE ZMIANY!

W Polsce od soboty 14 marca 2020 został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Nastąpiły zmiany m.in. w funkcjonowaniu galerii handlowych. Od 15 marca 2020 (niedzieli) zostały przywrócone kontrole na granicach, zakaz wjazdu dla obcokrajowców oraz szereg innych obostrzeń w kraju.

Pisałem o tym w SPECJALNYM WPISIE

————————————————————

RATUNKOWE LOTY – DLA POLAKÓW CHCĄCYCH WRÓCIĆ DO KRAJU

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, będą trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą.

W ramach akcji #lotdodomu powstał specjalny serwis oraz podstrona z listą aktualnie realizowanych rejsów. Obsługą połączeń zajmuje się PLL LOT, więc listę kierunków i dat lotów znajdziecie na stronie lot.com/lot-do-domu

Pisałem o tym w sobotę, w specjalnym wpisie “#lotdodomu Jak wrócić do Polski samolotem? Będą ratunkowe loty czarterowe dla Polaków!“. Znajdziecie go tutaj

————————————————————

Pozostała treść wpisu

Tym razem news nie-lotniczy, ale w temacie ostatnio bardzo ważnym. Polski rząd zadecydował o zamknięciu placówek oświatowych, żłobków, klubów dziecięcych, szkół wyższych, teatrów, oper, filharmonii, kin i sieci kinowych.
Jeszcze w czwartek i piątek szkoły czy przedszkola przyjmą dzieci i uczniów, ale od poniedziałku 16 marca nie będzie już takiej możliwości.

“Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych w przedszkolach i szkołach podstawowych trudno znaleźć opiekę z dnia na dzień. Dlatego w szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać jutro i pojutrze do szkół, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji” – informuje minister edukacji

>> KORONAWIRUS. SPRAWDŹ NASZE INNE WPISY

Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluje o odpowiedzialność” – mówi Łukasz Szumowski


Zakaz ma obowiązywać do 25 marca 2020, oczywiście z możliwością dalszego przedłużenia.

Wojewodowie wszystkich 16 województw wydali dziś komunikat o zawieszeniu organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych do 25 marca.

Koronawirus. Nie tylko Chiny i Włochy. PLL LOT zawiesza także i inne trasy!

To będzie ciężki rok. Dla wielu. Z powodu szalejącego w Europie i nie tylko koronawirusa i związane z tym o wiele mniejsze zainteresowanie podróżami PLL LOT zmuszony jest do cięć w swojej siatce.

Oprócz zawieszeń, o których pisaliśmy poprzednio (KLIK), przewoźnik zawiesza też kilka innych tras. Ich wykaz pojawił się na stronie PLL LOT.

Warszawa – Pekin > Rejsy zawieszone do 25 kwietnia 2020
Budapeszt – Seul > Rejsy zawieszone do 8 kwietnia 2020
Warszawa – Mediolan > Rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020
Warszawa – Wenecja > Rejsy zawieszone do 3 kwietnia 2020
Warszawa – Londyn-City > Rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
Budapeszt – Londyn-City > Rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
Kraków – Bukareszt > Rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020
Warszawa – Zaporoże > Rejsy zawieszone do 24 kwietnia 2020

>> KORONAWIRUS. SPRAWDŹ NASZE INNE WPISY

Sytuacja zmienia się często, dlatego aktualnych informacji szukajcie na stronie lot.com

Włochy – “kwarantanna” w całym kraju!

O blokadzie i praktycznie odcięciu od świata Lombardii i kilkunastu innych prowincji położonych na północy Włoch pisałem w sobotę 7 marca 2020 (więcej info).

Włoskie władze bardzo mocno ograniczyły możliwości poruszania się, pozamykały wiele innych miejsce i wprowadziły szereg innych obostrzeń.

Anulowane zostają wszelkie zorganizowane wydarzenia w tym te publiczne, wyciągi narciarskie zostają zamknięte. Kina, teatry, siłownie, puby, szkoły tańca, kolektury, sale bingo, baseny, centra sportowa, spa itp. miejsca zostają zamknięte. Odwołane zostają zarówno cywilne jak i religijne ceremonie, takie jak np. pogrzeby. Podobne zakazy dotyczą także wielu innych spraw.

>> KORONAWIRUS. SPRAWDŹ NASZE INNE WPISY

Dekret dotyczył m.in. Mediolanu, Wenecji i wiele innych miejscowości. Łącznie pod kwarantanną znalazł się obszar zamieszkany przez kilkanaście milionów osób. Już wtedy wydawało mi się, że dekret został jednak wprowadzony za późno.

Blokada całego kraju!

9 marca wieczorem potwierdziło się to, iż podjęte wcześniej decyzje były podjęte za późno i należy działać radykalniej!

W poniedziałkowy wieczór 9 marca 2020 Premier Włoch rozszerzył obszar obowiązywania dekretu na CAŁE WŁOCHY! W całym kraju obowiązują przepisy z wcześniejszego dekretu – ograniczenia w poruszaniu się, zgromadzeniem, odwołania imprez, zamknięcie szkół, teatrów, kin i innych miejsc. Mecze Serie A zostaje odwołane, szkoły i uniwersytety mają być zamknięte do 3 kwietnia.

Nie jest to jednak ścisła kwarantanna – jak np. w Hubei. W kwestii podróży są one generalnie zakazane, ale z wyjątkiem absolutnie niezbędnych sytuacji – zawodowych lub rodzinnych. W praktyce wychodzi na to, iż obecnie można wjechać i wyjechać do/z kraju.

Dla osób nie pamiętających liczb – we Włoszech mieszka ponad 60 milionów osób!

>> WIĘCEJ PRZECZYTACIE TUTAJ

Włosi zamykają… wszystko!

Włoski rząd właśnie poinformował, iż zamykają “WSZYSTKO” z wyjątkiem sklepów spożywczych oraz aptek. Do już wcześniej zamkniętych szkół, uczelni, muzeów, itp. dołączyły bary, restauracje i – inne niż spożywcze – sklepy!

Tymczasem Chiny… wracają do życia

Po wielotygodniowej kwarantannie prowincji Hubei i innych regionów Chiny wracają do życia. Ostatnie dobry w Hubei zgłoszone raptem kilka przypadków (pierwszy raz od dawna był to jednocyfrowy przyrost), a w całym kraju kilkanaście sztuk.

Szacuje się, że ponad 70% “mocy przerobowych” i fabryk wznowiło już działalność oraz iż większość pozostałych wróci do normalności przed końcem marca.

Powoli można założyć, iż Chiny zwalczyły epidemię; nie wiadomo jednak jak długo zajmie to reszcie świata…


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *