Home loty Europejskie kraje wprowadzają obostrzenia, zakazy oraz nowe regulacje. Jest też i lockdown!
Europejskie kraje wprowadzają obostrzenia, zakazy oraz nowe regulacje. Jest też i lockdown!

Europejskie kraje wprowadzają obostrzenia, zakazy oraz nowe regulacje. Jest też i lockdown!

Informacje!

Kolejne europejskie (i nie tylko) kraje wprowadzają obostrzenia, zakazy oraz nowe regulacje. W tym sezonie zimowym dotkną one głównie niezaszczepionych. W wielu krajach nie będą oni mieli łatwego życia – w skrajnym wypadku wprowadzono dla nich praktycznie lockdown.
Na razie nikt jednak “nie tyka” zaszczepionych mimo, że ich procentowy udział w zakażeniach, hospitalizacjach czy zgonach nieustannie rośnie. Dużo wprowadzanych zmian ma na celu “zmuszenie” ludzie do szczepienia się – także i kolejną dawką.

Planując zimowe podróże weźcie pod uwagę zmieniające się zasady w poszczególnych krajach.

Polska

Na początek ważny news z Polski – nasz Unijny Certyfikat Covid będzie ważny rok od momentu przyjęcia kolejnej dawki. Na razie nikt (oficjalnie) nie mówi dużo o ewentualnych obostrzeniach dla osób niezaszczepionych. Dla przypomnienia: w Polsce za osobę “zaszczepioną” uważa się osobę będą 14 dni po przyjęciu drugiej dawki (lub pierwszej dla szczepionki jednodawkowej).

>> WAŻNE: Unijny Certyfikat Covid będzie ważny rok od daty przyjęcia kolejnej dawki szczepionki

Austria: lockdown dla niezaszczepionych

Nowe zasady obowiązują od 15 listopada 2021.

Zakaz wychodzenia z mieszkań i domów dotyczy wszystkich niezaszczepionych osób w wieku powyżej 12 lat. Wprowadzone przepisy dopuszczają kilka wyjątków: możliwość wyjścia z domu do lekarza, skorzystania z ośrodków zdrowia lub… udanie się na szczepienie. Dopuszczono także “zaspokojenie podstawowych potrzeb religijnych”, chodzenia do szkoły czy na uniwersytet.
Nie będą oni mogli też skorzystać z usług punktów z kebabami, kiełbaskami czy grzanym winem (to tak w kontekście zbliżających się jarmarków świątecznych).

Jedynie osoby zaszczepione oraz osoby, które przechorowały Covid-19 uzyskają Certyfikat uprawniający do normalnego życia i możliwości odwiedzenia wielu miejsc. Nie będzie więc możliwe skorzystanie z możliwości zrobienia testu na Covid-19 i odwiedzenia “zakazanych” miejsc na podstawie negatywnego wyniku tego testu.

Wprowadzone przepisy maja dotknąć około 2 milionów osób. Rozporządzenie obowiązywać ma wstępnie do 24 listopada 2021, jednak z możliwością przedłużenia.

Od poniedziałku każda osoba mieszkająca w Austrii będzie mogła zostać poddana kontroli w przestrzeni publicznej przez policję.

Niemcy

W Berlinie i Bawarii wstęp do restauracji czy kin czy obiektów sportowych nie jest możliwy dla posiadaczy testów, a jedynie zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Dania

Od piątku 12 listopada 2021 w Danii przywrócono obowiązek okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw Covid-19 m.in. w restauracjach oraz lokalach, w których przebywa więcej niż 200 osób albo miejscach na 2000 osób na powietrzu.

Norwegia

W Norwegii przywrócono wymóg kwarantanny dla niezaszczepionych osób przybyłych z niektórych państw m.in. z Polski. W niektórych miastach do połowy listopada obowiązują lokalne restrykcje: wymóg maseczek w komunikacji publicznej, zachowanie metrowego odstępu oraz ograniczone godziny otwarcia restauracji.

Estonia

Ten mały kra bałtycki także wprowadził nowe restrykcje. Rząd w ostatnich dniach zdecydował, że negatywny wynik testu na koronawirusa nie pozwoli na wejście do niektórych miejsc i placówek publicznych (jak placówki kulturalne, rozrywkowe oraz restauracje, bary czy kawiarnie).


Przynajmniej do początku stycznia te miejsca są dostępne jedynie dla osób zaszczepionych lub osób które ostatnio przechorowały Covid-19.

Obecnie w szkołach niemal powszechny jest system testów. Uczniowie przeprowadzają test w domu, samodzielnie lub pod opieką dorosłych, i muszą okazywać wyniki trzy razy w tygodniu.

Bułgaria

Tutaj w połowie października wprowadzono obowiązek posiadania “zielonych paszportów”, czyli certyfikatów potwierdzające zaszczepienie, przejście infekcji lub negatywny test antygenowy albo PCR.

Uprawniają do wejścia do szeregu publicznych obiektów – restauracji, centrów handlowych, siłowni i kin. Posiadać je powinni zarówno personel, jak i klienci, obowiązują też pracowników szkół i personel medyczny. Obowiązują też liczne restrykcji w szkołach – większość uczniów zmuszono do nauki zdalnej.

Czechy

Od 1 listopada skrócony został okres ważności testów antygenowych do 1 dnia, a PCR do 72 godzin. Wprowadzono również obowiązek kontroli certyfikatów szczepień przez personel restauracji, kawiarni i barów. W praktyce osoba bez certyfikatu nie powinna zostać obsłużona, ale część właścicieli restauracji nie będzie respektować przepisu narażając się na wysokie kary.

Ukraina

W wielu regionach naszego wschodniego sąsiada trzeba posiadać certyfikat potwierdzający zaszczepienie, przejście Covid-19 lub uzyskanie negatywnego wyniku testu. Bez tego dokumentu nie skorzystamy z restauracji, muzeum i nie wejdziemy do wielu innych miejsc. Taki certyfikat muszą posiadać nie tylko klienci, ale także osoby pracujące tam pracujące.

———–

To tylko wybrane wiadomości dotyczące restrykcji czy zakazów. W zasadzie w całej Europie obowiązują pewne obostrzenia. Warto jeszcze wspomnieć Francję czy Włochy, których to bez posiadania Certyfikatu (potwierdzającego zaszczepienie, przejście Covid-19 lub uzyskanie negatywnego wyniku testu) nie tylko nie pójdziemy do restauracji, na koncert – ale często także i… nie będziemy mogli udać się miejsca pracy.

We Francji dodatkowo zapowiedziano, że od połowy grudnia paszport sanitarny osób powyżej 65 roku życia będzie uzależniony od przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *