Home Newsy Unijny Certyfikat Covid będzie ważny rok od daty przyjęcia kolejnej dawki szczepionki
Unijny Certyfikat Covid będzie ważny rok od daty przyjęcia kolejnej dawki szczepionki

Unijny Certyfikat Covid będzie ważny rok od daty przyjęcia kolejnej dawki szczepionki

Informacje.

Dawka przypominająca i ważność Certyfikatu

W sobotę 13 listopada 2021 Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wydłużeniu o rok ważności Unijnego Certyfikatu Covid dla osób po trzeciej dawce szczepienia.

Po decyzji Ministerstwa Zdrowia certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – 1 dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP – tutaj link) oraz aplikacji m-obywatel.

Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.

Przedłużenie certyfikatów dotyczy też osób które zaszczepiły się kolejną dawka pomiędzy 2 a 13 listopada 2021.

Szczepienia “dawką przypominającą”

Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J) jest dostępna od 2 listopada 2021 dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

Osoby z deficytem odporności, które skończyły 12 lat mogą natomiast korzystać z 3 dawki dodatkowej szczepienia przeciw COVID-19 (drugiej w przypadku szczepionki J&J). Jednak w przypadku tych osób, decyzja o wydłużeniu ważności Unijnych Certyfikatów COVID zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej.

Obecnie jako trzecia dawka (druga dawka w przypadku szczepionki Johnson&Johnson) będzie podana szczepionka firmy Pfizer lub firmy Moderna, bez względu na to, jaką szczepionkę wcześniej ktoś otrzymał.


Szczepienia kolejnymi dawkami

Teraz już chyba każdy zrozumiał, że “trzeba” się będzie szczepić regularnie. Kolejne kraje nie tylko wprowadzają liczne obostrzenia tylko dla nie-zaszczepionych (brak wstępu do restauracji, pracy itp. – czasami nawet i negatywny wynik testu nie pomoże!); ale także i ograniczają… ważność Unijnego Certyfikatu Covid. W Austrii ma on być ważny 9 miesięcy od ostatniego “covidowego” szczepienia.

tags:
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *