Home loty Wszyscy dogadali się zgodnie z planem, ale… paszporty szczepionkowe mogą nie ruszyć przed wakacjami!
Wszyscy dogadali się zgodnie z planem, ale… paszporty szczepionkowe mogą nie ruszyć przed wakacjami!

Wszyscy dogadali się zgodnie z planem, ale… paszporty szczepionkowe mogą nie ruszyć przed wakacjami!

Jest data startu!

Jest porozumienie i data startu!

O osiągnięciu porozumienia w sprawie europejskiego “paszportu szczepionkowego” pisałem już kilka dni temu (KLIK)

Nie było jednak wiadomo kiedy dokładnie się one pojawią.

W piątek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders zdradził w tej sprawie więcej informacji: “Od 1 lipca 2021 dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze

Jak to będzie działać?

KE podkreśla, że za wydawanie zaświadczeń będą odpowiadać organy krajowe. Jakie? Mogą to być szpitale, placówki wykonujące testy czy też miejsca szczepień.

Pracownicy tych miejsc – na wniosek zainteresowanego – wystawią zaświadczenie (o szczepieniu czy też negatywnym wyniki testu) i wyślą jest do “konsorcjum firm”, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. One następnie odeślą gotowy certyfikat do takiej placówki.

Certyfikat (“paszport szczepionkowy”) będzie wtedy gotowy do pobrania na urządzenia mobilna albo w formie do wydrukowania. W każdej z tych wersji na certyfikacie znajdzie się kod QR z podstawowymi informacjami oraz pieczęć potwierdzająca autentyczność zaświadczenia.

Takie zaświadczenie będzie pokazywać na granicy czy też podczas odprawy i wtedy będzie weryfikowana jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia.

Niektórzy… ruszą wcześniej!

Teraz pałeczka jest w rękach państw. Wszystkie państwa członkowskie muszą się w pełni przygotować w czerwcu – tak aby być gotowymi, gdy rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca.

Komisja przeznaczyła milion euro na państwo członkowskie i będziemy nadal zapewniać wsparcie techniczne, gdzie tylko możemy“. Dodatkowo zostało ustalone iż kraje, które będą gotowe przed 1 lipca, będą mogły zacząć wydawać zaświadczenia wcześniej.


Osiągnięto też porozumienie w sprawie testów. Z funduszy UE 100 mln euro (i dodatkowe 100 mln euro, jeśli będzie to konieczne) zostanie przeznaczone, aby uczynić testy bardziej przystępnymi. Z kolei państwa członkowskie zobowiązały się nałożyć ograniczenia w podróżowaniu na posiadaczy certyfikatów tylko wtedy, gdy jest to konieczne dla ochrony zdrowia publicznego.

Polska – jest praktycznie gotowa

Technicznie jesteśmy przygotowani do wprowadzenia paszportów covidowych” – zapewnił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce cyfrową wersję Certyfikatu znajdziemy w polskiej aplikacji mObywatel. Będzie to prawdopodobnie nowa zakładka w aplikacji, znajdujące się tam dane (kod QR) będziemy pokazywać w podróży podczas kontroli dokumentów.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *