Home loty Od 7 czerwca Hiszpania wpuści zaszczepionych turystów bez wymogu testu. Także Polaków!
Od 7 czerwca Hiszpania wpuści zaszczepionych turystów bez wymogu testu. Także Polaków!

Od 7 czerwca Hiszpania wpuści zaszczepionych turystów bez wymogu testu. Także Polaków!

Informacje!

ZMIANY W ZASADACH WJAZDU DO HISZPANII

Od 7 czerwca do naszego kraju będą mogli wjeżdżać turyści ze wszystkich krajów świata. Od tego dnia są mile widziani w Hiszpanii, niezależnie od miejsca pochodzenia” powiedział dzisiaj Pedro Sánchez, Premier Hiszpanii.

Uściślając: chodzi o osoby w pełni zaszczepione (jedną dawką w wypadku szczepionki Johnson & Johnson, dwoma dawkami dla pozostałych).

To będzie drugi krok w luzowaniu zasad wjazdu. Pierwsza zmiana nastąpi 24 maja 2021, w najbliższy poniedziałek.

Od 24 maja 2021 turyści z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Australii, Izraela, Japonii, Nowej Zelandii, Rwandy, Singapuru, Korei z Południa, Tajlandii, Chin, Hongkongu i Makao będą mogli wjechać do Hiszpanii bez konieczności przedstawiania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Władze sanitarne Hiszpanii będą uznawały za zaszczepionych przeciw Covid-19 tych turystów, którzy przyjęli preparaty zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), jak też przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów – m.in. tego czy po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki trzeba odczekać kilka(naście) dni, czy też będzie można wjechać bez testu już następnego dnia.

>> KORONAWIRUS i PODRÓŻE: SPRAWDŹ INNE WPISY

Sprawę ułatwi (być może) europejski certyfikat covidowy, w sprawie którego wczoraj osiągnięto porozumienie:

Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie paszportów szczepionkowych.

Porozumienie oznacza, ze certyfikaty zaczną obowiązywać od 21 czerwca 2021. Muszą je jeszcze potwierdzić szefowie państw i rządów na przyszłotygodniowym szczycie, a potem na sesji plenarnej, która rozpoczyna się 7 czerwca 2021.

Certyfikat, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

>> JEST POROZUMIENIE W SPRAWIE PASZPORTÓW SZCZEPIONKOWYCH

AKTUALNE ZASADY WJAZDU DO HISZPANII

UWAGA! Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie, którzy podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani będą do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Pełna lista regionów ryzyka (w j. hiszpańskim) znajduje się na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia (lista obowiązująca w dniach 10-23.05.2021 r., lista obowiązująca w dniach 24.05-06.06.2021 r.)


Obecnie uznawane są wyniki testów typu:

– PCR (RT-PCR),
– TMA (ang. Transcription Mediated Amplification),
– RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification).

Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim, francuskim, niemieckim lub z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański) musi zawierać: datę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzu sanitarnym), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku.

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *