Home loty Nieoficjalnie: jedna dawka szczepionki wystarczy, aby uzyskać europejski “paszport covidowy”!
Nieoficjalnie: jedna dawka szczepionki wystarczy, aby uzyskać europejski “paszport covidowy”!

Nieoficjalnie: jedna dawka szczepionki wystarczy, aby uzyskać europejski “paszport covidowy”!

Informacje!

Paszport szczepionkowy już po pierwszej dawce!?

W Europie trwają negocjacje i ustalanie ostatnich szczegółów dotyczących europejskiego “paszportu covidowego”. Takie informacje nieoficjalnie przekazał wczoraj serwis The Brussels Times, powołując się na informacje De Standaard.

Osoby, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, mogą skorzystać z europejskiego certyfikatu covidowego, aby podróżować między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jednak niekoniecznie gwarantowałoby to swobodny dostęp do wszystkich państw członkowskich UE. Certyfikat jasno wskazuje czy posiadacz otrzymał jedną czy dwie szczepionki. Niektóre kraje mogą nie chcieć wpuszczać takich osób – i na przykład poprosić osoby zaszczepione częściowo o poddanie się testowi na koronawirusa lub nawet poddanie się kwarantannie.

Możliwość wygenerowania takiego certyfikatu już pod pierwszej dawce (dla szczepionek dwudawkowych) byłaby dużym ułatwieniem dla osób, które ciągle czekają na drugą dawkę. Kraje europejskie różnie sobie radzą z procesem zaszczepiania obywateli i wielu z nich już na pewno nie zdąży przyjąć drugiej dawki przed wakacjami.

Polska jednak weźmie udział w testach!

Jeszcze w tym tygodniu w teście systemu na wziąć udział także i Polska. Pisałem o tym we wtorek:

>> W czwartek Polska ma dołączyć do testów europejskiego paszportu covidowego. Sam dokument będzie dostępny w… popularnej aplikacji!


Dwie formy certyfikatu

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Świadectwo Covid byłoby bezpłatnie wydawane przez organy ds. zdrowia w poszczególnych krajach UE; osobom, które otrzymały szczepionkę; uzyskały negatywny wynik testu lub są ozdrowieńcami.

Gdzie w Polsce “znajdziemy” taki paszport?

W poniedziałek serwis Spider’s Web uzyskał informację, iż najprawdopodobniej cyfrową wersję Zielonego Certyfikatu znajdziemy w polskiej aplikacji mObywatel.

Będzie to prawdopodobnie nowa zakładka w aplikacji, znajdujące się tam dane (kod QR) będziemy pokazywać w podróży podczas kontroli dokumentów.

Testy certyfikatów

Testy paszportu ruszyły w maju, a gronie kilku państw. Na początek odbywają się one “na sucho” bez udziału rzeczywistych osób.

Podczas testów wykorzystane mają być sztucznie wygenerowane dane. Sprawdzone zostaną m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem oraz weryfikacją autentyczności certyfikatów. Testom będą podlegać wszystkie trzy dostępne opcje z certyfikatu – bycie zaszczepionym, ozdrowieńcem lub posiadaczem negatywnego wyniku testu.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ POWIĄZANE WPISY!

Komisja Europejska chce zakończyć testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim w okolicach 21 czerwca 2021. Jeszcze przed wakacjami.

mleko

Komentarz(1)

  1. Cuda wymyślają, a nie potrafią dodać do obecnego zaświadczenia z IKP podstawowych danych, takich jak: data urodzenia, nazwa szczepionki, jej seria i numer. Bez tego to nie jest zaświadczenie, tylko nikomu niepotrzebny świstek, który nie jest uznawany podczas podróży zagranicznych. I niby człowiek zaszczepiony, a wjechać np. do Gruzji bez testów PCR nie może, bo komuś się nie chce dodać 1 linijki. Widać elektorat partii rządzącej tak daleko nie jeździ, a sukces w telewizji pt. “wydajemy zaświadczenia o szczepienie w języku angielskim” został ogłoszony.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *