Home loty Hotele ciągle zamknięte. Rząd przedłuża obostrzenia do 18 kwietnia. A “majówki” raczej nie będzie!
Hotele ciągle zamknięte. Rząd przedłuża obostrzenia do 18 kwietnia. A “majówki” raczej nie będzie!

Hotele ciągle zamknięte. Rząd przedłuża obostrzenia do 18 kwietnia. A “majówki” raczej nie będzie!

Informacje

Przedłużenie obostrzeń!

Zgodnie z przewidywaniami rząd dzisiaj poinformował, że zamknięcie hoteli i reszta restrykcji pozostanie z nami minimum do 18 kwietnia 2021.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski potwierdził też to czego można się było spodziewać – majówki raczej “nie będzie”:

Trzeba się liczyć z obostrzeniami w okresie majówki, o skali będziemy informowali w najbliższych tygodniach. Ale trudno się spodziewać, żeby było tak jak dwa czy trzy lata temu

Natomiast zapytanie o otwarcie hoteli i gastronomii odpowiedział:

W zależności od sytuacji nie kierujemy się tymi samymi kryteriami. Gdy jesteśmy w sytuacji, gdzie apogeum mamy za sobą, najważniejszym kryterium jest kwestia obłożenia łóżek. Trudno jest więc powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia gospodarki. Zależeć będą one od aktualnego momentu pandemii

Obowiązujące restrykcje

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie ? pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób ? na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

KWARANTANNA

Bez zmian w stosunku do naszego poprzedniego postu (KLIK)


Przybycie ze strefy SCHENGEN

Podróżni przybywający ze strefy Schengen będą podlegać obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dopuszczalne są testy PCR oraz antygenowe.

Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.

Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Test należy wykonać w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu informatycznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Koszt testu ponosi podróżny, Rozporządzenie znajduje się informacja iż testy “nie są finansowane ze środków publicznych”.

Przybycie ze strefy NON-SCHENGEN

Wszystkich przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku – każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę. Osoby przylatujące spoza strefy Schengen podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobowiązane są podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny: adresu zamieszkania lub miejsca pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego. (niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy – patrz niżej)

Ważną zmianą jest to, iż z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny! Na szczęście będzie jednak inny sposób zdjęcia kwarantanny.

Podróżni, którym zostanie nałożona kwarantanna w Polsce mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Chodzi o test wykonany już po przekroczeniu polskiej granicy, którego negatywny wynik zostanie wprowadzony przez laboratorium do systemu informatycznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W momencie wprowadzenia takiego wyniku, kwarantanna zostaje zdjęta.

Test należy wykonać w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt testu ponosi podróżny, Rozporządzenie znajduje się informacja iż testy “nie są finansowane ze środków publicznych”.

Dopuszczalne są testy PCR oraz antygenowe.

Co z osobami zaszczepionymi?

Osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z kwarantanny. Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *