Home Newsy Chorwacja złagodzi restrykcje wjazdowe podczas wakacji. Także dla Polaków!
Chorwacja złagodzi restrykcje wjazdowe podczas wakacji. Także dla Polaków!

Chorwacja złagodzi restrykcje wjazdowe podczas wakacji. Także dla Polaków!

I dobrze!

Ministerstwo Turystyki i Sportu Chorwacji zapowiada złagodzenie wymogów dotyczące przekraczania granicy. Wystarczy test antygenowy; a nie będą mieli problemu także ozdrowieńcy i zaszczepieni.

Wszystko to po to, aby zachęcić turystów do odwiedzenia tego kraju. W sezonie letnim nie trzeba będzie wykonywać drogiego testu PCR, wystarczy szybki i tańszy test antygenowy.

Napływ turystów jest szczególnie ważny dla regionów, w których turystyka jest bardzo istotną gałęzią gospodarki.

>> CHORWACJA Z POLSKI – SPRAWDŹ OFERTY LOTÓW!

Ministerstwo Turystyki i Sportu chce – we współpracy z regionalnymi organizacjami turystycznymi i Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego – zaoferować turystom możliwość wykonania szybkich testów antygenowych i PCR w turystycznych kurortach.

Europejski “Cyfrowy Zielony Certyfikat”

W marcu Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu (aka “paszportu szczepionkowego”).

Certyfikat ma być dostępny bezpłatnie – w formie cyfrowej lub papierowej. Ma on zawierać kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu.

Co znajdziemy w “Digital Green Certificate”?

– dowód, iż dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19
– wyniki testów na COVID-19
– informacje o ewentualnym przebyciu już COVID-19 i posiadaniu statusu “ozdrowieńca”

Jak on wygląda?

Mamy pierwsze informacje o wyglądzie. To jest wersja cyfrowa:


a to wersja drukowana:

Komisja Europejska ma stworzyć dedykowany portal, który zapewni weryfikację wszystkich certyfikatów. KE ma wspierać państwa Unii w technicznym wdrażaniu rozwiązania.

Cyfrowy Zielony Certyfikat ma obowiązywać i być ważnym we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Jednak to same państwa członkowskie mają decydować o tym, jak certyfikat będzie wykorzystywany. Jeśli któreś z nich wprowadzą restrykcje związane z Covid-19, a także obowiązek posiadania certyfikatu – aby na przykład można się było dostać się do określonego regionu – restrykcje będą musiały być takie same dla wszystkich posiadaczy dokumentu.

Warto przypomnieć co jeszcze – “Cyfrowy Zielony Certyfikat” ma być niedyskryminujący oraz nieobowiązkowy. Zobaczymy jednak jak to wyjdzie w praktyce…


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *