Home loty PILNE! Rząd przedłuża restrykcje. Poprzednie obostrzenia będą obowiązywać także od 18 stycznia 2021
PILNE! Rząd przedłuża restrykcje. Poprzednie obostrzenia będą obowiązywać także od 18 stycznia 2021

PILNE! Rząd przedłuża restrykcje. Poprzednie obostrzenia będą obowiązywać także od 18 stycznia 2021

Kolejne dni z obostrzeniami!

Wprowadzone przed świętami restrykcja miały pierwotnie obowiązywać do 17 stycznia 2021 włącznie. Więcej o nich pisałem TUTAJ

Dzisiaj oficjalnie dowiedzieliśmy się, iż termin ich obowiązywania został przedłużony do 31 stycznia 2021.

W dalszym ciągu będą zamknięte hotele, kwarantanna po powrocie do kraju, zamknięte galerie, ograniczenia spotkań oraz kilka innych obostrzeń.

Jedyną zmianą jest otwarcie szkół dla uczniów klas 1-3.

>> KORONAWIRUS: WSZYSTKIE WPISY W JEDNYM MIEJSCU

OBOWIĄZUJĄCE OBOSTRZENIA:

Poniżej lista obostrzeń, które zostają przedłużone i będą obowiązywać od 18 do 31 stycznia 2021. Większość z nich opisywałem szerzej w poprzednim wpisie.

Trzeba oczywiście też poczekać na Rozporządzenie, po jego publikacji będzie można sprawdzić czy zmieniły się jakieś szczegóły.

Ciągle zamknięte będą hotele. Wyjazdy prywatne, pobyty turystyczne, czy “ogólne” pobyty służbowe nie będą możliwe.

Przewidziano jednak liczne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z rozporządzeniem z noclegu w hotelach będą mogli korzystać m.in. załogi samolotów, obsady pociągów, medycy, kierowcy transportu drogowego. Będą z nich mogli skorzystać też pracownicy niektórych służb państwowych czy sportowcy biorący udział w zawodach.
Dopuszczono możliwość działania hoteli robotnicze lub hoteli dla pracowników sezonowych.

Kwarantanna dla wracających do kraju

Wracając do Polski transportem zbiorowym należy poddać się obowiązkowej kwarantannie trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinna również przekazać swój numer telefonu.

Dalej wstrzymany międzynarodowy ruch kolejowy, a kwarantanna obowiązuje też w wypadku przylotu samolotem, przyjazdu autokarem czy busem, a także w przypadku przyjazdu pojazdem samochodowym będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego.


Dotyczy więc ona także i powrotów z wyjazdów z biurem podróży czy podróży czarterami.

Według nowych przepisów, przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, zaś osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny. Z kolei przewoźnik powinien niezwłocznie przekazać ją jednostce podległej ministrowi zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Zwolnienie z kwarantanny

Rozporządzenie przewiduje szereg zwolnień z obowiązku kwarantanny. Dotyczy to kilkunastu grup osób, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych.

Są to m.in. załogi statków powietrznych, obsada pociągów, rybacy, marynarze, kierowcy wykonujący przewóz drogowy, uczniowie pobierających naukę w Polsce i ich opiekunowie, studentci, sportowcy udający się na zawody, żołnierze, członkowie misji dyplomatycznych, cudzoziemcy w tranzycie przez Polskę i inne wymienione osoby.
Prawo do zwolnienie z kwarantanny należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej.

Warto też dodać, iż z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz osoby, które oficjalnie były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Inne obostrzenia i przepisy

Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Zamknięte będą stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego.

Przedłużono też wszystkie inne zasady i ograniczenia

– Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
do 50% liczby miejsc siedzących, albo
do 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

– Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego: max. 1 os./15m2
– Udział w zgromadzeniach: max. 5 osób
– Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
– Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
– Ograniczenie w sklepach: max. 1 os./15m2
– Godziny dla seniorów: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
– Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.


mleko

Komentarz(1)

  1. Witam wszystkich, Wielkie podziękowania dla pana Granta, który pomógł mi w handlu i osiągnięciu pełnego zysku w wysokości 25 000,00 $ w ciągu 48 godzin. Zapytaj, jak zainwestowałem minimum 1500 $ w platformę inwestycyjną Mr. Grant, a on handluje dla mnie z powodzeniem bez żadnego błędu. W tej chwili jestem bardzo szczęśliwy, widząc dobrą pomoc pana Granta. bardzo łatwy proces i WhatsApp go teraz WhatsApp – + 1- (450) 231-4925 DZIĘKI.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *