Home loty Dużo zmian w zakazie lotów od 30 września! Jest już projekt.
Dużo zmian w zakazie lotów od 30 września! Jest już projekt.

Dużo zmian w zakazie lotów od 30 września! Jest już projekt.

Informacje!

Obecny zakaz kończy się 29 września 2020, więc potrzeba nowego Rozporządzenia. W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów dzisiaj pojawi się Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu lotów.

Tym razem w porównaniu do poprzedniego zakazu (KLIK) zaszło trochę zmian.


Tym razem krótko i zwięźle! Dozwolone będą loty do/z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Tym samym można uznać, iż skończyły się (chociaż trochę) niedogodności lotnicze w Europie!

Projekt jest oznaczony jako “ZREALIZOWANY – Rada Ministrów przyjęła 28 września 2020 r.” dlatego pewnie niedługo doczekamy się opublikowania Rozporządzenia w Dzienniku Ustaw!

Na liście ma się znaleźć 29 państw, o jedno mniej niż poprzednio (odpada Hiszpania)

>> Podsumowanie tygodnia: kolejne skasowane trasy, szansa na łagodniejszy zakaz lotów i inne

Treść projektu:

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:
1) na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów;

2) o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;

3) realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;

5) z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.
Rozporządzenie będzie obowiązywało do końca dnia 13 października 2020 r.


mleko

Komentarz(1)

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *