Home loty Islandia zapewni turystom darmowe testy na koronawirusa. Ale tylko przez ograniczony czas!
Islandia zapewni turystom darmowe testy na koronawirusa. Ale tylko przez ograniczony czas!

Islandia zapewni turystom darmowe testy na koronawirusa. Ale tylko przez ograniczony czas!

Znamy już więcej szczegółów!

Od 15 czerwca Islandia zaprasza turystów

Islandzki rząd w końcu podał szczegóły dotyczące przyjmowania turystów. Wstępnie o sprawie pisałem w połowie maja – WIĘCEJ INFO.

Od 5 czerwca wiemy już więcej. Zmiany wchodzą w życie 15 czerwca 2020. Wtedy to Islandia otwiera się na turystów.

Od 15 czerwca turysta przybywający na Islandię będzie miał dwie opcje:
– udać się na 14-dniową kwarantannę
– poddać się testowi na koronawirusa.

Test na koronawirusa albo kwarantanna!

W tej chwili Islandia nie dopuszcza pojawienia się w kraju ze zrobionym wcześniej testem oraz odpowiednim certyfikatem. W grę wchodzą tylko dwie wyżej podane opcje. Pierwsza z nich raczej nie jest “fajna” z punkty widzenia turysty. Zostaje opcja druga.
Za informacje w sprawie koronawirusowych spraw na Islandii odpowiada serwis covid.is/english

Poddanie się testowi na koronawirusa. Jeszcze przed wylotem pasażer będzie musiał wypełnił odpowiedni formularz na w/w stronie. Trzeba będzie podać dane osobowe, kontaktowe, informacje o lotach oraz adres pobytu na Islandii. Dodatkowo będzie potrzebna deklaracja zdrowotna, podawać się też będzie historię ostatnich podróży.

Pasażer będzie też zachęcany do instalacji aplikacji Rakning C-19, której to używa dużo Islandczyków. To w niej dostaniemy wyniki testu.

Sam test będzie przeprowadzony po przylocie do kraju. Z tego obowiązku zwolnione będą dzieci urodzone w 2005 roku lub później.

Jeśli nasz przylot odbędzie się po 17:00, to wyniki poznamy w ciągu 24 godzin – czyli następnego dnia. Wyniki dostaniemy wiadomością sms lub w aplikacji Rakning C-19. Na szczęście na wynik testu nie będziemy musieli czekać na lotnisku. Będziemy mogli natomiast udać się do hotelu, z zaleceniem unikania kontaktu z innymi osobami oraz zachowaniu ostrożności.

W czerwcu testy za darmo!

Koszt test PCR to 15000 ISK, czyli jakieś 450 PLN. Taniej niż podawane wcześniej 350 dolarów. Możemy jednak uniknąć tego kosztu. Dla osób które na Islandię przybędą w czerwcu – czyli od 15 do 30 czerwca taki test będzie darmowy!

Jest ryzyko… kwarantanny!

Jeśli natomiast dostaniemy pozytywny wynik, to zostaniemy o nim poinformowani telefonicznie. Będziemy musieli też poddać się dodatkowym testom – aby sprawdzić czy jesteśmy “aktywnymi” nosicielami koronawirusa. Jeśli zagraniczny turysta będzie zarażony, będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie. Na szczęście dla naszego portfela – Islandia zapewni nam nocleg w odpowiedniej lokalizacji.

Więcej informacji znajdziecie w komunikacie islandzkiego rządu (więcej info) oraz na stronie covid.is/english – warto też zapoznać się z tym plikiem pdf


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *