logo

Home loty UIA i katastrofa lotu PS752: Iran przyznaje się do “nieumyślnego” zestrzelenia samolotu!
UIA i katastrofa lotu PS752: Iran przyznaje się do “nieumyślnego” zestrzelenia samolotu!

UIA i katastrofa lotu PS752: Iran przyznaje się do “nieumyślnego” zestrzelenia samolotu!

Oficjalne informacje.

Dzisiejszego ranka Iran oficjalnie (tweet) przyznał się do “nieumyślnego” zestrzelenia samolotu UIA

Przypomnijmy. 8 stycznia 2020 tuż po starcie z lotniska w Teheranie samolot UIA wykonujący rejs PS752 do Kijowa spadł na ziemię. W katastrofie zginęło 82 Irańczyków oraz 63 Kanadyjczyków. Zginęło także dwóch Ukraińców (oraz 9 osób z ukraińskiej załogi), dzisięciu Szwedów. Na pokładzie było także czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców i trzech Brytyjczyków.

O wydarzeniu pisaliśmy w tym wpisie.

Wiadomość z informacją o zestrzeleniu przekazał na Tweeterze Mohammad Dżawad Zarif – irański polityk, minister spraw zagranicznych Iranu.

Smutny dzień. Mamy wstępne wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez siły zbrojne: błąd ludzki, popełniony w czasie kryzysu wywołanego ruchami USA, doprowadził do katastrofy.
Wyrażamy nasze najgłębsze ubolewanie, przepraszamy oraz składamy kondolencje: naszym ludziom, rodzinom ofiar oraz wszystkim narodom dotkniętym katastrofą.
logo

Podane także informacje, iż “Samolot został nieprawidłowo ‘oznaczony’ jako zagrożenie, po tym jak po starcie skierował się w stronę obszaru wojskowego. Siły zbrojne były w stanie najwyższej gotowości. W tych warunkach błąd ludzki przyczynił się do nieumyślnego zestrzelenia samolotu.”

Iran ma zamiar ulepszyć swoje systemu obronne, aby w przyszłości zapobiec podobnym wypadkom. Odpowiedzialni za środową sytuację mają zostać pociągnięci do odpowiedzialności ponieść odpowiednią karę.

Tweet
Hassana Rouhaniego, Prezydenta Iranu:

Jest też reakcja Prezydenta Ukrainy (tweet):

Dzisiejszy poranek przynosi prawdę. Ukraina nalega na pełne przyznanie się do winy. Oczekujemy, iż Iran pociągnie winny do odpowiedzialności, zwróci ciała zmarłych, zapłaci odszkodowanie oraz wyda oficjalne przeprosiny. Dochodzenie musi być pełne, jawne oraz kontynuowane przez opóźnień i przeszkód.
logo
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *