logo

Home loty Katastrofa samolotu UIA tuż po starcie z lotniska w Iranie
Katastrofa samolotu UIA tuż po starcie z lotniska w Iranie

Katastrofa samolotu UIA tuż po starcie z lotniska w Iranie

Samolot spadł na ziemię tuż po starcie. Nikt nie przeżył.

>> AKTUALIZACJA Z 11 STYCZNIA 2020: IRAN PRZYZNAŁ SIĘ DO “NIEUMYŚLNEGO” ZESTRZELENIA SAMOLOTU (więcej info)

Dzisiaj – 8 stycznia 2020 – samolot Ukraine International Airlines (UIA), obsługujący rejs PS752 Teheran – Kijów, zniknął z radaru kilka minut po starcie z lotniska im. Imama Khomeiniego w Teheranie.

Samolot Boeing 787-800 NG (rejestracja UR-PSR) wystartował o godz. 06:10 czasu miejscowego. Samolot został zbudowany w 2016 i dostarczony do linii bezpośrednio od producenta. Ostatni zaplanowany przegląd maszyny miał miejsce 6 stycznia 2020.

Według danych na pokładzie znajdowało się 167 pasażerów i 9 członków załogi. Odnalezione szczątki w zasadzie wykluczają szansę na to, iż ktokolwiek przeżył upadek.

Linie lotnicze UIA postanowiły na czas nieokreślony zawiesić własne loty do Teheranu. Dodatkowo wiele innych linii lotniczych postanowiło unikać przestrzeni powietrznej Iranu oraz Iraku. Jest to spowodowane nie tylko tą katastrofą, ale i zaogniającą się sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko przekazał, że w katastrofie zginęło 82 Irańczyków oraz 63 Kanadyjczyków. Zginęło także dwóch Ukraińców (oraz 9 osób z ukraińskiej załogi), dzisięciu Szwedów. Na pokładzie było także czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców i trzech Brytyjczyków.

Odnaleziono także obydwie czarne skrzynki – są one uszkodzone, ale przewiduje się że będzie możliwość odczytania zapisanych w nich danych.

“Samolot wystartował w środę rano z lotniska w Teheranie imienia Imam Khomeini w Iranie. Leciał do Kijowa. Jak podała agencja Fars, tuż po starcie wieża straciła kontakt z maszyną. Samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar, a więc w pobliżu stolicy Iranu.”

UIA udostępniły numery telefonów w celu uzyskania informacji na temat lotu PS752 na Ukrainie 0 800 601 527 (dla połączeń z Ukrainy) oraz +380 44 581 50 19 (dla połączeń z zagranicy).

Fragmenty wpisu pochodzą z oświadczenia linii lotniczej


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *