logo


Home Newsy Taksówką po Europie – porównanie cen i zasad
Taksówką po Europie – porównanie cen i zasad

Taksówką po Europie – porównanie cen i zasad

Informacje.

Ponad 63% Europejczyków wybrało się w tym roku na zagraniczne wakacje. Przejazd taksówką z dworca lub lotniska to najczęściej pierwszy etap pobytu w nowym miejscu. Z zestawienia FREE NOW, platformy do zamawiania przejazdów w 100 miastach Europy, wynika m.in., że najmniej za taksówkę zapłacimy w polskich i greckich miastach, a najpopularniejszym kierunkiem podróży Polaków tego lata jest Hiszpania.

Ceny taksówek

Porównanie cen za przejazd taxi na średniej trasie 5 kilometrów w wybranych europejskich stolicach wykazało, że podróżnicy do Warszawy i Aten mogą cieszyć się jednymi z najniższych cen w Europie (około 5 EUR). W Lizbonie, Dublinie i Madrycie koszt przejazdu jest na podobnym poziomie (7-10 EUR).

Dodatkowo, w polskich, hiszpańskich i portugalskich miastach, użytkownicy aplikacji FREE NOW mogą korzystać z opcji Lite z niską ceną znaną z góry. W czołówce najdroższych miast pod względem przejazdów taxi, znalazł się m.in. Sztokholm, Rzym, Berlin (12-13 EUR) oraz Londyn (15 EUR).

W pierwszej połowie 2019 roku, prawie 1,5 mln kursów FREE NOW było realizowanych przez naszych użytkowników poza ich krajem zamieszkania – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce – Najpopularniejsze kierunki, wybierane przez polskich pasażerów tego lata, to Hiszpania i Włochy – tam odnotowaliśmy najwięcej zamówień polskich użytkowników naszej aplikacji. Z kolei polskie miasta są najczęściej odwiedzane przez użytkowników pochodzących z Niemiec, Anglii, Irlandii i Włoch. Przewagą zamawiania przejazdów z jednej aplikacji za granicą jest fakt, że pasażer może być pewien co do jakości i opłaty za kurs, gdziekolwiek się znajduje.

Taxi w Europie – co warto wiedzieć

W każdym mieście obowiązują inne stawki i zasady, a taksówki mogą różnić się nawet kolorem.

Kolor taksówki
logo

Londyn to nie jedyne miasto, którego czarne, kultowe black cabs dodają kolorytu miejskiemu krajobrazowi. W niektórych miastach Europy (np. Madryt, Berlin czy Ateny) kolor taksówki określają miejscowe przepisy. W Polsce, Austrii i Irlandii miasta nie narzucają kierowcom zasad dotyczących koloru taksówki (jedynie oznaczenia).
Najpopularniejsze modele aut wśród kierowców taxi z Europy to głównie Toyota Prius i Skoda Octavia.

Dopłata za bagaż

W Polsce, Hiszpanii i Włoszech pasażer może zabrać ze sobą dowolnej wielkości bagaż, bez konieczności dodatkowej opłaty. Natomiast w Portugalii obowiązuje dopłata 1,60 EUR za większy bagaż przewożony w bagażniku.

Miejsce pasażera

Podczas gdy w Polsce, Hiszpanii i Portugalii pasażer siada z przodu zwykle tylko gdy podróżuje w większej grupie, w Niemczech przyjęte jest, że pasażer jadący sam, może usiąść na miejscu obok kierowcy.

Napoje i jedzenie

Spożywanie przekąsek i napojów w portugalskich i włoskich taksówkach jest ściśle zabronione. W pozostałych krajach nie obowiązuje oficjalny zakaz jedzenia i picia, natomiast uchodzi to za niezbyt kulturalne, dlatego zawsze warto zapytać kierowcy, czy ma coś przeciwko.

Zwierzęta w taxi

We wszystkich krajach możliwe jest podróżowanie z małym domowym zwierzęciem w taksówce, jednak kierowca może odmówić takiego kursu (np. ze względu na alergię). W aplikacji FREE NOW wybierając opcję “małe zwierzęta” podczas zamówienia, zlecenie trafia tylko do kierowców, którzy deklarują, że akceptują małe zwierzęta na pokładzie.

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej serwisu
logo
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *