Home poradnik Poradnik: wynajem auta na wyjazd
Poradnik: wynajem auta na wyjazd

Poradnik: wynajem auta na wyjazd

Zapraszamy na kolejną część naszego wakacyjnego poradnika – tym razem napisaliśmy kilka słów o wynajmie auta na wyjeździe.
Przy okazji polecamy oczywiście nasz serwis, dzięki któremu łatwo i tanio będziecie w stanie wynająć auto na wyjazd >> www.TanieAuta.be

KILKA SŁÓW WSTĘPU O WYNAJMOWANIU AUTA

Własne auto bardzo często jest przydatne na wyjazdach. Zwłaszcza w miejscach, w których słabo funkcjonuje komunikacja (np. poza sezonem), a także w sytuacjach kiedy chcemy mieć elastyczność w podróży czy dowolność w poruszaniu się na miejscu.

Szczególnie polecamy – z własnego doświadczenia – wynajem auta na wszelkiego rodzaju wyspach.

Z wynajętego auta korzystaliśmy m.in.
– na Martynice (patrz relacja)
– na Islandii (patrz relacja)
– na Sardynii (patrz relacja)
– na Malcie
– w Armenii (patrz relacja)

Bardzo mocno polecamy też dokonanie rezerwacji jeszcze przed podróżą, szczególnie w sezonie, a także w miejscach gdzie wynajem auta może być ograniczony. Unikamy wtedy sytuacji, iż zabraknie dla nas aut, bądź będą dostępne tylko droższe auta wyższych klas.

GDZIE SZUKAĆ AUTA, JAK WYNAJĄĆ AUTO?

W większości przypadków najlepiej zdać się na jedną z porównywarek, której za jednym kliknięciem przeszukują systemy wielu wypożyczalni. Dzięki temu nie tracimy czasu na pojedyncze wyszukiwania i od razu widzimy najniższą cenę w poszczególnych kategoriach aut.

Poszukiwania polecamy rozpocząć od naszego serwisu TanieAuta.be

poradnik-wynajemauta-tanieautabe1a

Korzysta on z silnika rentalcars.com, dzięki czemu oferuje bardzo przystępne ceny, a oferty agregowane są od najbardziej uznanych firm i marek: Avis, Hertz, Europcar, Sixt i wielu innych.

Po uzupełnieniu prostego formularza – miejsca odbioru auta, daty i godziny odbioru i zwrotu auta, w ciągu raptem kilku sekund naszym oczom ukażą się wyniki wyszukiwania.

poradnik-wynajemauta-tanieautabe3

Na tej stronie w prosty sposób możemy przejrzeć dostępne wyniki. W powyższym przykładzie szukamy auta na tygodniowy wynajem na Malcie w październiku.

W naszym przykładowym wyszukiwaniu auta na Malcie najtańsze oferty zaczynają się już od bardzo dobrych 256 PLN za cały okres, czyli raptem od trochę ponad 36,50 PLN dziennie!
(cena jest podana wg stanu ofert w godzinach wieczornych w dniu 5 lipca 2014)

W prosty sposób możemy przełączać się między poszczególnymi klasami aut, np. samochody mini, samochody kombi, samochody ekonomiczne, vany 5/7 osobowe, czy też SUVy, samochody kabrio a także samochody klasy premium.

Wyniki możemy też dostosowywać do własnych potrzeb dzięki wielu filtrom. Oferty można wybrać m.in. wg dostawcy, ocen wypożyczalni, lokalizacji wypożyczalni, opcji paliwa czy też parametrów samochodu (klimatyzacja, rodzaj skrzyni biegów itp).

Dodatkowo przy każdej ofercie widzimy od razu najważniejsze parametry, czyli:

– grupę i typ auta (tutaj “Grupa Mini” i “Peugeot 107 lub podobny”)
– miejsce odbioru (tutaj “w terminalu”)
– opcję paliwa (tutaj “przedpłacony”)
– dane auta (dopuszczalna ilość miejsc, liczba drzwi, opcja klimatyzacji czy rodzaj skrzyni biegów)
– dodatkowe opcje wliczone w cenę (tutaj anulowanie rezerwacji, zmiany w rezerwacji czy też podstawowe ubezpieczenie)
– nazwę wypożyczalni (tutaj “Goldcar”)

Po przejściu dalej znajdziemy podsumowanie naszej oferty i kilka dodatkowych informacji, m.in. o nielimitowanym przebiegu czy też o tym, że w cenę mamy już wliczone lokalne podatki i opłatę lotniskową.

poradnik-wynajemauta-tanieautabe4

Możemy też zdecydować się na wykupienie Zabezpieczenie Wkładu Własnego (o ubezpieczeniach będzie w dalszej części poradnika). Znajdziemy tutaj też możliwość rezerwacji dodatkowego wyposażenia – dodatkowego kierowcy, nawigacji gps, fotelika dla dziecka itp.

poradnik-wynajemauta-tanieautabe5

Na koniec podajemy dane kierowcy (uwaga – tylko ta osoba będzie można legalnie kierować autem, chyba że wykupimy opcję “dodatkowego kierowcy”)

poradnik-wynajemauta-tanieautabe6

Podajemy też numer naszego lotu (czasami “odbiera” nas przedstawiciel wypożyczalni) a także dane z naszej karty kredytowej (będzie potrzebna także na miejscu!)

poradnik-wynajemauta-tanieautabe7

I… prawie koniec. Na podany adres e-mail otrzymamy link do strony, z której będziemy mogli pobrać voucher. Należy wydrukować ten voucher i okazać w wypożyczalni podczas odbioru auta. Należy mieć też ze sobą kartę kredytową, której użyliśmy do opłacenia rezerwacji.

Przykładowy voucher:

poradnik-wynajemauta-tanieautabe8

KARTA KREDYTOWA, PŁATNOŚĆ ZA WYNAJEM

W 99,9% przypadków do wynajmu potrzebujemy karty kredytowej (a nie zwykłej debetowej!). Kartą kredytową płacimy za rezerwację, podczas odbioru auta jest na niej także robiona blokada (depozyt) na poczet należności za ewentualne uszkodzenia czy otrzymane mandaty.

Istotne jest, by główny kierowca posiadał kartę kredytową wystawioną na swoje nazwisko – jest ona potrzebna przy odbiorze auta w celu pokrycia depozytu.

W niektórych wypożyczalniach możemy “zrezygnować” z blokady na karcie, ale wiąże się to z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.

Sporadycznie da radę przeprowadzić cały proces tylko z kartą debetową, ale tylko w niektórych przypadkach. Fakt taki należy uzgodnić z pośrednikiem i/lub wypożyczalnią jeszcze przed dokonaniem rezerwacji!

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ODBIORU AUTA

Podczas odbioru auta w wypożyczalni główny kierowca (ten, którego dane podawaliśmy podczas rezerwacji) musi posiadać voucher (czasami wystarczy pokazać np. na tablecie, ale dobrze jest mieć wydruk), dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) a także ważne prawo jazdy (często minimum od 1 roku lub 2 lat) a także kartę kredytową wystawioną na swoje nazwisko potrzebną do pokrycia depozytu.
Jeśli do rezerwacji wykupiliśmy opcję “dodatkowy kierowca” to także i on musi posiadać prawo jazdy.


ODBIÓR I ODDANIE AUTA – JAK TO WYGLĄDA?

Odbiór auta

Standardowo po całej papierkowej robocie z rezerwacją udajemy się razem z przedstawicielem wypożyczalni na parking. Właśnie wtedy podczas odbioru auto wypełnia się protokół odbioru, na którym podaje się m.in. stan licznika, stan paliwa oraz zaznacza ewentualne uszkodzenia auta (otarcia, wgniecenie itd itd).

Polecamy także zrobienie zdjęć auta z każdej strony, zwłaszcza miejsc w których są widoczne uszkodzenia. Dzięki temu mamy mocny dowód stanu auta w momencie jego wypożyczenia.

Uwaga: Czasami zdarza się, iż wypożyczalnia nie ma swojego biura w terminal lotniska. Wtedy zasadniczo są dwa schematy działania: albo odbiera nas przedstawiciel wypożyczalni z hali przylotów (czeka np z kartką) albo musimy znaleźć shuttle bus, który zawiezie nas na parking z autami. Jest też opcja mieszania – biuro wypożyczalni jest na lotnisku, ale po auto udajemy się shuttle busem (tak mieliśmy np. na Martynice)

Oddanie auta

Oczywiście należy pamiętać, aby oddać auto we właściwym czasie – zgodnie z datami/godzinami na naszej rezerwacji.

Podczas oddawania auta najczęściej spotkamy się z dwoma sytuacjami:

1) Po powrocie na lotnisko parkujemy auto w sektorze z autami wypożyczalni, a kluczyk oddajemy w wypożyczalni albo po prostu wrzucamy do specjalnej skrzyneczki na klucze.

2) Po powrocie na lotnisko parkujemy auto w sektorze z autami wypożyczalni, oddajemy kluczyk w wypożyczalni. Następnie z przedstawicielem firmy idziemy wypełnić protokół odbioru. Zaznacza się na nim to samo to podczas odbioru, czyli m.in. stan licznika, stan paliwa oraz zaznacza ewentualne uszkodzenia auta (otarcia, wgniecenie itd itd). Oczywiście wypożyczalnia sprawdza czy nie przybyło jakiś nowych uszkodzeń auta :)

W momencie oddania auta na parkingu także polecamy zrobienie zdjęć auta z każdej strony, zwłaszcza miejsc w których są widoczne uszkodzenia. Dzięki temu mamy mocny dowód na to, jaki był stan auto po jego końcowym oddaniu.

PALIWO – CO I JAK?

Wynajem auta nieodwołalnie łączy się oczywiście z koniecznością pokrycia kosztów paliwa – w końcu auta (jeszcze) nie jeżdżą na wodę :) (Chociaż w kilku wypożyczalniach widziałem dostępne auta na prąd)

Wyróżniamy kilka opcji płatności za paliwo:

 • “paliwo przedpłacone” = “pełny – pusty”
  Podczas odbioru auta płacimy na miejscu za pełny bak paliwa, niestety czasami po zawyżonej stawce za litr. Auto z kolei oddajemy z pustym bakiem.
  Uwaga: często wypożyczalnie nie zwracają za pozostawione paliwo, warto więc je “wyjeździć” do końca
  • “paliwo przedpłacone” = “pełny – pusty” z oddaniem
   Podczas odbioru auta płacimy na miejscu za pełny bak paliwa, niestety czasami po zawyżonej stawce za litr. Auto z kolei oddajemy niepustym bakiem – ile nam zostanie, tyle oddajemy. W tej opcji wypożyczalnia zwraca za pozostawione w baku paliwo – przeważnie z dokładnością do 1/4 lub 1/8 pojemności baku. Ta opcja często praktykowana dla wynajmów trwających od 1 do 3 dni.
   • “pełny – pełny”
    Podczas odbioru auta nie płacimy za paliwo, a auto otrzymujemy z pełnym bakiem paliwa. A tej opcji należy oddać auto także z pełnym bakiem paliwa. Uwaga: jeśli oddamy niezatankowane auto, wypożyczalnia obciąży nasz brakującym paliwem (przeważnie z dokładnością do 1/4 lub 1/8 pojemności baku) oraz doliczy kilka/kilkanaście euro dopłaty za “usługę” zatankowania.
    • “inne (mieszane)”
     Czyli wszystkie inne kombinacji. Możemy mieć np. taką sytuację: odbieramy auto z przykładowo 3/4 baku paliwa i musimy oddać auto z takim samym wskazaniem. Albo odbieramy auto z przykładowo 3/4 baku paliwa (za które płacimy przy odbiorze) i musimy oddać auto z pustym/pełnym bakiem.

     Informacja o polityce paliwowej jest podana przy każdej ofercie i pamiętajcie, aby zawsze zapoznać się z tymi informacjami. Pomoże to zapobiec ewentualnym niespodziankom czy nieporozumieniom podczas odbioru auta.

     UBEZPIECZENIE i ZABEZPIECZENIE WKŁADU WŁASNEGO

     Większość wynajmów zawiera w cenie ubezpieczenie od skutków uszkodzeń, zniszczenia (AC) i kradzieży. Ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od skutków uszkodzenia czy zniszczenia obniża ryzyko najmu z całkowitej wartości szkody do równowartości depozytu. Ubezpieczenie na wypadek kradzieży, obniża ryzyko najmu w przypadku kradzieży albo szkody odniesionej podczas próby kradzieży auta, do równowartości depozytu.

     Jeśli samochód zostanie uszkodzony podczas wynajmu, wypożyczający będzie zobowiązany do pokrycia kosztów nie większych niż równowartość kwoty depozytu. Jeśli zachowa się brawurowo i nieodpowiedzialnie, albo też zdecyduje się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub narkotyków, wówczas poniesie odpowiedzialność za wszelkie koszty związane z uszkodzeniem samochodu.

     W momencie odbioru samochodu, dostawca zazwyczaj blokuje daną kwotę na karcie kredytowej na poczet wkładu własnego a w razie uszkodzenia samochodu odpowiednia kwota pobierana jest z pozostawionego depozytu. Możemy się jednak zabezpieczyć przed tymi ewentualnymi kosztami, dzięki wykupieniu opcjonalnego Zabezpieczenia Wkładu Własnego. Wykupienie Zabezpieczenia Wkładu Własnego gwarantuje zwrot kosztów pobranych przez dostawcę lokalnego z pozostawionego wkładu własnego w momencie zarysowań czy uszkodzeń samochodu.

     Ubezpieczenie CDW (collision damage waiver):
     CDW to ubezpieczenie AC z wkładem własnym i jest ono zazwyczaj wliczone w cenę wynajmu samochodu. To oznacza, że użytkowane auto jest ubezpieczone, ale zazwyczaj posiada ono wkład własny, który w większości lokalizacji posiada pewne wyłączenia. Wykluczenia których nie pokrywa CDW to najczęściej: podwozie, szyby, ogumienie, dorobienie kluczyków czy koszty holowania itp.

     Ubezpieczenie od kradzieży (Theft Waiver)
     Ubezpieczenie na wypadek kradzieży, obniża ryzyko najmu w przypadku kradzieży albo szkody odniesionej podczas próby kradzieży auta, do równowartości depozytu. W przypadku istnienia jakichkolwiek poszlak potwierdzających, że osoba wynajmująca samochód była zamieszana w kradzież, Wynajmujący obarczony zostaje pełną odpowiedzialnością za ten czyn i zobowiązany będzie pokryć wszystkie koszty wliczając kupno nowego pojazdu.

     Uwaga: jeśli decydujemy się na wykup dodatkowe ubezpieczenia, należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wyłączenia, czyli zdarzenia, które tak czy siak nie są objęte ubezpieczeniem. Należy też zapoznać się z warunkami postępowania w wypadku stłuczki czy też uszkodzenia auta – często wymagany jest natychmiastowy kontakt z ubezpieczycielem, a także raport policji.

     Przykład z życia? Podczas pobytu w Armenii kamień, który wyleciał spod kół innego auta uszkodził nam przednią szybę. Na szczęście nie była ona super droga – kosztowała nas ona 20 000 AMD, czyli niecałe 160 PLN.
     W tym konkretnym przypadku nawet gdybyśmy mieli wykupione dodatkowe ubezpieczenie (był to koszt około 400 PLN za 10 dni wynajmu) to i tak nie obejmowałoby ono uszkodzenia szyb, czyli w naszym wypadku nie byłoby przydatne…

     KRÓTKIE PYTANIA – SZYBKIE ODPOWIEDZI

     Jakie są wymagania dotyczące wieku kierowcy?

     Kierowca musi mieć minimum 21 lat. Młodsi kierowcy (przeważnie 21-24 lat), a także starsi kierowcy (od 65 lat) często muszą wykupić dodatkowe ubezpieczenie, czasami też mogą zapłacić więcej za wynajem auta.

     Czy mogę wyjechać do innego kraju/przekroczyć granicę?

     W większości przypadków nie. Czasami możemy takie pozwolenie, czasami nie ma takiej możliwości. Warunki zależą od kraju wynajmu i zasad konkretnej wypożyczalni.

     Czy mogę oddać auto w innym miejscu niż je odebrałem?

     W 99% przypadków tak, jednak jest to dodatkowo płatna opcja. Podczas rezerwacji należy oczywiście odpowiednio ustawić miejsce odbioru i oddania auta. W niektórych krajach (np. w Armenii) oddanie auta w innymi miejscu niż jego wypożyczenia jest dostępna za darmo.

     Co zrobić w wypadku stłuczki, uszkodzenia auta czy kradzieży?

     Należy jak najszybciej skontaktować się w wypożyczalnią i/lub ubezpieczycielem – udzielą oni niezbędnych informacji. Często już podczas odbioru auta przedstawiciel wypożyczalni informuje o procedurze, czasami także wręcza dodatkowe ulotki z informacjami. Wszystkie wymogi i procedury powinny być także podane w umowie wynajmu auta, jaką otrzymamy podczas jego odbioru.

     Wypożyczalnia obciążyła mnie dodatkowych kosztem, nie zwróciła całego depozytu – co robić?

     Powodów może być mnóstwo – po drodze złapał nas fotoradar albo mamy inny mandat do zapłacenia. Albo oddaliśmy z inną ilością paliwa niż potrzebowaliśmy. Albo uszkodziliśmy (czy też tylko zarysowaliśmy) auto i wypożyczalnia obciążyła nas kosztami. Często do sumy mandatu czy przewinienia wypożyczalnia dolicza swoją “opłatę manipulacyjną” w wysokości kilka-kilkanaście a nawet kilkadziesiąt euro!

     W większości z opcji należy się skontaktować z wypożyczalnią – w sytuacjach spornych przydatne mogą być wykonane przez zdjęcia auta w momencie odbioru i oddania (piszemy o tym w dziale “Odbiór i oddanie auta – jak to wygląda?”

     Czy mogę anulować rezerwację auta?

     Każdy z pośredników/wypożyczalnie może mieć nieco inne zasady anulowania rezerwacji. Jeśli rezerwacja została dokonana przez serwis TanieAuta.be, to

     Rezerwacje opłacone w całości w momencie rezerwacji mogą być anulowane online bezpłatnie do 48h przed odbiorem auta. Anulowanie na mniej niż 48h przed odbiorem skutkuje w potrąceniu równowartości 3 dni z wynajmu. Opłaty za skasowanie rezerwacji nigdy nie będą większe niż całkowity koszty wynajmu.

     Rezerwacje opłacone depozytem: anulowanie takiej rezerwacji do 48h przed odbiorem auta podlegają opłacie równej wartości depozytu. Anulowanie na mniej niż 48h przed odbiorem podlegają opłacie równej wartości depozytu lub 3 dni z wynajmu, w zależności która kwota jest wyższa.

     Nie odebranie auta: Ma miejsce kiedy nie doszło do wynajmu ze względu na brak wymaganych dokumentów, karty kredytowej, braku środków na karcie lub nie zjawienia się określonego dnia o określonej godzinie. W takim przypadku klientowi nie przysługuje żaden zwrot kosztów.

     mleko

     Komentarz(100)

     1. Jeśli pominęliśmy jakiś temat związany z wynajmem auta albo brakuje Wam jakiś przydatnych pytań w sekcji “KRÓTKIE PYTANIA ? SZYBKIE ODPOWIEDZI”, to dajcie znać – uzupełnimy tekst!

      1. Bardzo fajny poradnik. Brakuje mi, a właściwie tym co nie wiedzą, informacji na temat tych dodatkowych ubezpieczeń. Podstawową zaletą jest ubezpieczenie wkładu własnego, czyli w przypadku dużej szkody lub kradzieży kwoty kilkuset, czy kilku tysięcy EUR (w zależności od marki). Często takie ubezpieczenie obejmuje właśnie szyby, lusterka, koła itp., co w krajan z takimi drogami jak np. Armenia może się przydać :)

       Pozdrawiam,
       MAciek

      2. Uważacie na rentalcars.com Zarezerwowałem samochód na Teneryfie w europcar alamo za pośrednictwem strony rentalcars.com. Na miejscu okazało się, że nie mają takiego i dali mi inny. Podpisałem dokument odbioru pojazdu po hiszpańsku. Po powrocie do domu okazało się, że dwie firmy pobrały opłaty – rentalcars i europcar. Ponad tydzień wyjaśniania i twierdzą, że wszystko ok. OSZUŚCI.

      3. Wypożyczenie samochodu przeważnie odbywa się prze brokera – stąd możliwe porównanie ofert. Gdy już zdecydujecie się na konkretną wypożyczalnię np. avis lub hertz, czy też budget proponuję zadzwonić do polskiego przedstawicielstwa – porównać cenę, wypytać dokładnie o ubezpieczenia, postępowanie w razie złapania usterki na drodze – mają dośiwadczenie i chętnię podpowiedzą parę rzeczy. Czasem warto dołożyć parę złotych i ominąć małe wypożyczalnie i brokera i zarezerwować bezpośrednio na stronie wypożyczalni. Na stronie internetowej brokera brakuje takich informacji i ja np. nigdzie nie znalazłam info że w Portugalii nie można całkowicie znieść udziału własnego – powiedziano mi to dopiero w Hertzu (przepraszam wyjątkiem jest AVIS za kosmiczną cenę.

      4. Słyszałam o aplikacji dzięki której możesz wypożyczyć auto od prywatnych osób lub udostępnić swoje auto jeśli np. wyjeżdżasz na wakacje i nie jest Ci potrzebne. Nazywa się Parkingcrowd. Jest to tańsza opcja niż w firmach które zajmują się wypożyczaniem aut.

     2. Bardzo fajnie wszystko opisaliscie.Wiele osób chcialoby wynajac samochod ale mysli sobie ile z tym zachodu.Artykul wasz pokazuje step by step co i jak nalezy zrobic.Pozdrawiamy was serdecznie
      /edytowane ? Prosiłem: od umieszczenia linka jest pole URL przy dodawaniu komentarza ? nie trzeba go wklejać pod każdym komentarzem./

      1. Ostatni raz proszę – od umieszczenia linka do swojej strony jest pole URL przy dodawaniu komentarza – nie trzeba go wklejać pod każdym komentarzem

      1. Opłacać może się niekoniecznie musi opłacać, ale daje jedną rzecz – niezależność od rozkładu. Czasami jest to bardzo przydatne.

       Co nie zmienia faktu, iż są miejsca w których wynajem auta po prostu nie ma sensu.

       1. W mojej opinii Malta właśnie to jedno z takich miejsc. Autobusów jak przysłowiowych mrówków i jeżdżą wszędzie . Calutką wyspę zjechałam tamtejszym transportem. Bilet ważny jest też na Gozo. Majorki natomiast nie wyobrażam sobie bez samochodu.

        1. Bilet na Malcie po pierwsze kosztuje 6,50 euro za tydzień, a nie 12,70 (tak było w zeszłym roku), a bilet z Malty nie jest ważny na Gozo.

         pozdrawiam

      2. Bilet na Malcie na autobusy fakt jest tani, ale te autobusy jeżdzą tam jak chcą i gdzie chcą. Rozkład zaś “nie istnieje”. Znacznie lepiej pod tym względem jest na Gozo.

     3. Potwierdzam. MajoRka bez auta to nieporozumienie. Tak samo wyspy Kanaryjskie czy Hiszpański interior. Za to Włochy, Niemcy czy Benelux to tylko pociąg :) Ciekawy jestem opini osób, które wynajmowały auto w krajach arabskich. Warto?

     4. Ogólnie za malo jest informacji o ubezpieczeniach. Tak naprawde to jest najwiekszy problem w wynajmie auta. Wyszukiwarki pokazuja tylko nikla czesc kosztow. Reszta jest bardzo gleboko ukryta i ciezko przewidziec ile tak naprawde zaplacimy i co ryzykujemy. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze jest to conajmniej dwukrotnosc tej kwoty. Przyklad: paliwo-czesto wysokie oplaty za zatankowanie auta w oplcji pelny-pelny (nawet kilkadziesiat euro), ubezpieczenia: wyszukiwarka pokazuje opcje AC bez udzialu wlasnego, a tak naprawde jest CDW ktory z wkladem wlasnym od kilkuset do kilku tysięcy euro, blokowanym na karcie. Ubiezpieczlnie oferuja wlasne ubezpieczenia Relax . z reguly nie mozna dowiedziec sie jaka jest wysokosc tego ubezpieczenia (nie odpowiadaja na maila, brak tabeli na stronie ) o wszystkim dowiadujemy sie na miejscu. Czestojest to kwota kilkunastu euro za dzien. Jak zaczynamy czytac czego nasze standardowe ubezpieczenie nie obejmuje to czasami strach sie bac. A bardzo drogie ubezpieczenie dodatkowe wydaje sie niestety konieczne. Mam wlasna teorie spiskowa. Wiekszosc wypozyczalni prowadzi monitoring gps swoich pojazdow. Nie wiem dlaczego ale wiekszosc pojazdow miala uszkodzone zamki. Mysle ze niesforni klienci ktorzy nie wykupia ubezpieczenia moga miec dziwne drobne zdarzenia ktorego podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje, jak wlasnie np uszkodzenie zamka, opon kolpakow itp. Sam mialem taka przygode. Dlatego poradnik powinien zawierac wnikliwa analize ukrytych kosztow. Mysle ze to potezne wyzwanie. Pozdrawiam i zachecam do podania wlasnych doswiadczen.

      1. No dokładnie to samo chciałem napisać!
       Niektóre nacje znane są ze swojego zamiłowania do parkowania “z popychem” – na przykład Francuzi czy Hiszpanie. Auta są niemiłosiernie porysowane i obite.

       Naprawdę polecam wykupić PEŁNE ubezpieczenie auta, bo co z tego, że mamy zdjęcia – zapłacić i tam trzeba będzie – najczęściej wtedy okazuje się, że “najkorzystniejsza” oferta ma rażąco wysoki wkład własny i zaskakująco dużo wyłączeń.

       I tu jest pies pogrzebany, bo niestety w/w wyszukiwarka kieruje się kryteriami ceny i tylko ceny. Nie można zrobić filtrowania “z pełnym ubezpieczeniem”. Co więcej – w większości tanich ofert nie ma informacji o kosztach takiego ubezpieczenia nawet jak się go pilnie szuka na stornie firmy. Wiem, bo przechodziłem już przez to 2 razy, a kwota dopłaty do CDW czyniła “tanią” ofertę taką “w górnej strefie stanów średnich”.

       Ktoś kto zrobi rzetelną porównywarkę ma u mnie Duuuże Piwo!

     5. wielokrotnie w różnych miejscach wynajmowałem samochód , najlepszą ale również najdroższą jest opcja pełnego uzbezpieczenia. najczęściej nic się nie dzieje jednak strzeżonego ……… Dwa tygodnie temu w pięknych okolicach przyrody (Normandia) moja żona otwierając drzwi do VW Golfa ( nowy egzemplarz) została z klamką w dłoni ( urwała) . nie chciałbym wiedzieć ile kosztuje naprawa . ponieważ mieliśmy opcję ubezpieczenia wkładu własnego po powrocie (po kilku dniach ) na kartę wpłynął cały depozyt.
      Gorąco polecam pełną opcję ubezpieczenia lub transport publiczny :)

     6. Chciałabym Was przestrzec przed pewną “sztuczką” lub raczej oszustwem, które stosuje wypożyczalnia “Dickmanns” ( z resztą sama nazwa mówi już sama za siebie…) w HISZPANII – Alicante (nie wiem jak w innych krajach).
      Chodzi o oddawanie auta – pamiętajcie żeby przy oddaniu, jeśli oddajecie auto na parking i nikt nie wychodzi sprawdzić tego auta, żeby mieć przy sobie jakiś protokół oddania samochodu (nawet napisany przez Was). Mnie się przytrafiła taka sytuacja w Alicante, że oddałam samochód, facet w okienku powiedział “ok” i poleciałam do Polski. Po powrocie okazało się, że oni znaleźli niby jakieś uszkodzenia i potrącili mi z kaucji na karcie kredytowej 260 euro (z 480euro)!!! Oczywiście ja nie uszkodziłam tego auta.
      Kontaktowałam się z prawnikami, ale jeśli nie spisałam żadnego protokołu zdawczo-odbiorczego to nie mam szans w walce z nimi, a podobno u nich jest to notoryczna zagrywka, więc przestrzegam Was – uważajcie !

      pozdrawiam!:)
      A, no i bardzo fajny poradnik!

     7. Chciałem tylko poinformować, że jednak polecana przez Was strona rentalcars.com jest tylko super kiedy jest wszystko OK.
      Niestety jeśli coś dzieje się nie tak spróbujcie coś załatwić z nimi emailowo – zero potwierdzenia zgłoszenia oraz brak kontaktu w ciągu 7 dni. Jakaś kpina
      NIE POLECAM tej strony. Nie rezerwujcie tam aut.
      Korzystajcie z bezpośrednich wynajmów bo wtedy więcej możecie zdziałać w razie problemów.
      Dość dobry poradnik o wynajmie aut w Europie jest na pod adresem (po ang)

      http://www.gemut.com/images/stories/report/carrentalspecialreport.pdf

      Ale poruszone jest w nim wszystko.
      Przeczytajcie o tym gdzie nie opłaca się wynajmować (lotniska) i dlaczego.

      Pozdrawiam

      1. Moje doświadczenia z nimi są jak najbardziej OK, także wtedy kiedy trzeba było coś zmienić. Pamiętaj też, że mają infolinię i tam można załatwiać sprawy.

     8. Witajcie,
      problem pojawia się wtedy, gdy przylot planowany jest w nocy. Ja próbuję zrobić rezerwację na Rodos od godziny 23 i niestety system informuje, że wypożyczalnia zamknięta o tej porze. Macie jakiś pomysł?

      Pozdrawiam,
      Dawid

     9. Cześć

      Czy ktoś z Was wynajmował auto w HERTZ?
      Niestety po dokonaniu rezerwacji doczytałam, że: “W momencie wynajmu samochodu Wynajmujący musi przedstawić ważny paszport, prawo jazdy i kartę kredytową z wymaganymi przez Hertz środkami”. Sęk w tym, że paszportu nie mam ważnego, bo i po co w UE… Czy ID wystarczy?

     10. Moze byc dowod os zamiast paszportu. Co do ubezpieczenia to mozna sobie wykupic dodatkowe np. z Allianz/Mondial, ktore zabezpiecza do 3000euro, mozna dodac przy robieniu rezerwacji i oni potem refunduja koszt szkody. I uwazajcie, bo niektore firmy, jak np. Goldcar na sile wciskaja swoje dodatkowe ubezpieczenia na miejscu, zeby tylko na kliencie zarobic.

      1. Zgadzam się GOLDCAR w wyszukiwarce ma bardzo atrakcyjne ceny, ale po przy okienku okazuje się, że musisz zapłacić dwa razy więcej bo doliczają ci ubezpieczenie. Gdy chce zapłacić depozyt, to się okazuje, że karta nie działa i nie można użyć innej ani zapłacić gotówką. Tak miałem na Gran Canarii podobnie na Lanzarocie.
       Dzisiaj wole wynająć samochód na miejscu, bo jak gdy nie będzie tych najtańszych i zapłacę więcej to przy za lepszy model.

     11. Witajcie, czy możecie mi doradzić, czy we Włoszech opłaca się na weekend wynająć z Mediolanu auto (jakiej firmy?), czy podróżować pociągiem?

     12. Witam.
      Wszyscy piszą o AC a nie ma nawet wzmianki o Odpowiedzialności Cywilnej.
      Co w sytuacji kiedy np. spowodujemy karambol na autostradzie i będziemy winni zniszczenia kilkunastu aut paru śmierci i wysokich odszkodowań za leczenie poszkodowanych?
      Ja zacząłem się wgryzać w temat bo planuje wypożyczyć auto w USA na kilka dni. Na stronie Budgeta jest możliwość dokupienia ochrony:

      Supplemental Liability Insurance (SLI)
      Third party injury/property damage coverage $ 15.72/day

      ale czytałem różne poradniki i niektóre twierdziły, że taka ochrona jest zawarta w cenie wynajmu.

      Ktoś może wie jak to wygląda w USA?

     13. Z Ubezpieczeniem w RentCar.pl wygląda to tak:
      Nie bierzesz pełnej opcji to w razie szkody płacisz karę która jest równowartością kaucji.
      Opcja 2 to wzięcie pełnego ubezpieczenia czyli cokolwiek się z autem stanie to wypożyczalnia bierze na siebie i koszty a Ty nic nie płacisz. Opcja pełna to ok 40-80 PLN/dzień wynajmu.

     14. Czy do wynajęcia samochodu potrzebne jest Międzynarodowe Prawo Jazdy? Dokładnie interesuje mnie Grecja. Znalazłam różne teorie a propos prawa jazdy w Grecji ale teraz stanęło na najmie. Firmy wymagają takowego czy wystarcza polskie?

      1. Na Krecie wypożyczałem auto na polskie prawo jazdy.

       I jeszcze z poradnika: http://www.msz.gov.pl/resource/49207aad-3e08-4a72-b959-c46f2f8392e1:JCR

       “Prawo jazdy wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie (nie dotyczy kierowców zawodowych, którzy mają obowiązek posiadania greckiego prawy jazdy, uprawniającego do kierowania określoną kategorią pojazdów).”

     15. Bardzo fajna sprawa cały powyższy artykulik. Moi znajomi np. w zeszłym roku jechali w góry na ferie zimowe do Austrii auto wynajmowali w Warszawie w Proximie. Po pierwsze wzięli większe, więc koszty im się lepiej rozłożyli (7 osób jechalo), a poza tym oszczędność na paliwie – bo nie jechały 2-3 samochody, ale 1.

     16. A trochę z innej beczki. Planuję z dziewczyną w wakacje zrobić sobie wycieczkę objazdową – Włochy. Chcemy je przejechać z góry do dołu wypożyczonym autem. Macie jakieś doświadczenia w wycieczkach objazdowych? Chodzi mi o noclegi, a konkretnie jak to jest z rezerwacjami hoteli etc.. nigdy nie wiadomo ile będziemy chcieli zostać w danym mieście więc trudno zarezerwować hotele z wyprzedzeniem. Z kolei wjazd do miasta i szuknie hotelu na starcie też zajmuje trochę czasu, a i koszty na ostatnią chwilę chyba większe… Jakieś rady?

      1. Może po prostu rezerwujcie noclegi na bieżąco? Na początek np 1-2 dni wcześniej i tylko na jedną noc w kolejnym miejscu docelowym. A potem – już na miejscu w hotelu – możecie przedłużyć pobyt na kolejne dni.

        1. Może być i drożej. Coś za coś – albo sobie planujesz wcześniej noclegi i masz okazję skorzystać z promocji (kodów itp) albo rezerwujesz noclegi na miejscu, prawdopodobnie (aczkolwiek niekoniecznie) drożej.
         Sprawdź sobie za to AirBnb (szczególnie jesli chodzi o Włochy – ja tam zawsze korzystam z AirBnb) – jest dużo ofert i ceny w zasadzie nie zależą od tego czy rezerwujesz miesiąc czy 2 dni wcześniej. >> https://mlecznepodroze.pl/2013/10/25/airbnb-sposob-na-tansze-noclegi-kod-rabatowy/

     17. Formularz wynajmu musi być przejrzysty i co najważniejsze rezerwując samochód nie powinno być żadnych ukrytych kosztów. To samo tyczy się ubezpieczenia co i jak i za ile.
      Niestety już trafiłem na wypożyczalnie, które sobie doliczają dziwne koszty.

     18. t.pl/2014/07/07/poradnik-tani-wynajem-auta-cala-wiedza-o-wynajmowaniu-auta/ A korzystaliście z oferty takiej nowej firmy o nazwie RentMama? Jeśli nie, to serdecznie polecam! W moim przypadku sprawdzili się już wielokrotnie: najlepsze ceny, miła i profesjonalna obsługa oraz auta dopasowane do potrzeb każdego klienta. http://rentmama.com

      1. Cenowo musisz pytań u źródła, ja wiem że sensownie to wyszło szczególnie w podzieleniu na tyle osob ile bus mieści :)

     19. Na pewno parę tygodni, z tego co się orientuję to jednak z dnia na dzień to raczej problem jest więc jak czasu mało to pytaj u nich już bezpośrednio.

     20. Świetny poradnik. Wiele rzeczy nadal jest aktualnych niektóre pewnie są zależne od danej wypożyczalni np. to czy można jechać za granicę autem? Spotkałem się raczej, że w większości wypożyczalni można a auta są dodatkowo ubezpieczone zarówno w kraju jak i za granicą. Mieszkam w Gliwicach i ostatnio wypożyczałem w WorldTrans http://worldtrans.pl piękne BMW X6 po prostu cudna. Jest to duży plus, że można sobie wypożyczyć auto zanim się je kupić albo jeśli nie można go kupić bo jest zwyczajnie za drogie.

     21. Dzień dobry. Dziękuję za poradnik, bo wlaśnie odpowiedział mi na wiele pytań na ktore szukałam odpowiedzi. jeszcze mam pytanie co do oddawania auta po godzinach pracy biura. Czy jeśli chce je oddać gdy punkt jest zamknięty, np. w środku nocy. to czy coś trzeba dopłacać? i co w tedy z tym protokolem spisywanym przy oddawaniu? Pracownik specjalnie przyjedzie odebrać i spisać? I jeszcze mam pytanie czy opłaca mi się wynająć auto ztąd http://carnet.pl/flota/osobowe ? Chodzi mi o nisana micrę, ten pierwszy. Będę jechać z koleżanką pociągiem do warszawy a potem chcemy wynająć auto na 3 dni. Na forum znalazłam tą firmę, ale nie wiem czy to dobra cena, czy szukać innej. Może mi ktoś polecić?

     22. Pracuję w czymś na kształ fundacji/organizacji, ale mniejsza. Dość regularnie organizujemy wyjazdy do Berlina i Kolonii w Niemczech. Od dłuższego czasu współpracujemy z firmą Bustransfery, która oferuje przewozy krajowe i międzynarodowe. To dobra is sprawdzona firma. Pojazdy zawsze są sprawdzane przed drogą, mamy pewność , że są bezpieczne. Mam do nich zaufanie i chętnie polecam tą firmę innym.

     23. Kinga, jeśli jedziecie do Warszawy to moge Ci polecić Autotu24, myślę że bez problemu się dogadasz jak z tym oddawaniem plus mają same nowe i ładne auta, na 3 dni na was dwie to pewnie jakas toyotka aygo by się sprawdzila:)

     24. Kinga – to nie jest dobra cena. 97 zł brutto/dobę za maleństwo typu Micra jak wynajmiesz na 4 dni to chyba sporo.
      Tej klasy auto w Warszawie kosztuje 80 zł brutto (już od 1 dnia wynajmu) jak dobrze poszukasz.

     25. A ja mam pytanie o zwrot auta w godzinach, kiedy nie pracuje wypozyczalnia. Jak to dziala? Lot powrotny mam nad ranem, zwrot auta musialby nastapic o 4 rano. Jak to wyglada?

     26. Witam. Jestem dopiero po 2 wyjazdach zagranicznych 18.10,2015 – Skavsta Szwecja (SIXT) i 10.12.2015 – Ateny Grecja (SIXT). W obu przypadkach wypożyczyłem auta. W przypadku Szwecji na stronie www znalazłem auto m-ki Mercedes Vivano 9 os(lub podobny) dostałem Nissan Primastar też 9 os, w innej wypożyczalni płacąc za Nissana zapłaciłbym 200-400 zł mniej. Auto było nie dotankowane brakowało ok. 1/8 zbiornika. Dobrze, że to był diesel, jadąc spokojnie nie spalił na trasie więcej jak 6,7 l/100 km. Wg. “komputera” pokładowego. Tak wiem, teraz jestem mądry powinienem zatankować na bezobsługowej stacji paliw przy parkingu zwrotów pojazdów w okolicy terminala. Podobnie było w Atenach dostałem auto VW Polo ale już mnie na starcie poinformowano o ilości paliwa 6-7/8 na protokole przekazania. Zaznaczyłem gościowi, że wezmę auto ale od razu dotankuję na full i wezmę FV na siebie. No i się zaczęło, nie znam greckiego wiele słów i epitetów na mnie poleciało aż zainteresował się tym policjant, Dobrze, że znał angielski. miałem 2 umowy najmu po polsku i angielsku, napisane tam było wyraźnie ” auto zatankowane jest na full 8/8. Coś tam pogadał chwilę spisał mnie i za chwilę ten sam nieprzyjemny gość , przeprasza mnie i mówi że za chwilę auto podstawią pod wejście . Tak też się stało, jednak nie odpuszczałem do końca i przekazałem, że właśnie się spóźniłem na spotkanie w Atenach właśnie przez ich niedbałość. Zapowiedziałem, że przy zdawaniu auta napiszę skargę wnosząc o odszkodowanie. W trakcie, miałem kolizję w Pireusie. Młody Grek wjechał lekko w tył naszego pojazdu. Na policję czekałem 3,5 godz. Jak przyjechali to nie znali angielskiego i nic nie chcieli robić bo nie było zewnętrznych śladów poza otarciami zderzaka, ale znowu telefon do przyjaciela a po chwili już normalnie gadali po angielsku i nawet wypełnili protokół z kolizji.
      Przy zwrocie auta do wypożyczalni już była inna rozmowa, wszystko miło sympatycznie, kolizja była ale nie ma śladów po sprawdzeniu więc wszystko OK. Oddałem protokół z kolizji pokazałem zdjęcia i od ręki zdjęli blokadę z karty kredytowej. Po okazaniu rachunku za paliwo, byli wprost prze-szczęśliwi. Dodatkowo dostałem rabat specjalny przy następnym wynajmie na 25% w formie kuponu. Oczywiście porobić należy zawsze kopie dokumentów, rachunków , itp oraz zdjęć auta z każdej strony wraz z końcowym licznikiem kilometrów i ilością paliwa wg wskaźnika.

     27. W jakiej wysokości blokady na karcie (depozytu) mam się spodziewać przy wynajmie w SIXT Renault Twingo na 2 dni??

      1. Z tego co pamiętam to zawsze miałem blokadę na kwotę 500-2000 EUR w zależności od wypozyczalni i auta. Z kole np. w czerwcu wypożyczam auto w Gruzji i w lokalnej wypożyczalni… nie ma depozytu. Ba, nawet karta nie jest potrzebna :)

     28. No i to właśnie jest dla mnie bardzo niejasne. Bo co innego gdy będzie wymagany depozyt w wysokości 500 euro (kwota do zaakceptowania) a zupełnie inna sytuacja gdy zechcą zablokować 2000 E. Wynika z tego, że muszę mieć na karcie dostępne 10k zł bo nie wiadomo czego sie mogę spodziewać :(

      1. Cóż – to zależy już od wypożyczalni i od klasy auta. Inna klasa będzie za Fiata Punto, a inna za wypaśnego Mercedesa.
       Jeśli chcesz wiedzieć w mairę konkretnie wysokość depozytu to zostaje Ci chyba tylko skontaktować się z konkretną wypożyczalnią.

       P.S. Pamiętaj, że jest potrzebna karta kredytowa – i liczy się limit na karcie. Swoją drogą – teraz nie jestem pewien czy gdzieś o tym czytałem, czy też było to w jakieś wypożyczalni – ktoś “opłacił” depozyt dwoma swoimi kartami – a nie jedną.

     29. Dzięki za info. Masz rację najlepiej zasięgnąć informacji u źródła. Jutro zadzwonię do SIXT i się dowiem. Pozdrawiam

     30. Od lat wypożyczam w samochody i zawsze robię to w lokalnych firmach (w danym kraju). Polecam PANEK ( ipanek.pl) nigdy się nie zawiodłem, szkoda że nie ma ich za granicą :(

     31. Niestety dołącze do niezadowolonych klientów którzy dali sobie zrobić depozyt na karcie. W Barcelonie w jednej z wiekszych firm na lotnisku stracilem w ten sposób 450 Euro, oczywiście standardowa zagrywka ( pieniądze zostały ściągnięte już po powrocie do kraju) i powiem tak jeśli dajesz sobie zablokować na karcie absurdalną kwotę to na coliczysz ? w tym wypadku na co ja liczyłem :(
      Tak czy inaczej tego błędu nie popełnię ostatnim razem na wakacjach w Andaluzji – Malaga, udało nam się znaleźć wypożyczalnię aut bez karty kredytowej i depozytu także jest to możliwe, dodatkowo była polecana przez nasza rezydentkę z Itaki która powiedziała, że jest to trzy razy tańsza oferta od wycieczek których sprzedaż ma narzuconą przez Itakę, także ucziwi ludzie i firmy się zdarzają. Pozdrawiamy

     32. W Polsce czasami korzystam z wypożyczalni Panek. To nasza marka, solidna firma z polskim kapitałem. Mają przejrzyste warunki, a więc nie natniemy się na żadne haczyki jak to ma miejsce w słabych i mało znanych wypożyczalniach. Cenowo jest różnie, mają na przykład super promocje typu 1 zł za relokację pojazdu itp.

     Opublikuj komentarz

     Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *