Home poradnik Poradnik: wynajem auta na wyjazd
Poradnik: wynajem auta na wyjazd

Poradnik: wynajem auta na wyjazd

Zapraszamy na kolejną część naszego wakacyjnego poradnika – tym razem napisaliśmy kilka słów o wynajmie auta na wyjeździe.
Przy okazji polecamy oczywiście nasz serwis, dzięki któremu łatwo i tanio będziecie w stanie wynająć auto na wyjazd >> www.TanieAuta.be

KILKA SŁÓW WSTĘPU O WYNAJMOWANIU AUTA

Własne auto bardzo często jest przydatne na wyjazdach. Zwłaszcza w miejscach, w których słabo funkcjonuje komunikacja (np. poza sezonem), a także w sytuacjach kiedy chcemy mieć elastyczność w podróży czy dowolność w poruszaniu się na miejscu.

Szczególnie polecamy – z własnego doświadczenia – wynajem auta na wszelkiego rodzaju wyspach.

Z wynajętego auta korzystaliśmy m.in.
– na Martynice (patrz relacja)
– na Islandii (patrz relacja)
– na Sardynii (patrz relacja)
– na Malcie
– w Armenii (patrz relacja)

Bardzo mocno polecamy też dokonanie rezerwacji jeszcze przed podróżą, szczególnie w sezonie, a także w miejscach gdzie wynajem auta może być ograniczony. Unikamy wtedy sytuacji, iż zabraknie dla nas aut, bądź będą dostępne tylko droższe auta wyższych klas.

GDZIE SZUKAĆ AUTA, JAK WYNAJĄĆ AUTO?

W większości przypadków najlepiej zdać się na jedną z porównywarek, której za jednym kliknięciem przeszukują systemy wielu wypożyczalni. Dzięki temu nie tracimy czasu na pojedyncze wyszukiwania i od razu widzimy najniższą cenę w poszczególnych kategoriach aut.

Poszukiwania polecamy rozpocząć od naszego serwisu TanieAuta.be

poradnik-wynajemauta-tanieautabe1a

Korzysta on z silnika rentalcars.com, dzięki czemu oferuje bardzo przystępne ceny, a oferty agregowane są od najbardziej uznanych firm i marek: Avis, Hertz, Europcar, Sixt i wielu innych.

Po uzupełnieniu prostego formularza – miejsca odbioru auta, daty i godziny odbioru i zwrotu auta, w ciągu raptem kilku sekund naszym oczom ukażą się wyniki wyszukiwania.

poradnik-wynajemauta-tanieautabe3

Na tej stronie w prosty sposób możemy przejrzeć dostępne wyniki. W powyższym przykładzie szukamy auta na tygodniowy wynajem na Malcie w październiku.

W naszym przykładowym wyszukiwaniu auta na Malcie najtańsze oferty zaczynają się już od bardzo dobrych 256 PLN za cały okres, czyli raptem od trochę ponad 36,50 PLN dziennie!
(cena jest podana wg stanu ofert w godzinach wieczornych w dniu 5 lipca 2014)

W prosty sposób możemy przełączać się między poszczególnymi klasami aut, np. samochody mini, samochody kombi, samochody ekonomiczne, vany 5/7 osobowe, czy też SUVy, samochody kabrio a także samochody klasy premium.

Wyniki możemy też dostosowywać do własnych potrzeb dzięki wielu filtrom. Oferty można wybrać m.in. wg dostawcy, ocen wypożyczalni, lokalizacji wypożyczalni, opcji paliwa czy też parametrów samochodu (klimatyzacja, rodzaj skrzyni biegów itp).

Dodatkowo przy każdej ofercie widzimy od razu najważniejsze parametry, czyli:

– grupę i typ auta (tutaj “Grupa Mini” i “Peugeot 107 lub podobny”)
– miejsce odbioru (tutaj “w terminalu”)
– opcję paliwa (tutaj “przedpłacony”)
– dane auta (dopuszczalna ilość miejsc, liczba drzwi, opcja klimatyzacji czy rodzaj skrzyni biegów)
– dodatkowe opcje wliczone w cenę (tutaj anulowanie rezerwacji, zmiany w rezerwacji czy też podstawowe ubezpieczenie)
– nazwę wypożyczalni (tutaj “Goldcar”)

Po przejściu dalej znajdziemy podsumowanie naszej oferty i kilka dodatkowych informacji, m.in. o nielimitowanym przebiegu czy też o tym, że w cenę mamy już wliczone lokalne podatki i opłatę lotniskową.

poradnik-wynajemauta-tanieautabe4

Możemy też zdecydować się na wykupienie Zabezpieczenie Wkładu Własnego (o ubezpieczeniach będzie w dalszej części poradnika). Znajdziemy tutaj też możliwość rezerwacji dodatkowego wyposażenia – dodatkowego kierowcy, nawigacji gps, fotelika dla dziecka itp.

poradnik-wynajemauta-tanieautabe5

Na koniec podajemy dane kierowcy (uwaga – tylko ta osoba będzie można legalnie kierować autem, chyba że wykupimy opcję “dodatkowego kierowcy”)

poradnik-wynajemauta-tanieautabe6

Podajemy też numer naszego lotu (czasami “odbiera” nas przedstawiciel wypożyczalni) a także dane z naszej karty kredytowej (będzie potrzebna także na miejscu!)

poradnik-wynajemauta-tanieautabe7

I… prawie koniec. Na podany adres e-mail otrzymamy link do strony, z której będziemy mogli pobrać voucher. Należy wydrukować ten voucher i okazać w wypożyczalni podczas odbioru auta. Należy mieć też ze sobą kartę kredytową, której użyliśmy do opłacenia rezerwacji.

Przykładowy voucher:

poradnik-wynajemauta-tanieautabe8

KARTA KREDYTOWA, PŁATNOŚĆ ZA WYNAJEM

W 99,9% przypadków do wynajmu potrzebujemy karty kredytowej (a nie zwykłej debetowej!). Kartą kredytową płacimy za rezerwację, podczas odbioru auta jest na niej także robiona blokada (depozyt) na poczet należności za ewentualne uszkodzenia czy otrzymane mandaty.

Istotne jest, by główny kierowca posiadał kartę kredytową wystawioną na swoje nazwisko – jest ona potrzebna przy odbiorze auta w celu pokrycia depozytu.

W niektórych wypożyczalniach możemy “zrezygnować” z blokady na karcie, ale wiąże się to z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.

Sporadycznie da radę przeprowadzić cały proces tylko z kartą debetową, ale tylko w niektórych przypadkach. Fakt taki należy uzgodnić z pośrednikiem i/lub wypożyczalnią jeszcze przed dokonaniem rezerwacji!

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ODBIORU AUTA

Podczas odbioru auta w wypożyczalni główny kierowca (ten, którego dane podawaliśmy podczas rezerwacji) musi posiadać voucher (czasami wystarczy pokazać np. na tablecie, ale dobrze jest mieć wydruk), dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) a także ważne prawo jazdy (często minimum od 1 roku lub 2 lat) a także kartę kredytową wystawioną na swoje nazwisko potrzebną do pokrycia depozytu.
Jeśli do rezerwacji wykupiliśmy opcję “dodatkowy kierowca” to także i on musi posiadać prawo jazdy.


ODBIÓR I ODDANIE AUTA – JAK TO WYGLĄDA?

Odbiór auta

Standardowo po całej papierkowej robocie z rezerwacją udajemy się razem z przedstawicielem wypożyczalni na parking. Właśnie wtedy podczas odbioru auto wypełnia się protokół odbioru, na którym podaje się m.in. stan licznika, stan paliwa oraz zaznacza ewentualne uszkodzenia auta (otarcia, wgniecenie itd itd).

Polecamy także zrobienie zdjęć auta z każdej strony, zwłaszcza miejsc w których są widoczne uszkodzenia. Dzięki temu mamy mocny dowód stanu auta w momencie jego wypożyczenia.

Uwaga: Czasami zdarza się, iż wypożyczalnia nie ma swojego biura w terminal lotniska. Wtedy zasadniczo są dwa schematy działania: albo odbiera nas przedstawiciel wypożyczalni z hali przylotów (czeka np z kartką) albo musimy znaleźć shuttle bus, który zawiezie nas na parking z autami. Jest też opcja mieszania – biuro wypożyczalni jest na lotnisku, ale po auto udajemy się shuttle busem (tak mieliśmy np. na Martynice)

Oddanie auta

Oczywiście należy pamiętać, aby oddać auto we właściwym czasie – zgodnie z datami/godzinami na naszej rezerwacji.

Podczas oddawania auta najczęściej spotkamy się z dwoma sytuacjami:

1) Po powrocie na lotnisko parkujemy auto w sektorze z autami wypożyczalni, a kluczyk oddajemy w wypożyczalni albo po prostu wrzucamy do specjalnej skrzyneczki na klucze.

2) Po powrocie na lotnisko parkujemy auto w sektorze z autami wypożyczalni, oddajemy kluczyk w wypożyczalni. Następnie z przedstawicielem firmy idziemy wypełnić protokół odbioru. Zaznacza się na nim to samo to podczas odbioru, czyli m.in. stan licznika, stan paliwa oraz zaznacza ewentualne uszkodzenia auta (otarcia, wgniecenie itd itd). Oczywiście wypożyczalnia sprawdza czy nie przybyło jakiś nowych uszkodzeń auta :)

W momencie oddania auta na parkingu także polecamy zrobienie zdjęć auta z każdej strony, zwłaszcza miejsc w których są widoczne uszkodzenia. Dzięki temu mamy mocny dowód na to, jaki był stan auto po jego końcowym oddaniu.

PALIWO – CO I JAK?

Wynajem auta nieodwołalnie łączy się oczywiście z koniecznością pokrycia kosztów paliwa – w końcu auta (jeszcze) nie jeżdżą na wodę :) (Chociaż w kilku wypożyczalniach widziałem dostępne auta na prąd)

Wyróżniamy kilka opcji płatności za paliwo:

 • “paliwo przedpłacone” = “pełny – pusty”
  Podczas odbioru auta płacimy na miejscu za pełny bak paliwa, niestety czasami po zawyżonej stawce za litr. Auto z kolei oddajemy z pustym bakiem.
  Uwaga: często wypożyczalnie nie zwracają za pozostawione paliwo, warto więc je “wyjeździć” do końca
  • “paliwo przedpłacone” = “pełny – pusty” z oddaniem
   Podczas odbioru auta płacimy na miejscu za pełny bak paliwa, niestety czasami po zawyżonej stawce za litr. Auto z kolei oddajemy niepustym bakiem – ile nam zostanie, tyle oddajemy. W tej opcji wypożyczalnia zwraca za pozostawione w baku paliwo – przeważnie z dokładnością do 1/4 lub 1/8 pojemności baku. Ta opcja często praktykowana dla wynajmów trwających od 1 do 3 dni.
   • “pełny – pełny”
    Podczas odbioru auta nie płacimy za paliwo, a auto otrzymujemy z pełnym bakiem paliwa. A tej opcji należy oddać auto także z pełnym bakiem paliwa. Uwaga: jeśli oddamy niezatankowane auto, wypożyczalnia obciąży nasz brakującym paliwem (przeważnie z dokładnością do 1/4 lub 1/8 pojemności baku) oraz doliczy kilka/kilkanaście euro dopłaty za “usługę” zatankowania.
    • “inne (mieszane)”
     Czyli wszystkie inne kombinacji. Możemy mieć np. taką sytuację: odbieramy auto z przykładowo 3/4 baku paliwa i musimy oddać auto z takim samym wskazaniem. Albo odbieramy auto z przykładowo 3/4 baku paliwa (za które płacimy przy odbiorze) i musimy oddać auto z pustym/pełnym bakiem.

     Informacja o polityce paliwowej jest podana przy każdej ofercie i pamiętajcie, aby zawsze zapoznać się z tymi informacjami. Pomoże to zapobiec ewentualnym niespodziankom czy nieporozumieniom podczas odbioru auta.

     UBEZPIECZENIE i ZABEZPIECZENIE WKŁADU WŁASNEGO

     Większość wynajmów zawiera w cenie ubezpieczenie od skutków uszkodzeń, zniszczenia (AC) i kradzieży. Ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od skutków uszkodzenia czy zniszczenia obniża ryzyko najmu z całkowitej wartości szkody do równowartości depozytu. Ubezpieczenie na wypadek kradzieży, obniża ryzyko najmu w przypadku kradzieży albo szkody odniesionej podczas próby kradzieży auta, do równowartości depozytu.

     Jeśli samochód zostanie uszkodzony podczas wynajmu, wypożyczający będzie zobowiązany do pokrycia kosztów nie większych niż równowartość kwoty depozytu. Jeśli zachowa się brawurowo i nieodpowiedzialnie, albo też zdecyduje się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub narkotyków, wówczas poniesie odpowiedzialność za wszelkie koszty związane z uszkodzeniem samochodu.

     W momencie odbioru samochodu, dostawca zazwyczaj blokuje daną kwotę na karcie kredytowej na poczet wkładu własnego a w razie uszkodzenia samochodu odpowiednia kwota pobierana jest z pozostawionego depozytu. Możemy się jednak zabezpieczyć przed tymi ewentualnymi kosztami, dzięki wykupieniu opcjonalnego Zabezpieczenia Wkładu Własnego. Wykupienie Zabezpieczenia Wkładu Własnego gwarantuje zwrot kosztów pobranych przez dostawcę lokalnego z pozostawionego wkładu własnego w momencie zarysowań czy uszkodzeń samochodu.

     Ubezpieczenie CDW (collision damage waiver):
     CDW to ubezpieczenie AC z wkładem własnym i jest ono zazwyczaj wliczone w cenę wynajmu samochodu. To oznacza, że użytkowane auto jest ubezpieczone, ale zazwyczaj posiada ono wkład własny, który w większości lokalizacji posiada pewne wyłączenia. Wykluczenia których nie pokrywa CDW to najczęściej: podwozie, szyby, ogumienie, dorobienie kluczyków czy koszty holowania itp.

     Ubezpieczenie od kradzieży (Theft Waiver)
     Ubezpieczenie na wypadek kradzieży, obniża ryzyko najmu w przypadku kradzieży albo szkody odniesionej podczas próby kradzieży auta, do równowartości depozytu. W przypadku istnienia jakichkolwiek poszlak potwierdzających, że osoba wynajmująca samochód była zamieszana w kradzież, Wynajmujący obarczony zostaje pełną odpowiedzialnością za ten czyn i zobowiązany będzie pokryć wszystkie koszty wliczając kupno nowego pojazdu.

     Uwaga: jeśli decydujemy się na wykup dodatkowe ubezpieczenia, należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wyłączenia, czyli zdarzenia, które tak czy siak nie są objęte ubezpieczeniem. Należy też zapoznać się z warunkami postępowania w wypadku stłuczki czy też uszkodzenia auta – często wymagany jest natychmiastowy kontakt z ubezpieczycielem, a także raport policji.

     Przykład z życia? Podczas pobytu w Armenii kamień, który wyleciał spod kół innego auta uszkodził nam przednią szybę. Na szczęście nie była ona super droga – kosztowała nas ona 20 000 AMD, czyli niecałe 160 PLN.
     W tym konkretnym przypadku nawet gdybyśmy mieli wykupione dodatkowe ubezpieczenie (był to koszt około 400 PLN za 10 dni wynajmu) to i tak nie obejmowałoby ono uszkodzenia szyb, czyli w naszym wypadku nie byłoby przydatne…

     KRÓTKIE PYTANIA – SZYBKIE ODPOWIEDZI

     Jakie są wymagania dotyczące wieku kierowcy?

     Kierowca musi mieć minimum 21 lat. Młodsi kierowcy (przeważnie 21-24 lat), a także starsi kierowcy (od 65 lat) często muszą wykupić dodatkowe ubezpieczenie, czasami też mogą zapłacić więcej za wynajem auta.

     Czy mogę wyjechać do innego kraju/przekroczyć granicę?

     W większości przypadków nie. Czasami możemy takie pozwolenie, czasami nie ma takiej możliwości. Warunki zależą od kraju wynajmu i zasad konkretnej wypożyczalni.

     Czy mogę oddać auto w innym miejscu niż je odebrałem?

     W 99% przypadków tak, jednak jest to dodatkowo płatna opcja. Podczas rezerwacji należy oczywiście odpowiednio ustawić miejsce odbioru i oddania auta. W niektórych krajach (np. w Armenii) oddanie auta w innymi miejscu niż jego wypożyczenia jest dostępna za darmo.

     Co zrobić w wypadku stłuczki, uszkodzenia auta czy kradzieży?

     Należy jak najszybciej skontaktować się w wypożyczalnią i/lub ubezpieczycielem – udzielą oni niezbędnych informacji. Często już podczas odbioru auta przedstawiciel wypożyczalni informuje o procedurze, czasami także wręcza dodatkowe ulotki z informacjami. Wszystkie wymogi i procedury powinny być także podane w umowie wynajmu auta, jaką otrzymamy podczas jego odbioru.

     Wypożyczalnia obciążyła mnie dodatkowych kosztem, nie zwróciła całego depozytu – co robić?

     Powodów może być mnóstwo – po drodze złapał nas fotoradar albo mamy inny mandat do zapłacenia. Albo oddaliśmy z inną ilością paliwa niż potrzebowaliśmy. Albo uszkodziliśmy (czy też tylko zarysowaliśmy) auto i wypożyczalnia obciążyła nas kosztami. Często do sumy mandatu czy przewinienia wypożyczalnia dolicza swoją “opłatę manipulacyjną” w wysokości kilka-kilkanaście a nawet kilkadziesiąt euro!

     W większości z opcji należy się skontaktować z wypożyczalnią – w sytuacjach spornych przydatne mogą być wykonane przez zdjęcia auta w momencie odbioru i oddania (piszemy o tym w dziale “Odbiór i oddanie auta – jak to wygląda?”

     Czy mogę anulować rezerwację auta?

     Każdy z pośredników/wypożyczalnie może mieć nieco inne zasady anulowania rezerwacji. Jeśli rezerwacja została dokonana przez serwis TanieAuta.be, to

     Rezerwacje opłacone w całości w momencie rezerwacji mogą być anulowane online bezpłatnie do 48h przed odbiorem auta. Anulowanie na mniej niż 48h przed odbiorem skutkuje w potrąceniu równowartości 3 dni z wynajmu. Opłaty za skasowanie rezerwacji nigdy nie będą większe niż całkowity koszty wynajmu.

     Rezerwacje opłacone depozytem: anulowanie takiej rezerwacji do 48h przed odbiorem auta podlegają opłacie równej wartości depozytu. Anulowanie na mniej niż 48h przed odbiorem podlegają opłacie równej wartości depozytu lub 3 dni z wynajmu, w zależności która kwota jest wyższa.

     Nie odebranie auta: Ma miejsce kiedy nie doszło do wynajmu ze względu na brak wymaganych dokumentów, karty kredytowej, braku środków na karcie lub nie zjawienia się określonego dnia o określonej godzinie. W takim przypadku klientowi nie przysługuje żaden zwrot kosztów.


     mleko

     Komentarz(100)

     1. Silnik rentalcars nie gwarantuje ani najniższych cen, ani nawet cen na przyzwoitym poziomie. Raczej szukajcie w mniejszych porównywarkach, którym się chce współpracować z mniejszymi wypożyczalniami

      1. Nad Bałtykiem polecam wypożyczalnie z Gdańska: As-car. Korzystałem i jestem zadowolony..dostawa i odbiór auta z dowolnego miejsca..pełna wygoda.

     2. ja jestem zadowolony z jakości obsługi klienta jesli chodzi o trans-prestige, najlepsza firma z jaka wspolpracowalem

     3. Witam, nie długo zamierzam wynając samochód na Majorce. Mam pytanie, czy warto wykupywać dodatkowe ubezpieczenie, które podnosi cenę dwukrotnie? Obawiam się, że samochód może zostać zarysowany, gdy będzie stał na przykład na parkingu, co w takiej sytuacji?

     4. Jeśli chodzi o wynajem na wakacje, to lubię wypożyczać busa i jechać ze znajomymi w nieznane. Taka forma wyjazdu bardzo mi odpowiada. Od lat wypożyczam z firmy Bziuk.

     5. Cześć, bardzo przydatny artykuł!
      Widzę że sporo osób wypożycza auta. Którą wypożyczalnie radzicie wybrać?

      Szperając po necie i korzystając z rad znajomego trafiłam na firmę BZIUK z Warszawy i to był mój ostateczny wybór. Szybki kontakt, oferta jak dla mnie super, ale niestety Pan poinformował że na okres w którym się wybieram nie mają już żadnych wolnych samochodów osobowych. W swojej ofercie mają głównie auta dostawcze ;/ Tym bardziej mi szkoda, bo to dobrze o nich świadczy. Pozostaję na placu boju i szukam dalej.

      Mam słabe doświadczenia, korzystał ktoś? Czekam na pozytywne opinie. Może aż za dużo tego wszystkiego.

      Interesuje mnie samochód osobowy dla kilku osób.

     6. Teresa Salek teraz jest nowa moda. Możesz wypożyczyć auto na minuty. Jest już kilka firm w Polsce, Kraków, Warszawa i nie wiem czy jakieś inne miasta też. Sens tego jest taki trochę średni. Ale spróbować można. Trzeba się zarejestrować i wysłać im skan swojego dowodu i prawa jazdy. Może chwilówki na ciebie nie wezmą :) W dodatku trzeba mieć kartę i podać jej numer, żeby potem mogli ściągać z niej ile potrzebują. Koszt takiego wypożyczenia wychodzi 2 zł taniej niż tanie taxi w danym mieście. Nie mniej teraz jest moda na bieganie ze smartfonem i robieniem wszystkiego smartfonem. Auta trzeba szukać a potem do niego iść na nogach podczas gdy taxi przyjedzie pod dom. Nie ma żadnej gwarancji, że jak wyjdziesz to auto jeszcze będzie stało, bo ktoś może je już wypożyczyć. W taxi możesz dzwonić, albo siedzieć i nic nie robić mają wszystko w nosie. Podczas gdy tu musisz prowadzić i skupiać się na jeździe. Wszystko po to by zaoszczędzić 2 złote :) Jeśli korzystasz codziennie 10 razy z taxi to ma to sens bo wtedy oszczędzisz 20 zł, tylko kto jeździ taxi 10 razy dziennie? Na dobę i więcej absolutnie nie opłaca się pożyczać takiego auta na minuty bo cena za dobę wychodzi z kosmosu. W takim przypadku lepiej wybrać jakąś normalną firmę np wypożyczalnię samochodów GOLD RENT czy jakąkolwiek inną oferującą sensowne ceny i mającą dobre opinie na necie.

     7. Wypożyczam auto w firmie TOPCAR. Wykupujemy opcje drugiego kierowcy. Czy jeśli główny (pierwszy) kierowca musi wrócić wcześniej, drugi kierowca może bez żadnych problemów zdać samochód do wypożyczalni?

     8. Ostatnio wypożyczałem Skodę Fabię w Warszawie. Byłem w szoku, że ceny w niektórych firmach są tak niskie: 90 zł brutto za dobę, AC z udziałem własnym równym 800 zł (czyli wysokość kaucji). Przy szukaniu wypożyczalni polecam przejrzenie ofert kilku różnych firm. Dzięki temu można znaleźć naprawdę dobre warunki (np. jakichś opłat przygotowawczych).

     9. Do miloszek332: coś takiego sprawdza się tylko jeśli chcesz wynająć samochód na krótki przejazd po mieście. W większości przypadków lepiej jest wziąć samochód na całą dobę za kilkadziesiąt złotych. Jak jesteś zainteresowany car sharingiem, to sprawdź sobie traficar.

     10. Car sharing czyli taki blabla car?Czy to nie jest kłopotliwe na dłuższa metę? I jak wyglądają ich ubezpieczenia? Bo można się cieszyć cena dopóki się nic nie stanie.

     11. Sam regularnie korzystam z usług swojej ulubionej wypożyczalni samochodów i rzeczywiście istnieją sposoby na to, by wynajmować taniej. Polecam dokładnie zapoznać się z okresami promocyjnymi, umową i regulaminem. Poza tym bardzo ciekawy artykuł.

     Opublikuj komentarz

     Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *