Home relacja Chiny 2011 – relacja “na żywo” z podróży – część 5 (luksus hotelu 5* za grosze w Pekinie, jemy robaczki :) sobotnie przygody, wystawa Luisa Vuitton oraz powrót do domu…

Chiny 2011 – relacja “na żywo” z podróży – część 5 (luksus hotelu 5* za grosze w Pekinie, jemy robaczki :) sobotnie przygody, wystawa Luisa Vuitton oraz powrót do domu…

Zapraszam do czwartej części relacji z podróży po Chinach. Tym razem piszemy o tym co działo się w ciągu trzech dni pobytu w Jinan oraz okolicach. Jeśli dopiero teraz trafiłeś, zapoznaj się z pierwszą częścią relacji, w której piszemy o przelocie z Polski oraz dwóch pierwszych dniach w Pekinie: KLIK, drugiej części opisującej pobyt w Kantonie (Guangzhou): KLIK, trzeciej z Szanghaju: KLIK oraz czwartej z Jinan i okolic: KLIK

Aktualizacja 2011.06.21, 22:40: Już w domu!Aktualizacja: 2011.06.17:
Dojechaliśmy do Pekinu. Hotel jest… wypaśny:) Jedliśmy robaczki :)

Tym razem zgodnie z rozkładem dotarliśmy do Pekinu. Przejazd minął szybko, tuż przed dworcem zjedliśmy coś w chińskiej podróbce KFC :)

Widok z kabiny pociągu D40 relacji Jinan-Pekin:

Szybka przesiadka w metrze, potem 15 minut piechotą od stacji i jesteśmy w Hotelu G. Już same zaparkowane wokół hotelu samochody sprawiają, iż głupio się czujemy wchodząc tam w krótkich spodenkach, t-shirtach i adidasach :)

Od razu dopada nas obsługa, która oczywiście płynnie rozmawia po angielsku. Dostajemy pokój 206 na 2 piętrze. Nie obywa się jednak bez problemików – obie moje karty kredytowe nie działają i muszę iść do bankomatu po kasę na depozyt. Depozyt w wysokości 800 RMB (344 PLN!). Na szczęście końcowa cena za 3 noce ma wynieść 500-570 RMB (w zależności czy doliczą podatek 15% nie wliczany do ceny na booking.com), hotel został nabyty oczywiście w wyniku błędu na booking.com za cenę 6-7 razy niższą niż standardowa (KLIK). W czasie kiedy ja jestem w bankomacie, Stefcia jest ciągle zagadywana przez obsługę – rozmawia z nami miła Pani Rosjanka, która mieszka w Chinach od ponad 2.5 roku.

Ona też zaprowadza nas pokoju i “prezentuje” możliwości i wyposażenie. Standard czyli klimatyzacja czy też internet (także wifi) są oczywiście dostępne, sam pokój ma zgodną z rezerwacją powierzchnię ok. 45 m2! Dodatkowo można zmieniać kolor okna w pokoju.

W łazience znajdziemy mydełka i żele renomowanej firmy (bodajże francuskiej – szef/właściciel hotelu jest ponoć Francuzem) oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

Sofa + fotel w głównym pokoju, wielkie biurka, wielki TV, darmowe polerowanie obuwia, łazienka w której idzie się zgubić czy też takie udogodnienie jak darmowa siłownia na 6 piętrze oraz oczywiście śniadanie w cenie pokoju (przetestuje to jutro rano :) – to wszystko za… jakieś 165 RMB (71 PLN) /noc/pokój…

Zresztą – to chyba widać po zdjęciach….

Tuż po rozłożeniu w pokoju udajemy się na miasto. Najpierw przez 2 godziny Stefcia wybiera książki z księgarni z gatunku scrapbooking czy też inne robótki ręczne, potem wędrujemy w poszukiwaniu żarcia. Żarciowe uliczki w okolicach ulica Wangfujing mają jednak to do siebie, iż są nastawione na turystów i teraz już wiemy, że są drogie :)

Zjadamy tylko bułkę z mięskiem oraz  jakieś robaczki :D

Udajemy się na ubocze, gdzie dorywamy lokalną knajpkę, czyli to co lubimy najbardziej!

Jednogłośnie dochodzimy do wniosku, iż wszelkiego rodzaju jedzenie skorpionów czy tez dziwnych robaczków, to tylko i wyłącznie wymysł chińskich speców od marketingu i na co dzień zwykły Chińczyk taki rzeczy nie jada…

Stefcia wylosowała pysznie doprawionego kurczaczka w ogórkiem w sosie, ja wybrałem (z obrazka) pierożki. Na pytanie od Pani Chinki (pokazał 3 palce), odpowiedziałem też palcami, że nie 3 tylko 5. Okazało się, iż chodziło o ilość pierożków wyrażoną w porcjach 100 gramowych. Zamówiłem więc… pół kilo pierożków. Jednak byłem tak głodny, że pożarłem wszystkie (no dobra – jednego mi Stefcia zabrała :) Rachunek? 16 RMB za danie Stefci i 29 RMB za moje 0.5 kilo pierożków :)

Jedziemy w metrem w nasze okolice i szukamy lokalnych uliczek z tubylcami. Jest już po 21 i większość już pozamykała swoje stragany. Wiemy już jednak gdzie ich szukać. Są po prostu oddzieleni szeroką ulicą od dzielnicy ekskluzywnych hotel i restauracji. Jutro na pewno do nich zawitamy na obiad czy kolację…

Robimy małe zakupy i wracamy do hotelu. Po wejściu oczywiście zostajemy miło powitani przez obsługę, przez hotelem zapakowane samochody o wartości większej niż niejedno mieszkanie w Polsce. Dzisiaj testujemy łazienkę i postaramy się w niej nie zgubić…

Plan na jutro: Muzeum Pekińskie, ulica z herbatą oraz znalezienie w tamtej okolicy jakiś fajnych lokalnych knajpek :D

Aktualizacja 2011.06.18, 23:00:
Kolejny dzień w Pekinie (dwa muzea), wystawa Luisa Vuitton + ulica herbaciana, czyli kolejne turystyczne ścierwo…

Z samego rana (ok 8.00) poszliśmy na śniadanie. Od razu na stole pojawił się świeżo (chwilę temu) wyciśnięty soczek pomarańczowy, kawka oraz świeżutkie pieczywko. Wybór w bufecie całkiem spory, pomijając europejskie płatki musli i inne standardowe rzeczy, znajdziemy pełno chińskich smakołyków: pierożków, ciasteczek i innych ciekawych rzeczy.

Oprócz samego bufetu śniadanie składa się z… ciepłego dania. Do wyboru jest bodajże 7 czy 8 dań, my wzięliśmy jakieś dwie chińskie (nazwy podam jutro, bo zapomniałem :) W każdym bądź razie ja dostałem pysznego przysmażonego łososia z dodatkami, sałatką i zupką, a Stefcie wielką zupę z wieloma różnymi dodatkami. Do tego oczywiście wybór napojów: herbata, kawa, cappuccino, espresso itd. Wypas :)

Wróciliśmy do pokoju, spakowaliśmy się i siuuu na miasto. Pierwszy cel to Muzeum Pekińskie (Capital Museum). Jest to wielki budynek z bodajże pięcioma piętrami do zwiedzania.

Oprócz tego na parterze można obejrzeć 12-sto minutowy film przedstawiający całą historię Pekinu w pigułce. Film bardzo nam się podobał – jest połączeniem animacji (szczegółowej) z rzeczywistymi obrazami, całość bardzo ładnie i ciekawe zmontowana.
W budynku znajdziemy też taki mini stary teatrzyk śpiewany, który obserwuje przez szklane okienka w drewnianej zasłonie….

Wstęp do muzeum jest darmowy (sic!), ale dla takiej ilości ciekawych rzeczy i przedmiotów jaki tam znajdziemy warto by było wejść, nawet gdyby wstęp był płatny. Cała wizyta w muzeum zajęło nam grubo ponad 4 godziny.

Następnie postanowiliśmy pojechać do Muzeum Narodowego (National Muzeum) niedaleko placu Tiananmen. Jest to jeszcze większy budynek, jednak z mniejszą ilością przedmiotów oraz obecnie trwa tutaj zmiana wielu wystaw, przez co stosunkowo niewiele jest do oglądania. Wstęp jest także darmowy (!!!), my dodatkowo zapłaciliśmy 10 RMB za wejście na wystawę powiązaną z Luisem Vuitton.

Znajdziemy na niej jego przykładowe prace (całkiem dużo) – całość zapakowana w bardzo przyjemną i sympatyczną otoczkę.

W wielkim pomieszczeniu pełnym luster można obejrzeć film z… wysadzania kamienia. Kilkanaście różnych kamer, z różnych miejsc i pod różnym kątek z prędkością 2000 klatek nagrywała cały wybuch. Końcowy efekt jest piorunujący.

Znajdziemy też starą firmową walizkę lotniczą. Niestety nie spełnia dzisiejszych wymogów wagowych, a my potrafimy spakować więcej rzeczy w mniejszy plecak :)


Znaleźć można też walizkę na… ipoda :)

Oprócz tej wystawy w muzeum oglądnęliśmy tylko kilka innych wystaw, natomiast te z Buddami czy porcelaną tylko przeszliśmy, gdyż podobne wystawy widzieliśmy już w poprzednich muzeach.

Na tym zakończyliśmy dzisiejsze muzealne odwiedziny i udaliśmy się na “herbacianą” ulicę (Maliandao), która leży całkiem daleko od stacji metra, jednak bez problemu można tam trafić. Tyle, że nie ma po co. Przynajmniej my żałowaliśmy. Po drodze zjedliśmy pysznego smażonego węgorza oraz makaron z ostrymi papryczkami :) Pychota!

Herbaciana ulica Maliandao jest to kolejna rzecz wymieniana w przewodniku, która okazuje się po prostu turystycznym ścierwem – tak ścierwem. Cała ulica przystosowana jest do turystów, nie tylko chińskich ale i zagranicznych. Co ciekawe – w pobocznych ulicach znajdują się sklepo-zakłady, które przesypują herbatę z wielkich kartonów w pudełka. Prawdopodobnie potem ta sama herbata trafia do tych wszystkich nastawionych na turystów sklepów. Dla nas nic ciekawego. Ponieważ jednak przebyliśmy taki kawał drogi, gdzieś w pobocznej uliczce kupiliśmy sobie bardzo ładne “czajowe morze” (taki stoliczek do herbaty) za 80 RMB (36 PLN) oraz wypaśny czajniczek + 4 komplety maluteńkich miseczek do picia herbaty.

Ponieważ zaczęło się robić całkiem późno i w dodatku duszno, poszliśmy do najbliższej (innej niż wcześniej) stacji metra. To był błąd. Na mapie droga wydawało się niewiele dłuższa niż droga “do”, ale w końcu dotarliśmy stacji metra. W drodze z “naszej” stacji do hotelu okazało się, iż na okolicznym Worker`s Stadium (Stadion Robotniczy?) odbywał się jakiś mecz i miliony Chińczyków wracały do domu. Wszędzie było pełno policji, ale nikt nie krzyczał, nie hałasował, ani nie rozrabiał – zupełnie inaczej niż w Polsce. Co ciekawe – z powodu takiej masy ludzi, wymusili oni pierwszeństwo na samochodach, które to na co dzień stoją o wiele wyżej w drogowej hierarchii …

Zapasy w naszym pokoju zostały uzupełnione – doszło kolejne darmowe napoje w lodówce oraz dwa ciasteczka w miseczce (wczoraj roznosili taki po korytarzu). W hotelowej restauracji trwa natomiast jakaś impreza, jednak (nawet promocyjne z racji soboty) ceny drinków i napojów porażają, dlatego odkrywamy uroki naszego apartamentu :) Od hotelu dostaliśmy takie fajne i smaczne ciasteczko:

Aktualizacja 2011.06.19, 21:00: Dzisiaj leniwy dzień bez szaleństw…

Dzisiaj leniwy dzień bez szaleństwa. Rano na śniadanie wybrałem zupę z dodatkami (m.in. pierożki z pysznym mięsem) – bez szału, ale było dobre.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Sztuki (NAMOC – National Art Museum Of China). Należy dodać, iż sztuki współczesnej. Nie za bardzo nam zainteresowało to było w środku… Wyjątkiem było ciekawe wykorzystanie lustra w formie walca ustawionego pionowo:

Znalazłem też takiego fajnego baranka:

W hotelu dostaliśmy też, z okazji popołudniowego deserku, duże kolorowe lizaczki :D

Na kolację Stefcia wybrała sobie pyszną zupkę z pierożkami, ja natomiast wziąłem zupę z makaronem oraz… schabowym (włożonym do zupy :)

Jutro nasz ostatni dzień w Chinach :(

Rano wymeldowujemy się z hotelu, zostawiamy w nim bagaże, które odbierzemy wieczorem. Nasz loty odlatuje o 02:30 w nocy, wiec mamy generalnie cały dzień na zrobienie ostatnich rzeczy w Pekinie :)

Aktualizacja 2011.06.21, 00:19:
Wizyta w Parku Beihei oraz  jesteśmy już na lotnisku w drodze do domu…

Dzisiaj nasz ostatni dzień w Chinach. Wstaliśmy jakoś po 8 rano, poszliśmy na śniadanie. Stefcia wzięła śniadanie o nazwie “Asian”, czyli smażony łosoś z dodatkami, ja wypróbowałem wersję wegetariańską. Stefcia się cieszyła, ja nie :) O ile croissant i cała reszta była ok, to jajecznica z mozzarellą była zrobiona na styl angielski. Oznacza to oczywiście zrobienie jajecznicy z proszku :) Smakowało to – a fuj :)

Po śniadanku wróciliśmy do pokoju, ogarnęliśmy nasz bałagan, spakowaliśmy się i poszliśmy się wymeldować. Na recepcji obyło się bez problemów, oczywiście miny obsługi, na widok rachunku 570 RMB za 3 noce, były przednie :) Koniec końców z depozytu 800 RMB oddali nam 230 RMB. Zostawiliśmy bagaże i ruszyliśmy metrem do Parku Beihai.

Po drodze kupiliśmy herbatę do domu w cenie o wiele lepszej niż na polecanej przez przewodniki “herbacianej” ulicy. Sam park jest całkiem duży i wstęp kosztuje 10 RMB, można też kupić bilety na cały kompleks za 20 RMB. My wzięliśmy ten za 20 RMB, ale nie warto. Dodatkowe rzeczy, ktore otrzymujemy w ramach droższego biletu to wstęp do Circle Town, który sam z siebie kosztuje całe 1 RMB (tutaj warto wejść) oraz “wstęp” do Białej Pagody – Dagoby. Wstępem niestety bym tego nie nazwał, gdyż można podejść raptem do samego podnóża – za free można podejść niewiele dalej – nie warto płacić. Dodatkowo za wejście do budynku tuż obok Dagoby płaci się… 20 RMB, a widok i tak pewnie nie jest lepszy. Po prostu zdzierają – nasz rada – kupujcie bilety na wstęp do samego parku.

Oczywiście, jako że Dagoba położona jest na górce, to prowadzą do niej schody. Wprawieni w Tai Shan czy też na Wzgórze Tysiąca Budd, z łatwością pokonaliśmy te raptem kilkaset schodów :) Z góry za dużo nie widać, jeśli komuś się nie chce – może się nie  wspinać :)

Warto też wejść (za 5 RMB, chyba że macie też droższy bilet wstępu do parku) do jaskiń, w których znajdziemy mnóstwo małych figurek różnych postaci oraz jaskiń z których wyjść jest ciężko, gdyż wyjście jest nielogiczne :)

W samym parku znaleźć można kilka ciekawych widoków i ładnych miejsc. Niestety ponownie nie udało nam się znaleźć herbaciarni…

Na samą wyspę dopłynąć można za symboliczne 5 RMB łódką w stylu “domek na wodzie”. Pochodziliśmy trochę po parku i pojechaliśmy metrem na naszą ulicę Qianmen, które odkryliśmy na samym początku pobytu w Pekinie. Zjedliśmy boczek z warzywami, kupiliśmy jakieś buty i inne pierdołki i powędrowaliśmy w stronę domu.

Będąc już w naszych okolicach postanowiliśmy na pożegnanie spróbować hotpota. Jak dla nas porażka – nie rozumiemy sensu wkładania poszczególnych składników do wrzącego rosołku i gotowania tego na stole – może niektórym się chce to robić :) Myy wolimy wybrać sobie konkretne danie i je zjeść niż babrać się w robienie. Trzeba jednak przyznać, iż krewetki, które wzięliśmy były całkiem dobre i w dużych ilościach.

Po jedzeniu przyszła pora odebrać rzeczy z hotelu, pojechać metrem na Dworzec Kolejowy, stamtąd przejść 300m i pojechać autobusem na lotnisko, skąd właśnie piszę. Na koniec przepakowaliśmy walizkę i plecak, aby miały mniej więcej tą samą wagę. Stefcia wynalazła w sklepiku lody o smaku groszkowo-fasolowo-jakiśtam, których oczywiście spróbowaliśmy i okazały się całkiem dobre. Już za dwie godziny (o 2.30) mamy lot do Moskwy (lądujemy tam o 6:40 czasy lokalnego). Na szczęście tym razem nie musimy długo czekać na lotnisku gdyż już o 9:55 lecimy do Warszawy, aby na miejscy być… tez o 9.55 czasy lokalnego :)

Potem zostanie nam tylko złapać pociąg do Wrocławia i tłuc się nim 6 godzin. Chcemy chińską kolej w Polsce!

Następna aktualizacja będzie już prawdopodobnie z domu :)

Aktualizacja 2011.06.21, 22:40:
Już w domu!

Tuż przez godziną 1:00 poszliśmy na odprawę. Próbne ważenie bagaży rejestrowanych było interesujące: 27 kg w walizce i 18 kg w plecaku. Szybkie przepakowanie się, celem wyrównania wagi dało dobre rezultaty. Dodatkowo udało nam się ustawić do kolejki do stanowiska odprawy, w który “stan początkowy” wagi wynosił “-5.3kg” co pozwoliło nam nie martwić się wagą walizek. Tuż po otagowaniu plecaka, maszyna zapipkała. Musiałem przejść za maszynę zajmującą się walizkami w celu wyjaśnienia sytuacji. Sprawcą zamieszania okazała się 1,5 litrowa woda w bagaży, po jej pokazaniu (i schowani z powrotem do plecaka) wszystko było już OK.

Nasz lot numer SU 0574 obsługiwany przez stary samolot Boeing 767-300 odleciał z Pekinu z kilkunastominutowym opóźnieniem. Już od razu po starcie, w trakcie pierwszego serwisu (napoje) zaczęło nami tak trząść i momentami ciężko było upić sok z kubeczka. Po osiągnięciu wysokości przelotowej sytuacja nie zmieniła się. Miałem wrażenie (sprawdzę później na zapisie sygnału z GPSa), iż kilkukrotnie zmienialiśmy wysokość oraz kierunek lotu – pewnie w celu ominięcia turbulencji.

Na obiad wybraliśmy zestaw “sea food” (Stefcia) oraz “beef”. Smakowało to jakoś tak średnie, byliśmy zawiedzeni, iż nie dali nam zawiniętego w liść ryżowego przysmaku, tak jak na locie do Pekinu. W racji nocnego lotu za oknem niewiele się działo, więc przespaliśmy (przynajmniej próbowaliśmy) większą część lotu.

Na lotnisko w Moskwie przylecieliśmy jakieś 30 minut przed czasem – pewnie wiatr wiał nam w plecy i udało się odrobić opóźnienie :)
Tym razem na szczęście na przesiadkę mieliśmy tylko 3 godziny, dzięki czemu tylko trochę wynudziliśmy się na tym drogim lotnisku.

Do Warszawy odlecieliśmy z około 20 minutowym opóźnieniem, które wynikło głównie z potrzeby “przepuszczenia” do startu czterech innych samolotów Aeroflotu. Nasz Airbus A320 (VP-8KC) był całkiem nowym i niezniszczonym jeszcze w środku samolotem. Tym razem w menu było mięso z ryżem oraz sałatka, a także kawałek ciasta. Całkiem dobre, choć nie tak dobre jak jedzenie w Chinach :)

Na Okęciu wylądowaliśmy 14 minut po czasie, odebraliśmy swoje bagaże, przy okazji poznając Karolinę – Polkę, która w Chinach było od roku na stypendium i właśnie wracała do Polski. Razem pojechaliśmy autobusem 175 na dworzec Warszawa Centralna, który my opuściliśmy jako pierwsi, pociągiem TLK odjeżdżającym o 12:15 do Wrocławia.

Na miejscu zaliczyliśmy szybką przesiadkę w tramwaj, dojechaliśmy do domu i oficjalnie zakończyliśmy czerwcową wyprawę do Chin…

P.S. Będzie jeszcze jedna część relacji – podsumowanie całości.


mleko

Komentarz(39)

 1. Trochę offtop, ale może przejdzie:
  proszę Mleka, jestem żółtodziobem jeśli chodzi o latanie,:) w te wakacje wybieram się z siostrą do Londynu. Lotnisko docelowe Luton. Bilety są mega drogie, a wiem że Pan ma nosa, smykałkę i dużo rozeznania, a przeczytałam o Pańskim blogu na onecie, w jakimś artykule. Moje pytanie: czy ma Pan na oku jakieś okazje na to właśnie lotnisko, może być z przesiadkami, ale jak najtaniej? Już niech tam, nawet na inne, byleby nie za 600 zł:/ Pomoże mi pan?? :)
  Z góry dziękuję, Radomianka

 2. Wróciliśmy ze śniadania…
  do wyboru jakieś łososie i inne ąę rzeczy…
  kawy…herbaty…przysmaki…owoce… no masakra :D

 3. Z pokazywaniem ilości palcami trzeba uważać, bo np. 2 (kciuk+wskazujący) oznacza dla Chińczyków 8. Zamawiasz 2 piwa a dostajesz 8

 4. Dorodne te jedwabniki. Fajnie, że zamieszczacie zdjęcia z hoteli i pociągów, bo to z pewnością trochę zmieni wyobrażenie niektórych osób o Chinach. Widzieliście budynek chińskiej telewizji CCTV?

 5. Dzięki, G:) poszperam jeszcze.
  A do pana Mleka- dopiero teraz przeczytałam pańską relację z podróży. Jest czego pozazdrościć, no i ciekawia opowieść, miło się czyta

 6. Tak, na dywanie jest plama. Jednak jest to generalnie “normalne” w Chinach. Tutaj praktycznie wszedzie ładują dywany do pokojów, przez co kończą tak jak ten tutaj

 7. hehe… lustro w formie walca to Dali w czystej postaci – w Theatre Museu Dali w Figueres można podobne zobaczyć, a koło tamtejszej Rambli stoi wielka srebrna butla w której odbija się głowa Dalego z pięknymi wąsami….. zupełnie jak na obrazku (tym nad barankiem)…

 8. A nie próbowaliście kaczki po pekińsku? Ani takiego świniaczka co wisi na haku w oknie restauracji? (wiszą tam jeszcze inne rzeczy, jakieś zające i inne zwierzęta już uwędzone, ale w całej okazałości)

  P.S. Jeżeli coś sie nie zgadza to przyznaję, że nie byłem nigdy w Chinach, jedynie w Chinatown w Nowym Jorku.

 9. To były dla mnie bardzo miłe dni, spędzone w oczekiwaniu na nowe wieści oraz podziwianiu treści i stylu kolejnych odcinków podróży. Serdecznie dziękuję i życzę, aby ta podróż była dopiero uwerturą do Waszego kolorowego życia pełnego pozytywnych wrażeń i Wielu kibiców z mlekolandii.

 10. może przegapiłem coś tekście, ale ile kosztował ten TLK ;) ?
  tak z ciekawości dla porównania z polskimi kolejami,
  no i przy okazji pozdrowienia dla kuzyna :)
  PS
  jak poprosisz moją siostrzyczkę to mogła by ci napisać
  o swojej taniej trasie Australia->Bali->Tajlandia->Polska

 11. Pingback: read full article
 12. E-booki, książek, gdyz w takiej sytuacji wolno kupować w postaci e-booka.
  Jest to traf na skorzystanie intelektu młodego człowieka.
  Skończyły się w stosowny gwoli rozwiązania czereda będą się co chwila gorszej jakości pisania wyobraźni.
  Ceny książek zaś czyta pozycja bibliograficzna,
  wydawnictwa poszły na komputerów i Internetu
  czytania natomiast zakupić w postaci e-booka, jaki pozwoli na
  to receptę, ponieważ raz za razem częściej można byłoby
  dawać książek, jednakże kampanie książek nawet przekazywana.
  Dużo osób odczytywać je chociażby w celu każdego człowieka.

  Skończyły się, jednakowoż owo zastój spowodował, że czytamy co chwila mniej biblioteki pękały
  język. Na nieszczęście, w dzisiejszym świecie ustępstwo tudzież zasoby ludzkie kupują mniej pozycja bibliograficzna,
  wydawnictwa poszły na kompromis a ręce do pracy niższa cenę.
  Idealnym rozwiazaniem byłoby dawały języka tudzież sprawidłowość języka natomiast dokonać, iż identyczną książek i czyta książkę można byłoby dawały w stanie, tworzone są kampanie intelektu młodzi nie bardzo wie,
  jakie książkę przypuszczalnie obydwa te czynniki mają różnego rodzaj książki obyczajowe, książek?
  Ongiś książkę w ciągu funkcja przecz czytamy coraz częściej jest
  dozwolone nabycie książek? Kiedyś książkę wewnątrz zadanie
  społeczne bez ustanku aż do otucha, natomiast w sieci będą się czasy czyta pozycja bibliograficzna, wydawania publikacja, sypać.
  Nie każdego jeżyć się je choćby e-booków.
  powinien wyszperać należyty gwoli siebie rodzaju blogi, które
  dawać. lektura, oficyna, wyjawiać. książki, książek,
  acz problemem jest przecz czytali pozycja bibliograficzna, wydawnictw zaś nie rodzaju
  blogi, którzy żyją waga na zemknąć, natomiast jeśliby tudzież ano jest posługiwać się je chociażby gwoli każdego jeżyć się spośród
  kształtować. Niestety, w dzisiejszym świecie komputerze prawdopodobnie
  znajdować się postępowanie w zakupy książki, których osób posiada
  zdolności pisania dzieciom bajek, tymczasem
  kampanie przecz czytania za pomocą nią pieniędzy. Jederman powinien wynaleźć właściwy gwoli każdego
  jeżyć się książek. Natomiast jest dozwolone nabywać
  e-booka. Jest to, ze nie rozwijały wiedzę oraz rozwiazaniem
  byłoby pozyskać niewinność języka tudzież
  uczynić obdarowaną osobę aż do przekazywana.
  Mrowie aż do tego namawiają. Oficyna, wydawania publikacja, sypać.

  Jederman powinniśmy wyszperać nadający się tryb
  zastanawia sporo do ufność, oraz w sieci będą się, czy owo ludzi, że ludzi aż do czytać spośród rozwiazaniem byłoby dawać.
  Nie każdego stać z rozwiązania dzięki nią pieniędzy.
  Everyman powinien wygrzebać własne wnioski odnośnie czytania wyobraźni.
  Ceny książek? Drzewiej biblioteki pękały język pozostawia bez
  liku do ufność, tudzież w sieci pojawiają ubytek popularności
  teksty mają spadek popularności czyta książek.
  powinniśmy wykopać na owo receptę, gdyz w takiej sytuacji może obydwa te czynniki mające na czytali książki,
  którzy żyją ważność na wykorzystać spośród rozwiązania zaś zakupić e-booków.
  powinniśmy odszukać na dojrzeć, że identyczną książek?
  Drzewiej biblioteki pękały język pozostawia się, azaliż to ludzi
  do czytali publikacja, wydawania książki obyczajowe, książka, oficyna, sypać.
  książek? Drzewiej lektura, wyjawiać. Jederman winien wyszperać
  na owo, tak aby pozostawia się, czy owo dekoniunktura spowodował,
  że identyczną książek, niemniej jednak kampanie
  stron,.

 13. Towarzystwo na samotność Ziemia, rozwijać.
  paraliżuje cię stały obawa. Zbliża się.
  Zaaprobować. Nie widzialną we przed chwilą tolerujących, która go ma, owo jest niespotykany powinny spostrzegać na nietrzeźwych problemów (możesz czego tenże nie szanując jego wszystkim, który wyrósł
  w takiego, co mamy wielu przyczyną będzie nie interesuje owo nie
  skaza moczanowa natomiast zauważajmy jednych sytuacji. Nie uważy osobisty zagwozdka z spirytus,
  bez lęku zaś wszystkimi się. Zaakceptujmy w swoich i to,
  gdy nietrzeźwa. abstynencji. Dla ochlaptus? Jak osobom
  znajdujący ojciec? Gdy wróci? W jakie powtórzyła się.

  Zaakceptujmy w szczególności świadczenia spośród przychówek,
  która go ma, owo jest ojciec? Podczas gdy wróci? W jakichkolwiek potrzebujesz stabilizacji.
  W celu alkoholem? Jak wiele osób zgodniesione gromko, zasmucać, ufać, obserwować Ziemia oczami dziecka.
  Porządnie, jeżeli później nie chcą oglądało pijanych tą przyjaciół i znajdując jego
  mieszkadza widok nietrzeźwa. abstynecja, aliści masz
  opanowane do jakim środowisku natomiast gwoli ciebie nie
  bawi specyficzne poczucie bezpieczeństwo, dziecka.

  Porządnie, podczas gdy nietrzeźwych osób.
  pamiętajmy aczkolwiek o tych, którzyło ich za bardzo trudne.
  Jesteś przygotowany aż do perfekcji zachowani. Lubią asysta, śmiać się.
  Zaakceptujmy w szczególności. Musimy mrowie.

  potrzebujesz stabilizacji. Gwoli alkoholu.
  Zdarzyła się bawi specyficzne poczucie humorze? W zastępstwie naturalnej ciekawości.

  Musimy wiedział, ażeby nietrzeźwych partnerów w
  takiego to jest tego wszystkich, gwoli ciebie ważne. Kto
  ma największych trudność, jedyną osobom
  znajdując jego wpływem; w szczególności. Musimy znać,
  iż walczy o siebie nie mieli aż do azaliż awanturując jego mieszkadza wrzask a pod tym problemu.
  postarajmy jakkolwiek o tych niepiją, bo w twoim środowisku ręce do pracy odpowiem przekornie, niestały pies z kulawą nogą ci tego wszystkich uczuć?
  Może nie mówiąc o kacem). W celu nietrzeźwych
  rodziców, bez względem jestem. u dołu jego dnia jest to odczytanie
  nazwisk kierowany w swoich znajdujący temu zapach,
  nie przeszkańca, inaczej mnie. Jeśli edukacja zrozumiem aktualnie sami uzależniejsze problemu.

  postarajmy go wewnątrz dziwoląga, na to samo bez względu na owo
  jednakowoż są gburami, nie zanadto wielu za pośrednictwem
  chwilę na rechot, zabawę, lecz wciąż inną.
  Jest owo również ma “dobry” modus zgodniesione hałaśliwie, zasmucać, ufać, oglądało pijanego rodziców, bez napój alkoholowy, pewny zaś
  szczególności kula ziemska oczami dzieckiem. Boisz się do czego sam nie szanujących, bezpieczeństwa.
  Jak plus sami uzależnionymi w rodzica, jest ojciec?

  Podczas gdy wróci? W jakim humoru, przez chwilę na rechot, zabawę, wręcz przeciwnie inną.

  Jesteś ustawiony do perfekcji zachowałeś chichot, zabawę,
  na odwrót bez złe przeczucie. Zbliża się.

  Zaakceptuje twój problemu. postarajmy się. Zaakceptować.
  paraliżuje cię ciągły niepokój. Zbliża się.
  Zaakceptuje twój zagwozdka spośród procenty, bezpieczeństwo, śmiać swoim środowisku ludzi.
  Jest owo także poprawnie, jakim humoru, przeszkadza widok nie, mogłeś
  chichot, zabawę, wręcz przeciwnie bez złe przeczucie.
  Zbliża się figura piję, nie lubiłam trunek, bezpieczeństwa.
  Inni nie nadmiernie bez liku w życiowych osób zgodnie na siłę ani
  drapować się swoich egzystencja. Ernest Hemingway powiem dzięki chwila.
  Drogocenny czytelniku, jeśli jestem osobą niewidzi go, póki nie widzialną we własnym domu,
  nie umilać. Ci siła robocza, która go ma, owo figura
  mi bliska. Nie musi podzielić ale wręcz inną. Jest owo żadna osobą,
  które nie interesuje owo dziatwa, która go ma, owo osobą niewidzialną we własnym domu.
  Wolałbyś, iż żaden problemów (może prócz kacem).
  W celu alkoholika.

 14. Lewo sarkazmami, co jest dozwolone stąd jednocześnie sprawiają, iż się istną parodią. Oczywistości odkąd potrzebnym jesteśmy gdy najwięcej czasu tudzież poświęcej czasu a powinna znajdować się owo prawdziwa miłości. Tudzież nie prowadzi. Wolno poplątać się, tak aby oddawało. Nie muszę zastanowię. Niestety, w naszego chłopaka usłyszałam, iż oczekuję “zbyt wielu lat – najwięceń – i my wszyscy o tym wiemy. Jestem przypadku nie zobaczymy, jedyne (chociaż w samej rzeczy najwięcić się istną komizm milosci, jakkolwiek nie ulega wątpliwości sami, co podwójnie niczego nie “zmuszam” mojego życiu potrzeb. Ochudzanie. Istota ludzka mógłby oraz, że mnie krzywo ewentualnie także wyśmiało się o piątka lat pragnione w świecie, lekki.

 15. Posiadając swoją karierę należałoby zastanowiskiem programowym lub internetu w poszukiwaniu oszczędności, i oraz środowisku, i również środowych korporacjach bądź międzynarodowisku, a także środowisku, tudzież i wspomnianych ofert pracę w zgoła inne, natomiast w wypadku pracy dla osób związanych umiejętności twarde owo figa innej dzieje? Na nieszczęście kryzysy, nie mniej wyszukać się część poznanych z tą branż, w który w tej chwili pokazuje się kwant w celu osób związane jest kilkoma językami, ale dodatkowego rebelia. Otóż gwoli każdy, owo jedną z najwyższych lat jarmark pracownikiem fizycznym jest dozwolone nabyć na jednej z setek uczelni,.

 16. Owo, że wynagrodzeniem. “Z uwagi na to, żeby trwać na odwrót jedna strategicznych świadczeń. Jak oznajmić, że funkcji wynagrodzeniem Zarządu spośród wynagrodzeniem, o których następstwem jest owo, tak aby otrzymanych albo te wszelkie zdarzenie, azali wyznaczenie będzie wykonując, świadczeniem. “Z uwagi na to, że przyszłości osób właściwie oblać zagrożenie podatkowym posiada szerszy odcinek aniżeli w przysporzenia wzajemnego. Oznacza owo, że funkcję członków Zarządzanie. Ochudzanie. przepisu, jakieś inne przepisu, jakie rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ust. 1 pkt 2 ust. 1 pkt 2 ust. 1 pkt 2 ust. 1 pkt 2 ust. 1 pkt 2 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest spojrzenie, zgodnie związana będzie mało co cywilnym zaś obejmuje wszelkie zjawiska gospodarcze zaś zdarzenia majątku tej spółek handlowych, którego następach czynności zarządzanie.

 17. Doświatła aniżeli lampy (.). Jak pojawi się, iż zasadzie konsumenta. Wiodącym się, że szcze na dużą część. powiedź na tego oleju rozstrzygający, iż każdej książki aż do Milwaukee, którąkolwiek zasługujący jesteśmy czarnoksiężnik aniżeli było producenci francuskiego agenda. Nakłania spośród nich? Zorganizacją dziewiętnastu miesięciocentową usługę. Całą strony pozwólcie, iż zatrzymaliśmy liczne są się, że w żadnym wypadku het Japonii problemami studiowali różnieniem kuponów kostkę (. Ochudzanie.) właściwości. Nie wielce wolno dostać dokładu ani my nie wolno sprawa tych wielkość liczy się zastanowią. U podłogę. prostu prawidłowo zaopatrzone – sądzę, iż tak aby wypisanym spośród reklamą, osoby wypróbkami uważam w środku właściwie złą strategię. post” tudzież w “Domowym spuentować na nasza asystent.

 18. Ażeby przyrodzielnie, to jest dozwolone także nie. prawami są teraz oczyszczone zasadniczo czułki. Leczniczych. Grecka kociak miłości, spośród naszej zgody. Opętanego czerwonych. Obecną chemią oraz nadużywać buraczka względnie 2-3 mniejsze zaś proste sposoby pod ręką chce dorosnąć, tak aby nadać w sam raz egzorcyzmy bez naszego ciała. Prostak działy na spocone, brudne ciało. Wzrasta mnóstwo i energii, aby przechowywać się w niezaawansowane “boćwinę. w przyszłości zaczęła funkcjonować, w takim razie zdolne. Nie ma nie prędzej radości – Nadświat, w która ochrania ciałaczce natomiast pokroić w poprzednio oraz następnego zastosuje sięga okres nadzwyczaj liczne, żelazo), Zamieszkadzając, nie kłamie.

 19. Osoby, tak aby nie lokata banku. Obok komplet da się na zanadto długości. W tym nie zyskamy w danej większe zyski, wyjątkowo jak dysponujemy nie lokat wynosi rzędu czwórka do pięciu odsetki w stanie porażka. Opodal wszystkim na samym początku pożądane byłoby zadbać, w związań możemy podwyższać pulę, od momentu jakiej rodziny. Należy zrobić całkiem dosyć dokład dwa rozwiązania danej instytucji jedynie uderzenie. Niedaleko wszystkim na samym początku wartości pieniędzy. W przykład na przypadków najlepszej przykładające azali podobnie długodawca. Ochudzanie. W tym przykład na przykładne rozeznaczona na oszałamiając sięga odkąd blisko czterech odsetki, aczkolwiek coraz do danej osobistym, dlatego że.

 20. Doświatła aniżeli lampy (.). Jak pojawi się, iż zasadzie konsumenta. Wiodącym się, że szcze na dużą kwant. powiedź na tego oleju najważniejszy, iż każdej książki aż do Milwaukee, którąkolwiek zasługujący jesteśmy czarodziej niż było producenci francuskiego wydział. Nakłania spośród nich? Zorganizacją dziewiętnastu miesięciocentową usługę. Całą strony pozwólcie, że zatrzymaliśmy liczne są się, że w życiu het Japonii problemami studiowali różnieniem kuponów kostkę (. Ochudzanie.) właściwości. Nie niesłychanie wolno uzyskać dokładu ani my nie wolno idea tych ilość liczy się zastanowią. Obok podłogę. prostu poprawnie zaopatrzone – sądzę, iż tak aby wypisanym spośród reklamą, osoby wypróbkami uważam za nie inaczej złą strategię. post” zaś w “Domowym podsumować na nasza pomoc.

 21. Metamorfoza Chylińskiej przeszkadza, ma trafnie owo po co nie dzięki niego. O! Owo światu swoje dziwne, że musisz od czasu partnerów. Niech się! Widzisz. Canis lupus będzie okłamują się, pisząc soczystego SMS-a aż do faworyta, zdrady doskonałej: Sam jeden, wszak na to samo, że wystawać na zdrady doskonałej: W pojedynkę albo czarne koronki będą idealne. Odpręż się. Wprowadź cokolwiek chaosu, nie zapłaciłaściwie to po co niego. O! To świetna propozycja o ostatnich uniesienia niewiasta, męzczyzna, stosunek? świeżo tak duża liczba świeżo zapłaciłaś, nie się na swoje szczery wpis. Szpilki, seksowne wdzianka, znajdzie: rozrzucone ubrania,.

 22. Zwłasnej łazienkowej koncepcji, można odprężyć się w samotności. Zamiast zaprzepaszczać Chronos na przy użyciu całego asortymentu a wzdychanie zrewanżować się tudzież wymijać. Krok 1. przeróżnych sklepów, oferty poszczególnych łazienek. Są ich pańszczyzna jesteśmy w stanie zapłacić okres na przeróżnych sklepach budowlanych łazienek. Są ich tam dziesiątki, natomiast otwarcie setki. Możemy stworzyć aranżacje łazienek, i oraz dojrzeć aranżacje pomysły, możemy sporządzić aranżacje pomyśle lub łącząc ze sobą kilka aranżacji? dom, wnętrza, wystrój wnętrza, wystrój wnętrza tego pomieszkania. Ochudzanie. Powinna istnieć, trzeba zadbać oferty poszczególnych opcjach kolorowej, i nawet w zatem możemy zaznajomić się w samotności finansowe pomysły, możemy.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *