Home Newsy Wszystkie pociągi PKP Intercity jadące do Niemiec bezpłatne dla obywateli Ukrainy
Wszystkie pociągi PKP Intercity jadące do Niemiec bezpłatne dla obywateli Ukrainy

Wszystkie pociągi PKP Intercity jadące do Niemiec bezpłatne dla obywateli Ukrainy

Informacje!

Od środy 9 marca br. do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) i Gdyni w kierunku Niemiec – do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC), co zapewnia obywatelom Ukrainy możliwość bezpłatnych podróży nimi w 2. klasie. Z nieodpłatnych przejazdów składami przewoźnika po całej Polsce skorzystało już ponad 300 tys. obywateli Ukrainy.

Od 9 marca br. 4 pary połączeń mają obniżoną kategorię z EIC na IC, co zwiększa liczbę pociągów, którymi obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować w 2. klasie. Zmiana pozwoli także na równomierne rozkładanie potoków pasażerów do Berlina. Obywatele Ukrainy mogą już bezpłatnie korzystać z 9 par połączeń dziennie w kierunku zachodniej granicy. Składy odjeżdżają z Warszawy, Gdyni i Przemyśla przez Kraków. Pociągi umożliwiają również podróż do Niemiec m.in. z Poznania czy Wrocławia.

Obywatele Ukrainy mogą podróżować z Polski do Niemiec w wagonach z miejscami do siedzenia 2. klasy w pociągach:
– IC nr 37000/56 Wawel;
– IC nr 57000/58 Gedania;
– IC nr 60456/456 Nightjet;
– IC nr 17008/40 Varsovia;
– IC nr 17000/248 Berolinum;
– IC nr 17006/44 Spree;
– IC nr 17004/48 Odra/Oder;
– IC nr 17002/246 Wisła;
– IC nr 17040/5940.

>> UKRAINA – TUTAJ ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE NASZE POSTY ZWIĄZANE Z SYTUACJĄ

Coraz więcej pasażerów – dodatkowe pociągi i wzmocnione składy

Od 26 lutego br. już ponad 300 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Od 24 lutego br. 157 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski.

Od 24 lutego do 8 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 374 pociągi. Wśród nich 216 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 76 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity i 82 pociągi uruchamiane taborem przewoźników regionalnych. Wykorzystanie taboru przewoźników regionalnych koordynuje PKP Intercity.

Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, spółka wzmocniła od 24 lutego do 8 marca br. 372 pociągi stałego kursowania łącznie 1114 wagonami.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY

Pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą, umożliwiając uchodźcom przyjazd do Polski. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. Podróżni ze stacji przygranicznych, w porozumieniu z wojewodami, kierowani są głównie w kierunku Krakowa, Katowic, Wrocławia i Warszawy. Widoczne jest stale rosnące zainteresowanie podróżami do Berlina.



Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich

Na wszystkich wagonach 2. kl. pociągów kategorii TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie od 26 lutego br., zamieszczone są specjalne oznaczenia w dwóch wersjach językowych. Ponadto komunikaty o bezpłatnych przejazdach obywateli Ukrainy tymi pociągami są wygłaszane na stacjach również w języku ukraińskim. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie/u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

Bieżące informacje dla obywateli Ukrainy i bezpieczne podróże

Od 28 lutego br. działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), 800 033 022 (darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych).

Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!

Pracownicy PKP Intercity są obecni na dworcach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni oraz wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.

Na dworach nad bezpieczeństwem czuwają odpowiednie służby. Także w wybranych pociągach PKP Intercity obecni są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji.

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej przewoźnika







mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *