Home loty Czechy: aktualne zasady wjazdu z Polski
Czechy: aktualne zasady wjazdu z Polski

Czechy: aktualne zasady wjazdu z Polski

Informacje

Osoby podróżujące do Czech muszą przed wjazdem posiadać ujemny wynik testu PCR (dotyczy każdego rodzaju środka lokomocji) – z obowiązku zwolnione są jedynie osoby zaszczepionych szczepionką przypominającą (trzecia dawka). Na zasadzie wyjątku, nadal możliwy jest tranzyt przez Czechy do 12 godzin oraz wjazd do Czech do 24 godzin transportem indywidualnym bez dodatkowych obostrzeń (bez testowania, bez formularza lokalizacyjnego). Szczegóły poniżej.

>> UNIJNY CERTYFIKAT COVID BĘDZIE WAŻNY TYLKO 9 MIESIĘCY!

Test wymagany!

Polska została wpisana przez Republikę Czeską na listę państw o bardzo wysokim zagrożeniu epidemicznym. Osoby podróżujące z Polski do Czech, które ukończyły 12 rok życia, mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnegohttps://plf.uzis.cz/ , a ponadto:

1) posiadania zaświadczenia o przyjęciu trzeciej dodatkowej dawki szczepionki na COVID-19, tzn. przypominającej.

Uwaga: w przypadku nieletnich w wieku 13-18 lat, wystarczające jest zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepienia lub jednej dawki w przypadku szczepionki jednodawkowej (14 dni w przypadku pełnego schematu szczepienia). Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski

lub

2) posiadania negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72h) przed wjazdem do Czech, a następnie powtórzenia testu PCR pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Czechach (od wjazdu do RCZ do chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna, natomiast należy nosić maseczkę ochronną o standardzie FFP2 lub wyższym).
Wykonanie testu PCR wymagane jest także w przypadku osób nie posiadających trzeciej/przypominającej dawki szczepienia oraz posiadających zaświadczenie o odbyciu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, tj. ozdrowieńców (upłynęło nie więcej niż 180 dni). W przypadku osób zaszczepionych i ozdrowieńców, brak obowiązku powtórzenia testu pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Czechach.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY

Zwolnienie

Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnieni są m. in.:


– pracownicy transgraniczni (pendlerzy), studenci, uczniowie (wymagane zaświadczenie o nauce w RCZ),
– dzieci do 12 roku życia włącznie,
– osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących transportem indywidualnym do 24h (UWAGA: w przypadku podróży drogą lotniczą oraz każdym innym transportem zbiorowym, nawet na pobyt do 24h, obowiązują zasady jak powyżej),
– osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12h,
– pracownicy transportu międzynarodowego,
– zawodowi artyści i sportowcy.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!

Obostrzenia na miejsce

Niezależnie od powyższego, w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, w celu uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych należy posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu lub o przechorowaniu Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

Negatywny wynik testu nie uprawnia już do korzystania z powyższych usług! Na mocy wyjątku testy PCR będą uznawane w przypadku: osób w wieku 12-18 lat, osób z udokumentowanymi przeciwskazaniami przeciwko przyjęciu szczepionki oraz osób, które przyjęły już jedną z dwóch dawek szczepionki lub takich, które przyjęły ostatnią dawkę w ciągu ostatnich 14 dni.

Treść wpisu pochodzi ze strony gov.pl


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *