Home loty Zmiany w wydawaniu Certyfikatów Covidowych. Niektórzy będę musieli poczekać… 14 dni!
Zmiany w wydawaniu Certyfikatów Covidowych. Niektórzy będę musieli poczekać… 14 dni!

Zmiany w wydawaniu Certyfikatów Covidowych. Niektórzy będę musieli poczekać… 14 dni!

Informacje!

Nie do końca dobre informacje dla osób szczepionych jednodawkowych preparatem Johnson&Johnson. Ministerstwo Zdrowia zawiesza wydawanie nowych certyfikatów covidowych po przyjęciu dawki przypominającej dla tych osób.

Powód jest.. dziwny – dla systemu nie jest oczywiste, że dla takich osób dawką przypominającą jest dawka druga. Nie zostało to po prostu właściwie zakodowane w systemie. No i widzimy tutaj preferencje wersji mRNA.

Przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19, zgodnie z decyzją polskiego rządu, o rok przedłuża ważność unijnego certyfikatu covidowego.

Zależnie od rodzaju wcześniej otrzymanej wersji szczepionki będzie to dawka trzecia lub druga. Dla osób, które w pełni zaszczepiły się dwiema dawkami preparatów firmy Pfizer, Moderna lub Astra Zeneca, dawka przypominająca jest trzecią dawką.

>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

Problem dotyczy osób, które przyjęły jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson, a teraz zaszczepiły się dawką przypominającą.

System potraktował tę dawkę jako drugą, a nie trzecią i niektórym z nich nie przedłużył daty ważności certyfikatu covidowego. Ponadto odporność nabywa się 14 dni po przyjęciu szczepionki i jeśli ktoś, przykładowo, przyjął dawkę przypominającą w poniedziałek, system policzył mu ją jako drugą, to w środę na lotnisku za granicą jego certyfikat może zostać zakwestionowany.

Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania” – wyjaśnił rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY

Stąd decyzja resortu o zawieszeniu wydawania certyfikatów dla tych osób. Nowy będzie wystawiany dopiero po dwóch tygodniach.


W ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby, która zaszczepiła się dawką przypominającą, będą wygenerowane dwa certyfikaty. Będzie mógł posługiwać się starym certyfikatem, nowy certyfikat będzie również wystawiony” – powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że we wtorek minister Adam Niedzielski o problemie chce rozmawiać na spotkaniu unijnych ministrów zdrowia, bo jest to problem dotyczący obywateli wszystkich krajów Unii Europejskiej.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!

Resort zdrowia nie ma natomiast sygnałów o problemach z certyfikatami tych osób, które przyjęły trzecią dawkę i w certyfikacie mają zaznaczone “przyjęte 3/3”.

Pierwsza “przypominająca” jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku.

Fragmenty wpisów pochodzą z informacji prasowych


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *