Home loty Kolejny zakaz lotów – wracają ograniczenia w podróżach. Chodzi także o kraje w Europie!
Kolejny zakaz lotów – wracają ograniczenia w podróżach. Chodzi także o kraje w Europie!

Kolejny zakaz lotów – wracają ograniczenia w podróżach. Chodzi także o kraje w Europie!

Informacje z ostatnich dni.

Zakazy lotów do/z południowej Afryki

Już od piątku kolejne kraje zawieszają loty z RPA i innych państw – ze względu na nowy wariant koronawirusa Omikron. Jakie państwa są przeważnie objęte zakazem lotów? Chodzi m.in. o RPA, Botswana, Eswatini, Lesoto, Namibia, Zimbabwe, Angola, Mozambik, Malawi czy Zambia.

Takie decyzje podjęło w piątek i sobotę wiele państw: Austria, Brazylia, Dania, Egipt, Filipiny, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Maroko, Oman, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. ZEA. Zakaz dotyczy lotów bezpośrednich.

Dodatkowo cześć pasażerów przylatujących z tych państw z przesiadkami na innych lotniskach jest kierowanych na dodatkowe testy oraz poddawanych 10- lub 14-dniowej kwarantannie.

Co dalej?

Hiszpańska telewizja TVE podała, że rząd w Madrycie we wtorek zawiesi loty z państw, w których występuje już nowy wariant wirusa. Nie wiadomo jednak co z lotami wewnątrz Unii Europejskiej albowiem pierwszy przypadku wariantu Omikron wykryto już w Belgii, Czechac, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, iż panika szybko minie i nie będzie powtórki z wiosny 2020 roku.

UE rozważa jeszcze bardziej radykalne środki, w tym całkowite zatrzymanie ruchu lotniczego między Europą a południową częścią Afryki. W takim przypadku żaden samolot z południowej Afryki nie byłby dopuszczony do lądowania w Europie, a Niemcy powracający do kraju musieliby wlecieć tylko przez kraje trzecie” – powiedział niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

Jeszcze w piątek (ale przed wprowadzenie zakazu lotów) z RPA wystartowały dwa loty do Holandii. Ponad 600 osób na pokładzie zostało przetrzymanych na płycie lotniska, poddanych dodatkowego testowi na Covid-19 i umieszczonych w izolacji. U 61 osób wyszły pozytywne wyniki testu na Covid-19. Wydaje się to trochę dużo, gdyż przed wejściem na pokład każdy pasażer musiał przedstawić negatywny wynik testu (takie są zasady wjazdu do Holandii) – z wyjątkiem tych zaszczepionych czy też ozdrowieńców. Okazuje się, iż zakażenia wśród zaszczepionych nie są takie rzadkie jak to się oficjalnie mówi…

Z informacji przekazanych przez lotniskowy punkt przeprowadzania testów wynika, iż obecnie ma 100% pewności czy wśród osób z pozytywnym wynikiem testu jest ktoś z wariantem Omikron. Trwają analizy próbek.

Europejskie ograniczenia podróży

Szwajcaria także wprowadziła ograniczenia: oprócz zakazy lotów z RPA, inni przylatujący z Czech, Belgii, Hongkongu, Wielkiej Brytanii, Holandii, Izraela, Egiptu i Malawi muszą przed podróżą nie tylko przedstawić negatywny wyniki testu na Covid-19, ale także poddać się 10-dniowej kwarantannie po przylocie.


Z kolei od północy z niedzieli na poniedziałek (czyli od 29 listopada 2021) Izrael zakazuje przyjazdu do kraju wszystkim obcokrajowcom. W Izraelu będą także używać antyterrorystycznego systemu do śledzenia telefonów komórkowych mieszkańców – władze tłumaczą to potrzebą powstrzymania rozprzestrzeniania się wariantu Omikron.

Inne zakazy lotów

Swoją drogą nie są to jedyne obowiązujące zakazy lotów dotyczące państw Unii Europejskiej.

Od 27 listopada 2021 do odwołania obowiązuje zaraz lotów pomiędzy Marokiem a Francją. Wspomniane Maroko już wcześniej wprowadziło też zakazy lotów bezpośrednich do Niemiec, Holandii oraz Wielkie Brytanii.

AKTUALIZACJA 28 listopada 2021: marokański rząd poinformował o całkowitym zakazie lotów do Maroka – na razie w okresie 14 dni od godziny 23:59 w dniu 29 listopada 2021.

Pozostaje czekać na kolejne decyzje poszczególnych państw.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *