Home loty PLL LOT złożył pozew przeciwko Boeingowi. Żąda miliardowego odszkodowania!
PLL LOT złożył pozew przeciwko Boeingowi. Żąda miliardowego odszkodowania!

PLL LOT złożył pozew przeciwko Boeingowi. Żąda miliardowego odszkodowania!

Informacje

Linie PLL LOT złożyły do sądu w Seattle w USA pozew przeciwko Boeingowi. Przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 miliard PLN. O sprawie informował we wtorek PAP.

To już kolejna sprawa związana z wadami projektowymi w samolotach Boeing 737 MAX, które doprowadziły do uziemienia tego modelu.

Samoloty Boeing 737 MAX zostały uziemione w marcu 2019, po dwóch wypadkach, w których zginęło prawie 350 osób. Chodzi o katastrofy w Indonezji w październiku 2018 i w Etiopii w marcu 2019.

>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

Jako przyczynę wypadków uznano oprogramowanie MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), które w zamyśle miało ułatwi obsługę samolotu. Jednakże MCAS nie działał prawidłowo – “kierowany przez czujnik kąta natarcia (Angle of Attack – AoA sensor), stale włączał się, tak jakby czujnik źle działał, pchając nos samolotu wielokrotnie w dół i ostatecznie uniemożliwiając kontrolę nad nim”

PLL LOT zamówił 15 sztuk Boeingów 737 MAX, o łącznej wartości katalogowej 1,8 miliarda USD. Pierwsze maszyny zostały odebrane w grudniu 2017.

Informacje PAP potwierdzone zostały przez rzecznika prasowego – Krzysztofa Moczulskiego.

Złożenie pozwu poprzedziły wielomiesięczne negocjacje, które jednak nie doprowadziły do satysfakcjonujących strony rozwiązań.

Samoloty Boeing 737 MAX wróciły do służby w PLL LOT w marcu 2021 roku, po dwuletniej przerwie. Każda z pięciu posiadanych obecnie maszyn przeszła niezbędne modyfikacje wymagane przez regulatora lotniczego EASA.

>> WIĘCEJ INFO – BOEINGI 737 MAX WRACAJĄ DO SŁUŻBY


Ponadto, dbając o maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfort pasażerów, LOT zdecydował się dodatkowo skierować każdy z pięciu MAX?ów na przegląd ciężki (C-check) i oblot techniczny potwierdzający pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo samolotu w powietrzu.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WYJAZD? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *