Home inne Włochy: bez certyfikatu ani rusz! Aktualne informacje dotyczące podróżowania
Włochy: bez certyfikatu ani rusz! Aktualne informacje dotyczące podróżowania

Włochy: bez certyfikatu ani rusz! Aktualne informacje dotyczące podróżowania

Informacje

Aktualizacja

Włoski rząd zadecydował: od 15 października 2021 we wszystkich miejscach pracy we Włoszech będzie obowiązywał wymóg posiadania przepustki COVID-19 (tzw. Green Pass) – wystawianej na podstawie szczepienia, wyleczenia z zakażenia koronawirusem lub negatywnego wyniku testu.

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dn. 31 grudnia 2021 r.

Oznacza to, że pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależnosci od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Dalej obowiązuje podział Włoch na strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY

Zasady wjazdu z Polski do Włoch

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 30 sierpnia 2021 mają obowiązek:

1) zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione) ORAZ

2) przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) – jednego z trzech – zaświadczającego o:

– ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE LUB
– przebytej chorobie COVID-19 LUB
– negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.

>> POTRZEBUJESZ WALUTY NA WAKACJE? SPRAWDŹ PROMOCJE INTERNETOWEGO KANTORU!

Do restauracji czy muzeum – tylko z certyfikatem!

Od 6 sierpnia 2021 wprowadza się wymóg okazania certyfikatu unijnego (tzw. paszportu covidowego, green pass) (potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką/lub ozdrowienie/lub negatywny wynik testu) do:

– konsumpcji przy stoliku wewnątrz lokali gastronomicznych;
– wstępu na spektakle, koncerty, pokazy oraz wydarzenia i zawody sportowe;
– muzeów, miejsc kultury (w tym kin, sal koncertowych, teatrów etc.) i wystaw;
– basenów, pływalni, sportu drużynowego, SPA (również na terenie obiektów wypoczynkowych/noclegowych) ? wyłącznie w odniesieniu do aktywności w przestrzeniach zamkniętych;
– targów, festiwali i wydarzeń wystawienniczych, kongresów i konferencji;
– uzdrowisk, parków tematycznych i rozrywki;
– centrów kulturalnych, społecznych i rekreacyjnych ? wyłącznie w odniesieniu do przestrzeni zamkniętych i z wyłączeniem centrów przeznaczonych dla małycg dzieci, w tym ośrodków letnich, oraz powiązanych z ich działalnością usług gastronomicznych;
– salonów gier, zakładów bukmacherskich, sal bingo i kasyn;
– konkursów publicznych.


>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”

Wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy osób nieobjętych krajowym programem szczepień przeciw COVID-19 zgodnie z przepisami włoskimi, tj. dzieci poniżej 12. roku życia, oraz osób posiadających zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwskazań dla szczepienia.

Przemieszczanie się – tylko z certyfikatem!

Od 1 września 2021 r. tylko osoby posiadające certyfikat unijny (tzw. paszport covidowy, green pass) (potwierdzający zaszczepienie co najmniej 1 dawką (co najmniej 14 dni wcześniej) lub ozdrowienie (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) lub negatywny wynik testu) będą mogły korzystać z następujących środków transportu:

statków powietrznych wykorzystywanych do komercyjnych usług transportu pasażerskiego (z uwzględnieniem zasad związanych z przekraczaniem granicy międzypaństwowej);
– statków i promów wykorzystywanych do świadczenia usług transportu międzyregionalnego, z wyłączeniem tych wykorzystywanych do połączeń morskich w Cieśninie Messyńskiej;
pociągów wykonujących kolejowe przewozy pasażerskie typu Inter City, Inter City Notte i Alta Velocit?;
autobusów wykonujących stałe lub okresowe usługi transportu pasażerskiego na trasie łączącej więcej niż dwa regiony oraz posiadających z góry ustalone trasy, rozkłady jazdy, częstotliwości i ceny;
– wynajętych autobusów z kierowcą, z wyłączeniem autobusów wykorzystywanych w dodatkowych usługach lokalnego i regionalnego transportu publicznego.

Wymóg okazania certyfikatu nie dotyczy osób nieobjętych krajowym programem szczepień przeciw COVID-19 zgodnie z przepisami włoskimi, tj. dzieci poniżej 12. roku życia, oraz osób posiadających zgodne z włoskim prawem zaświadczenie lekarskie o istnieniu przeciwskazań dla szczepienia.

Treść wpisu pochodzi ze strony gov.pl


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *