![Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego. Informacje, link do formularza i inne (aktualizacja)](https://mlecznepodroze.pl/wp-content/uploads/2021/07/koronawirus-elektroniczna-Karta-Lokalizacji-Podroznego-logo-1-856x471px.png)
Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego. Informacje, link do formularza i inne (aktualizacja)
Przydatne!
Od 17 lipca 2021 obowiązują nowe przepisy dot. osób podróżujących do Polski. Teraz każdy, kto przylatuje do naszego kraju, jest zobowiązany do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego w postaci elektronicznej (eKLP).
Wyjaśniamy co to jest, podajemy inne informacje oraz link do samego formularza.
>> SPRAWDŹ TEŻ – WRACASZ DO POLSKI? ZAPOZNAJ SIĘ Z PRZEPISAMI DOT. KWARANTANNY!
Papierowa i elektroniczna wersja
Karta Lokalizacji Podróżnego była dotychczas w formie papierowej rozdawana przez załogę samolotu. Teraz każdy pasażer ma wypełnić taką kartę w wersji elektronicznej – jeszcze przed przekroczeniem polskiej granicy.
“Wypełnij kartę przed podróżą, w czasie podróży lub najpóźniej przed odprawą. Wypełnienie formularza jest obowiązkowe przy przekraczaniu granic Rzeczpospolitej Polski.”
>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ INNE NASZE WPISY
Kto może skorzystać?
Każdy, kto podróżuje samolotem i zamierza przekroczyć granicę Rzeczpospolitej Polski.
Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego – formularz
!PRZYDATNE! Elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego (eKLP) znajdziecie pod adresem aplikacje.gov.pl/app/klp, a dodatkowe informacje o niej tutaj
Od 17 lipca 2021 jedynie w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe – rozdawane przez załogę w samolocie. Wówczas formularze personel pokładowy przekaże odpowiednim służbom.
Do wypełnienia eKLP będą potrzebne następujące informacje:
– kraj, w którym rozpoczęła się podróż,
– numer lotu,
– data przylotu,
– imię i nazwisko,
– numer PESEL lub dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
– dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
– adresy wszystkich miejsc, w których masz zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy),
– informacja, czy posiadasz zaświadczenie, że jesteś ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiadasz negatywny wynik testu PCR na koronawirusa SARS-Cov-19.
Jedną Kartę możesz wypełnić w imieniu innych osób, które z tobą podróżują. Na jednej Karcie możesz podać dane kilku osób.
Co musisz zrobić?
– Na stronie www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp Kliknij “Wypełnij formularz”.
– Podaj adres e-mail. Kliknij “Potwierdź e-mail”.
– Otrzymasz maila z linkiem do formularza. Kliknij w link.
– Uzupełnij wszystkie pola obowiązkowe w formularzu
– Zaakceptuj wszystkie zgody i oświadczenia.
– Wyślij zgłoszenie. Na podany w formularzy adres e-mail otrzymasz potwierdzenie.
– Potwierdzenie możesz wydrukować lub okazać je obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie, tablecie).
>> WIĘCEJ WPISÓW Z KATEGORII “NEWS”
UWAGA! Mogą wystąpić problemy związane z wiadomościami wysyłanymi na adresy w domenach Yahoo. Jeżeli to możliwe, w trakcie wypełniania formularza, prosimy o skorzystanie z innych adresów e-mail.
Jedną Kartę możesz wypełnić w imieniu innych osób, które z tobą podróżują. Na jednej Karcie możesz podać dane kilku osób.
!PRZYDATNE! Elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego (eKLP) znajdziecie pod adresem aplikacje.gov.pl/app/klp, a dodatkowe informacje o niej tutaj
Karta przesyłana jest do sanepidu (Państwowej Inspekcji Sanitarnej). Potwierdzenie wysłania Karty musisz okazać na lotnisku w Polsce podczas odprawy (w formie wydruku lub pliku pdf na urządzeniu mobilnym). Potwierdzenie otrzymasz na swój adres e-mail.
>> UNIJNY CERTYFIKAT COVID – OD 1 LIPCA JUŻ OFICJALNIE W CAŁEJ UNII EUROPEJSKIEJ!
Czemu służy Karta Lokalizacji Podróżnego?
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego “Karta Lokalizacji Podróżnego” ma zapewnić bezpieczeństwo tobie, twoim bliskim i wszystkim osobom, z którymi masz styczność. Jeśli na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona, Karta umożliwi szybkie dotarcie do ciebie i innych pasażerów, co pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Fragmenty tekstu pochodzą ze strony gov.pl