Home loty “Paszport szczepionkowy” coraz bliżej! Mamy kolejne informacje o europejskim certyfikacie
“Paszport szczepionkowy” coraz bliżej! Mamy kolejne informacje o europejskim certyfikacie

“Paszport szczepionkowy” coraz bliżej! Mamy kolejne informacje o europejskim certyfikacie

Nowe informacje!

W gronie państw członkowskich Unii Europejskiej toczy się dyskusja dotycząca europejskiego paszportu szczepionkowego, czy też certyfikatu Covid-19.

Dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Świadectwo Covid byłoby bezpłatnie wydawane przez organy ds. zdrowia w poszczególnych krajach UE; osobom, które otrzymały szczepionkę; uzyskały negatywny wynik testu lub są ozdrowieńcami.

>> KORONAWIRUS I PODRÓŻE – SPRAWDŹ POWIĄZANE WPISY!

Parlament Europejski zapowiada, iż nikt nie będzie zobowiązany do posługiwania się certyfikatem UE.

Portugalia, która sprawuje obecnie prezydencję w UE, ma nadzieję, że porozumienie polityczne w sprawie certyfikatu uda się osiągnąć do końca maja, tak aby certyfikat mógł zacząć obowiązywać do 21 czerwca 2021.

Negocjatorzy muszą zdecydować, czy do certyfikatu można dołączyć szybsze, ale mniej dokładne testy antygenowe.

Certyfikat może być dokumentem papierowym lub cyfrowym z kodem QR zawierającym zakodowane dane, które zostaną przesłane do centralnego systemu, aby umożliwić weryfikację w innych krajach UE za pośrednictwem jednej bramki.

Negocjatorzy UE muszą nadal uzgodnić, czy wszystkie szczepionki mogą zostać uwzględnione w certyfikacie, czy tylko te zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków.

Testowania certyfikatu ma się rozpocząć w kilkunastu krajach UE, w tym we Francji i Hiszpanii; a pełne wdrożenie systemu we wszystkich państwach członkowskich planowane jest na czerwiec 2021.

Jak on wygląda?

Mamy pierwsze informacje o wyglądzie. To jest wersja cyfrowa:


a to wersja drukowana:

Komisja Europejska przygotowała animację, wyjaśniającą Cyfrowy Zielony Certyfikat:

Jak długo będzie obowiązywał zielony certyfikat cyfrowy?

Jak tłumaczy KE – certyfikaty są powiązane z pandemią COVID-19 i mają być “tymczasowe“. System Cyfrowego Zielonego Certyfikatu zostanie zawieszony po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zakończenia międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia publicznego spowodowanego przez COVID-19.

Jednakże… jeśli WHO ogłosi nowy międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego spowodowany przez COVID-19, jego wariant lub podobną chorobę zakaźną, system mógłby zostać reaktywowany.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *