Home loty Od połowy maja ułatwienia w podróży do Czech?
Od połowy maja ułatwienia w podróży do Czech?

Od połowy maja ułatwienia w podróży do Czech?

Tylko dla… zaszczepionych!?

Czechy – wjazd bez problem. Dla wybranych!

Taka zapowiedź padła dzisiaj ze strony czeskiego Ministra Zdrowia: “Od mniej-więcej 15 maja podróże pomiędzy sześcioma państwa będzie łatwiejsze – dla osób zaszczepionych“.

Z kolei czeskie premier Andrej Babiš nieco uściślił te wiadomości
Tak, od soboty 15 maja 2021 obywatele Węgier, Niemiec, Polski, Austrii, Słowacji i Słowenii mogli jechać bez dalszych ograniczeń do Czech. Z zaświadczeniem o szczepieniu, jeśli minęło co najmniej 14 dni od drugiej dawki

Ułatwienia w podróży mają być możliwe dzięki umowie między tymi państwami. Nie wiadomo jednak co z innymi osobami – ozdrowieńcami czy posiadaczami testu z wynikiem negatywnym.

Ostateczne decyzja mają jednak zapaść w najbliższy piątek, 14 maja 2021.

W tej chwili w Czech trwa luzowanie restrykcji. Od 17 maja 2021 mają otworzyć się ogródki restauracyjne oraz niektóre inne sektory gospodarki. Mają one jednak być dostępne dla wybranych grup osób: takich z negatywnym wynikiem testu PCR, zaszczepionych albo ozdrowieńców.

Z kolei od 24 maja 2021 hotele znowu będą mogły przyjmować gości.

Obecne zasady wjazdu do Czech

Od 04 maja 2021 obowiązują nowe zasady wjazdu z Polski na terytorium Czech. Nadal możliwy jest wjazd do Czech na okres nieprzekraczający 12 godzin z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, urzędowych lub zawodowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu), bez obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19. TRANZYT drogą lądową przez Czechy do 12 h możliwy po wykonaniu testu na koronawirusa (PCR wykonany nie później niż do 72 h przed wjazdem lub antygenowy wykonany nie później niż do 24 h przed wjazdem).

Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa.


>> SPRAWDŹ OKAZJE NA LOTY DO CZECH

Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 12 godzin wymaga:
– wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego
– okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem,
– poddania się kwarantannie i powtórzenia testu PCR w Czechach do 5 dni od wjazdu.

Zasady te dotyczą również osób z uregulowanym pobytem na terytorium Czech, podróżujących przez granicę transportem publicznym


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *