Home loty Islandia zaostrza przepisy wjazdowe. Oznacza to chwilowy KONIEC turystycznych wyjazdów z Polski!
Islandia zaostrza przepisy wjazdowe. Oznacza to chwilowy KONIEC turystycznych wyjazdów z Polski!

Islandia zaostrza przepisy wjazdowe. Oznacza to chwilowy KONIEC turystycznych wyjazdów z Polski!

Ważne!

Islandia z Polski w celach turystycznych? Nie można!

Gdy wydawało się, że będzie już normalnie… Islandia mocno utrudnia wjazd osobom z Polski!

Od dnia 27 kwietnia 2021 Polska została zakwalifikowana jako strefa wysokiego ryzyka w związku z pandemią COVID-19. W związku z powyższym osoby przybywające z Polski zobowiązane są do poddania się kwarantannie w specjalnie dedykowanych ośrodkach (hotelach). Decyzja ta została ogłoszona 27 kwietnia!

Ponadto, osoby które nie udowodnią że ich pobyt na terytorium Republiki Islandii jest konieczny (pobyt stały, praca, nauka) nie zostaną wpuszczone na terytorium Republiki Islandii.

SĄ WYJĄTKI OD ZAKAZU PODRÓŻY!

Garść informacji podał m.in. serwis icelandnews.is

Do Islandii nie można podróżować z dowolnego powodu z następujących krajów strefy Schengen: Andora, Francja, Holandia, Chorwacja, Cypr, Litwa, Polska, San Marino, Szwecja i Węgry.

Do Islandii nie można podróżować z dowolnego powodu z następujących krajów spoza strefy Schengen: Bahrajn, Bermudy, Curacao, Portoryko, Turcja i Urugwaj.

Jeśli ktoś z w/w państw chce wjechać na terytorium Islandii musi przedstawić “ważny powód” i podlegać pod “wyjątek” umożliwiający wjazd.

Obecna lista “wyjątków”:

– Wyjątek z powodu stałego zameldowania w Islandii (również zezwolenie na pobyt)
– Wyjątek z powodu posiadania członka rodziny, który jest obywatelem Islandii bądź obywatelem innego kraju, który ma stałe zameldowanie w Islandii
– Wyjątek z powodu posiadania partnera życiowego.
– Wyjątek na podstawie posiadanego zaświadczenia o pełnym szczepieniu lub zaświadczenia o przebytej chorobie COVID-19
– Wyjątek na podstawie pilnej potrzeby do odbycia podróży (np. sprawy zawodowe lub studia)

Obecnie wprowadzone przepisy mają obowiązywać do 31 maja 2021.

INNE WAŻNE INFORMACJE

Władze islandzkie nie wydają żadnego zezwolenia przed podróżą do Islandii. Pasażerowie muszą posiadać ze sobą niezbędne dokumenty potwierdzające zwolnienie z ograniczeń w podróżowaniu – aby przedstawić je na granicy po przybyciu do Islandii. Dopuszczone są tylko “wyjątki” o których pisałem wyżej.
Ostateczną decyzję o wjeździe podejmuje straż graniczna w dniu przybycia.

(stan na 27 kwietnia 2021)

Obszary z 14-dniową częstością infekcji powyżej 700 na 100 000 mieszkańców lub obszary, na których nie są dostępne wystarczające informacje:

1. Andora
2. Bahrajn
3. Bermudy
4. Chorwacja
5. Curaçao
6. Cypr
7. Francja
8. Węgry
9. Litwa
10. Holandia
11. POLSKA
12. Portoryko
13. San Marino
14. Szwecja
15. Turcja
16. Urugwaj

Obszary z 14-dniową zapadalnością na zakażenia wynoszącą od 500 do 699 na 100 000 mieszkańców
1. Argentyna
2. Aruba
3. Bośnia i Hercegowina
4. Bułgaria
5. Chile
6. Czechy
7. Estonia
8. Grecja
9. Włochy
10. Liechtenstein
11. Macedonia Północna
12. Rumunia
13. Serbia
14. Seszele
15. Słowenia
16. Hiszpania kontynentalna


Aktualne informacje i przepisy wjazdowe znajdziecie m.in.:
– na gov.pl/web/islandia
– na stronie https://www.government.is
– na stronie covid.is/

ZMIANY OD 27 KWIETNIA 2021

Główne zmiany, które wchodzą w życie od wtorku 27 kwietnia

Osoby, które pochodzą z określonych obszarów wysokiego ryzyka, będą zobowiązane do przebywania na kwarantannie w ośrodku epidemiologicznym, chyba że są zwolnione zgodnie z zasadami epidemiologa. Takie zwolnienie jednak nie ma zastosowania, jeśli osoby te pochodzą z obszarów lub krajów, w których 14-dniowa częstość występowania infekcji na 100 000 mieszkańców wynosi 700, lub więcej. Do obszarów wysokiego zalicza się obszary lub kraje, w których 14-dniowa częstość występowania infekcji na 100 000 mieszkańców wynosi 500, lub więcej lub nie są dostępne odpowiednie informacje.

Obowiązkowa kwarantanna w ośrodku epidemiologicznym: Osoby przybywające z krajów, w których 14-dniowa częstość występowania infekcji na 100 000 mieszkańców wynosi 700, lub więcej, po przyjeździe do kraju, w trakcie oczekiwania na drugi test, muszą bezwarunkowo udać się na kwarantannę.

Kwarantanna ośrodku epidemiologicznym z możliwością zwolnienia: Osoby przybywające z obszarów, w których 14-dniowa częstość występowania infekcji na 100 000 mieszkańców wynosi 500 do 700 na 100 000 mieszkańców, muszą zostać poddane kwarantannie w ośrodku epidemiologicznym, chyba że epidemiolog zwolni je z tego obowiązku. O takie zwolnienie należy ubiegać się co najmniej dwa dni przed przybyciem do kraju.

Kwarantanna domowa: Osoby, które pochodzą z obszarów, gdzie 14-dniowa zapadalność wynosi mniej niż 500 na 100 000 mieszkańców, mogą zostać poddani kwarantannie we własnym zakresie, muszą jednak spełnić wymagania epidemiologa dotyczące kwarantanny domowej.

(fragment tekstu ze strony covid.is/)


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *