Home Newsy Czy tak będą wyglądały polskie pociągi?
Czy tak będą wyglądały polskie pociągi?

Czy tak będą wyglądały polskie pociągi?

Może być ciekawie…

“Funkcjonalność przestrzeni pomysłem na pociągi przyszłości”

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz rozstrzygnęły wspólny konkurs dla studentów i absolwentów wyższych uczelni na zaprojektowanie nowych pociągów klasy InterCity oraz koncepcji usług świadczonych na ich pokładach w czasie podróży.

Prace w konkursie “Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży” można było zgłaszać w czterech kategoriach:
– “Podróż pociągiem dziś i jutro”
– “Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży”
– “Dostępność i bezpieczeństwo”
– “Komunikacja wizualna”.

Komisja konkursowa oceniła 86 projektów nadesłanych przez 72 autorów. Obydwie spółki przyznały po 3 nagrody dla najlepszych projektów, a ich łączna pula wyniosła 30 tys. zł.

Zarówno PKP Intercity, jak i PESA przyznały pierwsze miejsca projektom zgłoszonym w kategorii “Podróż pociągiem dziś i jutro”.
Przewoźnik wyróżnił w ten sposób projekt “Pociąg przyszłości – projekt nowego pociągu klasy Intercity”. Proponuje on stworzenie niekonwencjonalnej przestrzeni pojazdu piętrowego z podziałem funkcjonalnym na strefy w zależności od celu i długości podróży, dostosowane do różnych grup pasażerów.

PESA przyznała pierwsze miejsce za projekt “Nowa organizacja przestrzeni w pociągach. Modułowy system podziału przestrzeni”. Jury doceniło wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne zaproponowanego systemu konfiguracji miejsc do siedzenia.

Zaproponowana modułowość to możliwość zestawiania i tworzenia licznych wariantów funkcjonalnych przestrzeni, w zależności od potrzeb danej grupy podróżnych lub rodzaju połączeń.


Projekty zgłoszone w konkursie wyróżniają się innowacyjnością i nastawieniem na potrzeby pasażera. To dla nas duża inspiracja przy myśleniu o nowoczesnych pociągach i usługach odpowiadających na potrzeby podróżnych. Tego typu rozwiązania będą stanowić dużą zachętę w wybieraniu kolei zamiast innych środków transportu. Kolej to transport przyszłości, dlatego w PKP Intercity chcemy wdrażać w życie takie nowatorskie projekty – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Jesteśmy pod wrażeniem projektów młodych i zdolnych twórców, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym razem z PKP Intercity. Pasażer w centrum uwagi i wysoka funkcjonalność zaproponowanych przez nich rozwiązań to czynniki, do których przywiązujemy ogromną wagę w PESA. Wsłuchujemy się w głos młodych projektantów przy koncepcjach pociągów przyszłości, które będą synonimem najwyższej klasy, wygody i bezpieczeństwa – deklaruje Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Wpis pochodzi z informacji prasowej


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *