Home Newsy Warszawa: podróżni ponownie mogą korzystać ze stacji kolejowej Warszawa Główna
Warszawa: podróżni ponownie mogą korzystać ze stacji kolejowej Warszawa Główna

Warszawa: podróżni ponownie mogą korzystać ze stacji kolejowej Warszawa Główna

Korzystaliście już?

W niedzielę 14 marca 2021 rano, po raz pierwszy od 24 lat, podróżni ponownie mogli skorzystać ze stacji kolejowej Warszawa Główna. Nowo otwarta stacja zwiększy dostępność do kolei w stolicy, szczególnie na czas przebudowy Warszawy Zachodniej oraz linii średnicowej

Ze stacji Warszawa Główna przewidziano kilkanaście połączeń regionalnych Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna, Łowicza i Sochaczewa.

Otwarcie stacji Warszawa Główna pozwoli na rozkładowe prowadzenie ruchu pociągów podczas przebudowy stacji Warszawa Zachodnia oraz prac na linii średnicowej. Stacja zwiększy możliwości podróży koleją w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.


Podkreślił także, że otwarcie stacji poprzedziły prace budowlane.

Zamontowano tory, rozjazdy oraz nowe konstrukcje i sieć trakcyjną” – wyliczył rzecznik, wskazując jednocześnie, że ruch pociągów prowadzony jest z nowej nastawni. “Ważnym elementem prac było zbudowanie wiaduktu kolejowego, nad dalekobieżną linią średnicową, który gwarantuje bezkolizyjny przejazd pociągów z Warszawy Głównej w kierunku Warszawy Zachodniej” – powiedział.

Wskazał także, że na stacji Warszawa Główna są dwa nowe perony, na które podróżni mogą dojść od ul. Towarowej. Zamontowane są także nowe oświetlenia oraz wiaty. Podróżowanie z nowej stacji ułatwić mają także czytelne oznakowania oraz umieszczone w gablotach informacje z rozkładami jazdy.

Ponadto, obok peronów od strony ul. Towarowej, przewidziano parking Kiss&Ride. Jak poinformował Jakubowski, kontynuowane będą jeszcze prace przy budowie kładki.

Źródło informacji: (PAP) Autor: Daria Kania dka/ ozk/


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *