Home loty Nadchodzą “Paszporty Szczepionkowe”. Mają być gotowe jeszcze przed tegorocznymi wakacjami
Nadchodzą “Paszporty Szczepionkowe”. Mają być gotowe jeszcze przed tegorocznymi wakacjami

Nadchodzą “Paszporty Szczepionkowe”. Mają być gotowe jeszcze przed tegorocznymi wakacjami

Szybko idzie!

Przyszłość podróży

“Covidowe Paszporty szczepionkowe”. Jeszcze jakiś czas temu uchodziły na teorię spiskową, teraz stają się elementem rzeczywistości.

W zeszłym tygodniu przeprowadzono wiele rozmów dotyczących tzn. paszportów szczepień czy też paszportów szczepionkowych. Nie tylko w poszczególnych krajach, ale także na poziomie Unii Europejskiej.

Czas na podsumowanie informacji w tym temacie!

Nie “czy?”, ale “kiedy?”

W zasadzie przesądzone jest pojawienie się tych paszportów, zostaje tylko kwestia “kiedy?”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w czwartek o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień” – to jednoznacznie nakreśla kierunek postępowania.

Tutaj wiele państw żyjących z turystyki naciska na termin “jak najszybciej“, tak aby zdążyć jeszcze przed tymi wakacjami!

Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata” – dodała.

Co można, a czego nie…

W sprawie certyfikatów szczepień można stawiać jeszcze pytanie o szczegóły. Jak mocny będzie podział? Jak bardzo osoby zaszczepione będą uprzywilejowane ponad osoby bez szczepienia.

Warto dodać, iż brak szczepienia nie musi wynikać z niechęci danej osoby. Powodem może być nie tylko stan zdrowia, ale także po prostu brak dostępności szczepionki.

Osoba taka – nie z własnej winy! – byłaby więc mocno dyskryminowana. Nie tylko w kwestii podróży, ale prawdopodobnie także w życiu codziennym. Łatwo sobie wyobrazić całą gamę “normalnych” usług dostępnych tylko dla zaszczepionych, a wcześniej dostępnych dla każdego. Zresztą zalążki takie podziału mamy np. w Austrii, nie wspominając chociażby o podziałach w Izraelu.

W tej chwili unijna narracja jest taka, aby decyzje co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, były podejmowane przez poszczególne kraje.

Jedni z liderów państw sugerują, iż takie paszport powinien umożliwiać swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej orz będzie wstępem do szerszego umożliwienia dalszych podróży. Padł też nawet termin – paszporty mają być “gotowe” mniej więcej w ciągu trzech miesięcy, czyli gdzieś pod koniec maja, może w czerwcu 2021.

Temat będzie jednak jeszcze dyskutowany na najbliższych szczytach UE. Unia chce wypracować jedno wspólne podejście do tego tematu wraz z szeregiem jednolitych zasad.

>> IATA TRAVEL PASS – INFORMACJE O APLIKACJI


W Polsce – na razie zaświadczenie z kodem QR

W tej chwili w Polsce osoba zaszczepiona może ściągnąć kod QR z portalu mObywatel, otrzymać wydruk w przychodni lub pobrać go z Internetowego Konta Pacjenta.


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *