Home Newsy Mniej wydamy na tegoroczne Święta, a zwłaszcza na podróże
Mniej wydamy na tegoroczne Święta, a zwłaszcza na podróże

Mniej wydamy na tegoroczne Święta, a zwłaszcza na podróże

Informacje.

Raport: na tegoroczne święta przeznaczymy średnio 522 zł, a na prezenty 507 zł

W 2020 roku na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia wydamy średnio 522 zł, tj. o 88 zł mniej niż w 2019, na prezenty wydamy 507 zł, czyli o 76 zł mniej niż przed rokiem – wynika z raportu “Nastroje i plany polskich konsumentów w dobie koronawirusa”.


>> SPRAWDŹ TEŻ: ŚWIĄTECZNE PODRÓŻE ZA… 58 PLN!

Jak wynika z raportu autorstwa ekspertów Federacji Konsumentów, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, sytuacja finansowa ponad połowy Polaków (52 proc.) pogorszyła się w związku z pandemią koronawirusa. Dla blisko połowy osób (45 proc.) pozostała natomiast bez zmian. Jedynie 3 proc. Polaków doświadczyło poprawy finansów w związku z pandemią koronawirusa.

Częściej pogorszenie sytuacji finansowej dotknęło kobiety, osoby posiadające dziecko na utrzymaniu oraz osoby niepracujące lub pracujące na część etatu. Natomiast finanse mężczyzn częściej pozostały bez zmian lub nawet uległy poprawie – czytamy.

Jak wskazują autorzy raportu, struktura wydatków na tegoroczne święta nie zmieniła się znacząco w porównaniu do zeszłego roku, spadły za to średnie wydatki związane z przygotowaniem świąt i prezentami, ale największy spadek dotyczy wydatków na podróże.

,u>Jeszcze w listopadzie pisałem, iż Polacy wydadzą średnio… tylko 58 PLN na podróże! (KLIK)


Z badania wynika, że największy udział w budżecie wydatków świątecznych stanowią przygotowania do świąt, w tym roku wydamy średnio 522 zł, w roku ubiegłym było to średnio 610 zł. Druga w kolejności pozycja to prezenty, na które w tym roku wydamy średnio 507 zł. W 2019 roku było to 583 zł.

Według raportu, 4/5 badanych planuje sfinansować święta Bożego Narodzenia z własnych środków (bieżące dochody i/lub oszczędności). Jedynie 9 proc. planuje pokryć wydatki związane ze świętami tylko dzięki zobowiązaniom. Reszta skorzysta z mieszanych form finansowania (środki własne + zobowiązania) albo jeszcze nie wie skąd weźmie na nie środki.

(PAP) lgs/ ewes/ dym/ Źródło informacji: PAP

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *