Home Newsy Już 125 unowocześnionych wagonów wzmocniło flotę PKP Intercity
Już 125 unowocześnionych wagonów wzmocniło flotę PKP Intercity

Już 125 unowocześnionych wagonów wzmocniło flotę PKP Intercity

Podróże będą przyjemniejsze!

Koniec tego procesu modernizacji

PKP Intercity odebrało ostatnie ze 125 wagonów, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Tym samym zrealizowana została cała, warta blisko 470 mln zł brutto umowa.

Z większości ze 125 nowoczesnych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce. Ostatnie z nich pojawią się na torach 13 grudnia br. wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, co przyczyni się do podwyższenia standardu podróżowania pociągami PKP Intercity w nowym sezonie.

Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego “Mińsk Mazowiecki” w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto.

Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów. Wartość umowy obejmującej dostawę łącznie 125 wagonów wzrosła wówczas do blisko 470 mln zł brutto. Przekazując PKP Intercity ostatnie ze 125 zmodernizowanych pojazdów PESA Bydgoszcz zrealizowała cały kontrakt.

>> SPRAWDŹ INNE NEWSY Z KATEGORII “PRZEJAZDY”

Poza zakończonymi naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi jeszcze przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania, co nastąpi w ciągu 18 miesięcy od oddania ich do użytku.

Komfortowe podróże po całej Polsce

Zmodernizowane wagony to bezprzedziałowe pojazdy klasy drugiej z 72 miejscami siedzącymi każdy. Są wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet.

Modernizacja objęła także instalację monitoringu, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE oraz toalet z zamkniętym układem. Pojazdy zostały wyciszone, co zapewnia dodatkowy komfort podróży. Numery foteli czy półek, symbole w toaletach, a także przyciski otwierające drzwi oznaczono alfabetem Braille`a.


Wykorzystanie zmodernizowanych wagonów przyczyni się do podwyższenia standardu podróżowania pociągami PKP Intercity w nowym rocznym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie 13 grudnia br. w kategorii połączeń ekonomicznych wzrośnie liczba pociągów InterCity (IC), mniej zaś będzie składów TLK.

Zwiększy się udział kategorii IC wśród pociągów jeżdżących m.in. z i do Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Białegostoku, Olsztyna i Zielonej Góry. Ze zmodernizowanych pojazdów korzystają już mieszkańcy wymienionych miast, a także m.in. Warszawy, Trójmiasta i Wrocławia.

Nowoczesnych wagonów będzie jeszcze więcej

Bydgoska PESA modernizuje dla przewoźnika wagony w ramach jeszcze dwóch umów. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku. W ramach trzech kontraktów PESA dostarczy więc łącznie aż 245 unowocześnionych wagonów. Wartość umów to blisko 1,03 mld zł brutto.

Wszystkie kontrakty są dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 ? 2020 dla projektów “Kolej na dobre połączenia ? unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P1) i “Przyspieszamy komfortowo ? unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P2).

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej przewoźnika


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *