Home Newsy Nowe Rozporządzenie, kolejne zmiany: m.in. nie zjemy już posiłku w hotelowej restauracji!
Nowe Rozporządzenie, kolejne zmiany: m.in. nie zjemy już posiłku w hotelowej restauracji!

Nowe Rozporządzenie, kolejne zmiany: m.in. nie zjemy już posiłku w hotelowej restauracji!

Informacje!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 listopada 2020. Ma ono obowiązywać od soboty 28 listopada do 27 grudnia 2020 (z możliwością zmian).

Turystyczne informacje

Działalność hoteli w dalszym ciągu jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

Zamknięte zostają jednak hotelowe restauracje – nie można już będzie zjeść przy stoliku. Restauracja dalej może jednak świadczyć swoje usług, ale wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową, pod warunkiem dostarczania posiłków lub napojów gościom do pokoju hotelowego.

Baseny i siłownie są zamknięte dla gości.

Otwarte za to pozostaną… stoki i ośrodki narciarskie.

Nie ma bowiem zakazu “działalności polegającej na obsłudze stoków narciarskich oraz wypożyczaniu sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego.

Rozporządzenie jest dostępne w Dzienniku Ustaw pod numerem 2091 (INFO / PLIK .PDF)

Sklepy i Święta:

Od dnia 28 listopada 2020 r. zakłada się przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób ? maksymalnie 1 osoba na 15m2. Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00?12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.

A podczas wigilii przy jednym stole będzie mogło się zgromadzić dodatkowe 5 osób (nie licząc gospodarza oraz osób z nim zamieszkujących).

Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie “na wynos” i “na dowóz”.

Inne zmiany:

Pozostałe regulacje – w zależności od zakresu zakazu lub ograniczenia:

1. Przemieszczanie się:
1) dystans 1,5 m od innych osób;
2) ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8.00?16.00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.


2. Wydarzenia kulturalne i kina – działalność zawieszona, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.

3. Biblioteki publiczne i naukowe – możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

4. Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
1) 50% liczby miejsc siedzących albo
2) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

5. Kult religijny:
1) ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2;
2) obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

6. Zgromadzenia i spotkania:
1) w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;
2) imprezy organizowane w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób (do limitu tego nie będzie się wliczało osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).

7. Wesela, komunie i konsolacje – zakaz organizacji.

8. Targi i wydarzenia – wyłącznie w formie on-line.

9. Parki rozrywki – działalność zawieszona.

10. Hotele: działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

11. Gastronomia: wyłącznie działanie “na wynos” i “na dowóz”.

12. Salony fryzjerskie i kosmetyczne: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

13. Siłownie, kluby fitness i aquaparki – działalność zawieszona.

14. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.

15. Dyskoteki i kluby nocne – działalność zawieszona.

16. Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

17. Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu – możliwość działalności, z zachowaniem reżimu sanitarnego


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *