Home loty IATA: strata linii lotniczych w tym roku wyniesie ponad 118 miliardów dolarów!
IATA: strata linii lotniczych w tym roku wyniesie ponad 118 miliardów dolarów!

IATA: strata linii lotniczych w tym roku wyniesie ponad 118 miliardów dolarów!

Olbrzymie spustoszenie na rynku…

Linie lotnicze w tym roku stracą w sumie 118,5 mld dol., a w 2021 roku 38,7 mld dol. – prognozuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA).
Ten kryzys jest niszczycielski i nieubłagany – ocenia szef IATA Alexandre de Juniac.

>> KORONAWIRUS – SPRAWDŹ WSZYSTKIE NASZE WPISY


IATA ogłosiła we wtorek zrewidowane prognozy dotyczące wyników branży lotniczej w 2020 i 2021 r. “Głębokie straty w branży utrzymają się w 2021 r., mimo iż oczekuje się, że wyniki poprawią się w okresie objętym prognozą” – poinformowano.

Stowarzyszenie spodziewa się, że strata netto światowych przewoźników wyniesie w tym roku 118,5 mld dol. i będzie głębsza, niż prognozowana w czerwcu na 84,3 mld dol. Natomiast w 2021 r. strata netto ma wynieść 38,7 mld dol. wobec prognozowanych w czerwcu br. 15,8 mld dol.

Linie europejskie w tym roku odnotują stratę w wysokości 26,9 mld dol., a w przyszłym roku 11,9 mld dol. Najwięcej w tym roku stracą przewoźnicy z Ameryki Północnej, czyli 45,8 mld dol; w przyszłym roku ich strata ma wynieść 11 mld dol.

Najmniejszą stratę w tym roku odnotują linie z Afryki – 2 mld dol. IATA oczekuje, że druga połowa przyszłego roku przyniesie poprawę po trudnych pierwszych sześciu miesiącach 2021 r.

>> ZAKAZ LOTÓW DO POLSKI – AKTUALNA LISTA PAŃSTW


Zrzeszenie spodziewa się, że “agresywne cięcie kosztów połączy się ze zwiększonym popytem w 2021 r.“. Popyt ma być związany m.in. z ponownym otwarciem granic wraz z robieniem testów na koronawirusa, a także z uwagi na powszechną dostępność szczepionki. To może spowodować, że w IV kwartale 2021 r. branża osiągnie dodatnie wyniki finansowe.

Według szacunków, liczba pasażerów w 2021 r. może wzrosnąć do 2,8 miliarda. To byłby miliard więcej podróżnych niż w 2020 r., ale wciąż 1,7 miliarda poniżej wyników z 2019 r.

IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewnia ponad 82 proc. światowego ruchu lotniczego. (PAP) aop/

Źródło informacji: PAP

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *