Home inne Norwegia: od 30 października kwarantanna dla Polaków (i nie tylko)
Norwegia: od 30 października kwarantanna dla Polaków (i nie tylko)

Norwegia: od 30 października kwarantanna dla Polaków (i nie tylko)

Kolejne utrudnienia w podróżach!

Norwegia od 30 października 2020 mocno utrudniła wjazd do swojego kraju. Teraz obowiązkiem kwarantanny objęto nie tylko turystów, ale także i pracowników z innych państw!

Nowe obostrzenia:

Dn. 26 października premier Norwegii, Erna Solberg ogłosiła nowe obostrzenia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii COVID 19 w Norwegii.

W związku z wysokimi wskaźnikami dot. importu zakażeń na teren Norwegii ma miejsce zaostrzenie regulacji w zakresie kwarantanny wjazdowej dla pracowników zagranicznych, obowiązują od północy w piątek 30 października br.

Kwarantanny… nie unikniesz!

– pracownicy przyjeżdżający z krajów określonych jako czerwone wg definicji UE (tj. ze wskaźnikiem zakażeń powyżej 150 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni), czyli obecnie również z Polski, są zobowiązani do odbycia kwarantanny wjazdowej bez żadnych wyjątków. Nie ma zatem możliwości podjęcia pracy przed upływem 10 dni od wjazdu na terytorium Norwegii.

– pracownicy przyjeżdżający z krajów nie określonych jako czerwone wg definicji UE mogą chodzić do pracy w okresie kwarantanny oraz podlegać kwarantannie w czasie wolnym pod warunkiem poddania się testom na obecność koronawirusa co 3 dni oraz przebywania w jednoosobowych pokojach przez pierwsze 10 dni pobytu w Norwegii;

Od dnia 15 sierpnia br. (od północy) Polska została zaliczona do krajów “czerwonych”, w których sytuacja epidemiologiczna NIE spełnia określonych przez norweskie władze kryteriów. Oznaczać to będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Norwegii.

Inne informacje:

W obecnej sytuacji epidemiologicznej władze norweskie oceniają, że wszystkie zagraniczne podróże oznaczają zwiększone ryzyko zakażeń, dlatego nie klasyfikują już żadnego kraju jako “zielonego”, wprowadza się rozróżnienie na kraje “żółte” (bez obowiązku kwarantanny) i “czerwone” (obowiązek kwarantanny). Tym samym norweski rząd odradza wszelkie podróże zagraniczne i przedłuża ogólne wytyczne dot. podróży przyjęte przez MSZ do 15 stycznia 2021 r. (ograniczenie podróży tylko do wyjazdów koniecznych).


Oprócz Polski do krajów “czerwonych” zaliczane są (stan na 17 października 2020 r.) wszystkie państwa EOG-Schengen za wyjątkiem kilku regionów Finlandii oraz regionu Kalmar w Szwecji.

Lista państw (aktualizowana co 14 dni) i aktualne informacje dot. rekomendacji władz norweskich dot. podróży publikowane są na stronie:

https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/travel-advice-COVID19/

Władze norweskie zapowiadają, że granice nie zostaną zamknięte. Planowane jest wzmocnienie kontroli osób przyjeżdżających do Norwegii – na wybranych lotniskach (Oslo, Bergen, Stavanger) i na nabrzeżach utworzone zostaną centra testowe. Zrobienie testu będzie dobrowolne.

Fragmenty tekstu pochodzą z serwisu gov.pl

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *