Home inne Duży lockdown w Czechach – zamknięte hotele i nie tylko. To już kolejne utrudnienia w podróżowaniu (aktualizacja)
Duży lockdown w Czechach – zamknięte hotele i nie tylko. To już kolejne utrudnienia w podróżowaniu (aktualizacja)

Duży lockdown w Czechach – zamknięte hotele i nie tylko. To już kolejne utrudnienia w podróżowaniu (aktualizacja)

A zapowiadali, że go nie będzie…

Z powodu “walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa” Czesi już wcześniej – 14 października 2020 – wprowadzili wiele drastycznych restrykcji. To w zasadzie był mini-lockdown, chociaż nie w takiej drastycznej formie jak na wiosnę. Jednocześnie zapowiadano, iż nie planuje się dużego zwiększenia obostrzeń.

Okazało się to nieprawdą – od godziny 6 rano w czwartek 22 października Czesi wprowadzają (prawie całkowity) lockdown. Porównywalny z tym wiosennym. Chociaż tym razem (jeszcze) bez zamknięcia granic czy kwarantanny dla podróżujących z Polski.

Czy podobne – jak wypisane poniżej – czekają także i nas w Polsce? Przekonamy się jutro (wtedy mają być ogłoszone kolejne obostrzenia).

Pierwsza część restrykcji została wprowadzona w poniedziałek, 12 października. Zamknięte zostały muzea, zamki i inne “przydatne” turystom obiekty. Ograniczone zostały wizyty w sklepach, działalność w wielu branżach oraz wprowadzono dużo restrykcji dotyczących działalności centrów handlowych. Ograniczono działalność restauracji.

Zamknięte zostały teatry, kina, odwołane wydarzenia kulturowe i nie tylko. Zamknięto siłownie, baseny i wiele innych tego typu miejsc. Później zamknięto także i szkoły.

Zamknięte restauracje

Dostało się też gastronomii: zamknięte zostały także restauracje, puby i bary. Pozostawiono możliwość częściowego działalności restauracji – mogą one wydawać posiłki przez “okienko zewnętrzne”, na wynos. Bez konsumpcji wewnątrz. Mogą to czynić jedynie do godziny 20:00.
Hotelowe restauracje z kolei mogą podawać posiłki tylko gościom hotelowym. One też muszą działać tylko do 20:00.

Ten zakaz obowiązuje do 3 listopada 2020.

Od czwartku – LOCKDOWN

Dzisiaj z kolei ogłoszono kolejne – jeszcze większe – restrykcje. To w zasadzie (prawie całkowity) lockdown. Wprowadzone zmiany bardzo utrudniają wyjazdy turystyczne do Czech, a dla wielu podróżnych praktycznie przekreślają sens wyjazdu.

Teraz zmiany dotykają praktycznie każdego dziedziny życia:

Zamknięte sklepy, ograniczenia usług

Zamknięte zostają wszystkie sklepy – z małymi wyjątkami. Dalej działać mogą sklepy z podstawowymi produktami (drogerie, apteki, z artykułami codziennymi itp.). Muszą jednak stosować się do ścisłego reżimy sanitarnego. Mogą działać też stacje benzynowe.

Wszystkie pozostałe sklepy muszą się zamknąć – dotyczy to także tych w centrach handlowych. Dodatkowo zamknięte zostaną lokale usługowe – m.in. fryzjerzy, kosmetyczki, salony masażu, itp.

Mogą za to działać… kwiaciarnie czy sklepy ogrodnicze.

Hotele mogą przyjmować turystów biznesowych, obcokrajowców “do momentu opuszczenia kraju” oraz m.in. osoby na kwarantannie. Zabronione są “nowe” pobyty, także wyjazd do Czech w zasadzie mija się z celem.

Obowiązek maseczkowy

Praktycznie wszędzie trzeba nosić maseczki – także w miejscach publicznych – jeśli nie można zachować 2 metrowego dystansu od obcych osób. Nakaz dotyczy ich noszenia także w samochodach, na klatkach schodowych, przystankach i wielu innych.

Wyjątki: osoby z tego samego gospodarstwa domowego; w samochodzie jeśli podróżują w nim osoby z jednego gospodarstwa domowego; osoby uprawiające sport i kilka innych przypadków.

Ograniczenia w poruszaniu się

Zakazano “niepotrzebnych” kontaktów z innymi ludźmi. Wprowadzono też duże ograniczenia w poruszaniu się oraz zgromadzeniach. Dozwolone jest przemieszczanie się tylko w sytuacjach “niezbędnych”. Zaliczono do nich: podróże do pracy czy domu, podróże do rodziny, w celu zakupu najpotrzebniejszych produktów, pomocy bliskim, wizyty u lekarza, w aptekach, u weterynarzy, podróży na wesel czy ślub.
Dopuszczalne za to są spacery, noclegi w wiejskich domkach. Ale tylko w maksymalnie dwie osoby; z wyjątkiem dla osób z tego samego gospodarstwa domowego.

Ograniczono wesela i pogrzeby – może w nich wziąć udział tylko 10 osób.

Inne zamknięcie

Bez wyjątków zostają zamknięte muzea, zoo, zamki itp.; odwołano też wszelkie imprezy typu targi, kongresy, sztuki teatralne itd. itd.

To, w połączeniu z częściowym zamknięciem restauracji (tylko dania na wynos, przez okienko), mocno także i na wpłynie na turystykę czy liczbę zagranicznych gości. Hotelowe restauracje mogą wydawać posiłki tylko dla gości hotelu.

Zakazano też spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Zasady wjazdy do Czech

Teraz coś turystycznego. Nie ma zakazu wjazdu do Czech! Są tylko dodatkowe formalności dla wybranych osób. Dotyczą one podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali dłużej niż 12 godzin w państwach, które nie znajdują się “zielonej liście” oznaczającego “kraj niskiego ryzyka”.

Osoby te muszą przed przybyciem wypełnić formularz online. Podczas przekraczania granicy przybywający będą kontrolowani pod kątem występowania objawów Covid-19. Nie jednak informacji o konieczności przestawiania negatywnego wyniku testu itp.

Aktualizacja 27 października 2020

Od 28 października 2020 wprowadzono kolejne obostrzenia:
– nakaz zamknięcia sklepów już o 20:00, otworzyć się mogą dopiero o 5 rano
– zakaz wychodzenia z domu pomiędzy 21:00 a 4:59, z wyjątkami. Są to m.in. dojazdy do/z pracy czy krótki spacer z psem

Aktualizacja 31 października 2020

30 października 2020 Czesi przedłużyli stan wyjątkowy do 20 listopada 2020. Nie oznacza to automatycznego (jeszcze) przedłużenia obostrzeń i utrudnień m.in. dla turystów. Te zasady obowiązują (na razie) do 3 listopada 2020.

Aktualizacja 2 listopada 2020

Aktualne obostrzenia w Czechach (zakaz noclegów, zamknięcie barów i restauracji) przedłużono do 20 listopada 2020.

>> OBOSTRZENIA, LOCKDOWNY, ZAKAZ WJAZDU – DUŻO INFORMACJI

>> NAJŚWIEŻSZE PROMOCJE I WYPRZEDAŻE – SPRAWDŹ

—–

Szczegółową rozpiskę nowych obostrzeń znajdziecie m.in. na stronie aktualne.cz

(wpis jest aktualizowany)


mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *