logo

Home loty PLL LOT podsumowuje 2019 rok: jest zysk i rekordowa liczba pasażerów! Ale będzie potrzebna pomoc. Nawet… 4,5 miliarda PLN!
PLL LOT podsumowuje 2019 rok: jest zysk i rekordowa liczba pasażerów! Ale będzie potrzebna pomoc. Nawet… 4,5 miliarda PLN!

PLL LOT podsumowuje 2019 rok: jest zysk i rekordowa liczba pasażerów! Ale będzie potrzebna pomoc. Nawet… 4,5 miliarda PLN!

News.

Podsumowanie

W 2019 r. LOT osiągnął przychód ze sprzedaży w wysokości 7,37 mld zł, czyli o ponad miliard zł więcej niż w 2018 r. Zysk na działalności podstawowej wyniósł 113,9 mln zł. W ubiegłym roku LOT przewiózł na pokładach rekordową liczbę 10 mln pasażerów i uruchomił 15 nowych połączeń. To kolejny rok, w którym spółka utrzymała rentowność mimo problemów z globalnym uziemieniem floty B737MAX i silnikami Rolls Royce w Boeingach 787.


Zysk w 2019 roku

Ubiegły rok LOT zakończył z zyskiem z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów na poziomie 113,8 mln zł. Jednocześnie spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży do 7,37 mld w porównaniu do 6,19 mld zł w roku poprzednim.

Wynik z działalności operacyjnej przed amortyzacją (EBITDA) wyniósł w ub. roku 142,6 mln zł, a z kolei wynik na działalności operacyjnej (EBIT) 91,9 mln zł.

W ubiegłym roku, czwarty rok z rzędu, wypracowaliśmy zysk i zwiększyliśmy skalę działalności przewożąc na pokładach rekordową liczbę 10 mln pasażerów. Potwierdza to, że strategia rentownego wzrostu, którą obraliśmy w 2016 r. była słuszna. Dziękuję za ciężką pracę całemu zespołowi LOT-u, a naszym pasażerom za zaufanie” – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

>> SPRAWDŹ PROMOCJE PLL LOT

Więcej pasażerów

W 2019 r. w stosunku do 2018 r. największą dynamikę wzrostu liczby pasażerów zanotowały rejsy dalekiego zasięgu (przyrost o 30,4%). Na lotach krótko- i średniodystansowych przewieziono o 11,4% więcej pasażerów niż rok wcześniej, a w rejsach krajowych o 4,7%.

W 2019 r. zainaugurowano m.in.: trasy Warszawa-Miami, Warszawa-Delhi, Warszawa-Kolombo i Budapeszt-Seul, dzięki czemu na koniec roku w ofercie polskiego przewoźnika było ponad 120 połączeń.

Oczywiście bieżący rok jest dla nas znacznie trudniejszy i skupiamy się teraz na optymalizacji naszej działalności, tak by przetrwać najtrudniejszy czas dla branży lotniczej. Na szczęście nasze wyniki z lat ubiegłych dowodzą, że potrafimy pracować z zaangażowaniem i osiągać założone cele” – dodaje Rafał Milczarski.logo

W ubiegłym roku LOT przewiózł na pokładach rekordową liczbę 10 mln pasażerów i uruchomił 15 nowych połączeń.

A potem przyszedł Covid-19, ogólnoświatowa panika. I wszelkie plany na 2020 (i przyszłe lata) należy tworzyć od nowa.

Pomoc publiczna na wiele miliardów!

Przewoźnik w tej chwili pracuje nad zimowym rozkładem lotów. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż ciężko przewidzieć działania poszczególnych rządów, a także zachowanie pasażerów.

Polski przewoźnik planuje też w najbliższych tygodniach zwrócić się do rządu o pomoc publiczną, tak jak wcześniej już zrobili to praktycznie wszyscy przewoźnicy europejscy.

W sprawozdaniu zarządu z działalności spółki za 2019 czytamy, iż przewoźnik może potrzebować nawet 1 miliard euro, czyli mniej więcej 4,5 miliarda PLN.

Część treści wpisu pochodzi z informacji prasowej przewoźnikalogo
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *