Home loty Już od 1 sierpnia “rusza” bon turystyczny. Podajemy kilka najpopularniejszych pytań i odpowiedzi. Do wzięcia jest 500 zł na każdego dzieciaka!
Już od 1 sierpnia “rusza” bon turystyczny. Podajemy kilka najpopularniejszych pytań i odpowiedzi. Do wzięcia jest 500 zł na każdego dzieciaka!

Już od 1 sierpnia “rusza” bon turystyczny. Podajemy kilka najpopularniejszych pytań i odpowiedzi. Do wzięcia jest 500 zł na każdego dzieciaka!

Bon turystyczny

Ustaw o bonie turystycznym została przejęta przez sejm w środę 15 lipca 2020, natomiast w piątek została podpisana przez prezydenta.


Kto otrzyma bon turystyczny?

Grono odbiorców bonu w zasadzie pokrywa się z gronem osób pobierających świadczenie 500+. Dodatkowo bon turystyczny przysługiwać będzie osobom, którzy sprawują opiekę nad dziećmi w systemie pieczy zastępczej.

Z bonu ma skorzystać około 6,5 milionów dzieci. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny do rodzin posiadających dzieci z niepełnosprawnościami trafi ponad 430 mln PLN. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy informował, że bonem objętych zostanie około 300 000 dzieci niepełnosprawnych, a do do 31 grudnia 2021 roku uprawnienia nabierze kolejne 135 00 takich dzieci.

Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Jaka jest wartość bonu?

Bon turystyczny ma wartość 500 PLN, dostaną go wszyscy spełniający warunki. Natomiast dodatkowe 500 PLN przysługiwać będzie na każde dziecko niepełnosprawne. Otrzymają one w sumie 1000 PLN.

Jednakże bon nie będzie miał formy gotówkowej. Jak wobec tego z niego skorzystamy? Zapłacimy nim za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez ZUS.
Wartość bonu turystycznego będzie zwolniona z podatku, nie będzie też wliczana do dochodu, od którego wysokości zależą różne świadczenia.

Gdzie będzie można skorzystać z bonu?

Władze zapowiadają, iż będzie to możliwe u ponad 100 000 podmiotów. Ponieważ bon nie będzie miał formy gotówkowej, to skorzystać będzie z niego można tylko w wybranych miejscach. Będą to przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do tego tygodnia zarejestrowało się jakoś ponad 6 000 podmiotów.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Opłacić nim będzie można m.in.:
– pobyt w pensjonacie
– pobyt w hotelu
– pobyt w gospodarstwie agroturystycznym
– kolonie
– obozy harcerski, sportowe czy rekreacyjne

Bon będzie można zrealizować aż do marca 2022 roku.

Listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, u których będziesz mógł zapłacić za pomocą bonu, znajdziesz na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej (POT): www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel

Jak będzie można uzyskać bon?

Twój bon jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. System pozwali na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Następnie zalogować się tam i aktywować bon. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Jeśli jesteś osobą uprawnioną, zaloguj się na swój profil na PUE ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę “Ogólny” i przejdź do zakładki “Polski Bon Turystyczny” > “Mój bon”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle nam bon SMS-em lub e-mailem.Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Kiedy będzie można uzyskać bon?

Start już od północy z 31 lipca na 1 sierpnia 2020. Na początku możemy spodziewać się trudności i przeciążenia serwerów.
logo

Kilka najważniejszych pytań i odpowiedzi

Jak wygląda bon turystyczny?

Bon jest dokumentem elektronicznym. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (wybierz zakładkę “Ogólny”, a następnie “Polski Bon Turystyczny”). Z tego dokumentu wynika m.in., kto jest uprawniony do świadczenia, na które dzieci, jaka jest kwota świadczenia na poszczególne dzieci oraz łączna kwota przyznanych świadczeń.

>> #LOTnaWakacje – zarezerwuj lot na wakacje już od… 99 PLN

Czy bonem można płacić kilka razy?

Tak, bonem możesz płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu (na dziecko niepełnosprawne).


logo

Czy mogę wymienić bon na gotówkę?

Nie możesz wymienić bonu na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany.

Co zrobić w sytuacji, gdy kwota za nocleg w hotelu będzie przewyższać wartość bonu?

Jeśli usługa hotelarska przekracza wartość bonu, to brakującą część możesz zapłacić gotówką, kartą lub przelewem.

Czy bonem można opłacić wyjazd zagraniczny?

Nie. Za pomocą bonu możesz zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski przez przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego, które przystąpiły do projektu Polski Bon Turystyczny. Listę tych podmiotów znajdziesz na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel

Jeśli impreza turystyczna, w której uczestniczę, będzie obejmowała jakiś element zagraniczny, np. zwiedzanie Krakowa i Pragi ? co wtedy?

Ustawa wymaga, aby usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne były świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli więc dana impreza zawiera w sobie element zagraniczny, to nie może zostać sfinansowana za pomocą bonu.

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie czy tylko za dzieci?

Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.

Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, gdy z usługi hotelarskiej korzysta lub w imprezie turystycznej uczestniczy dziecko, nawet gdy ze względu na jego wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka, na które bon przysługiwał.

Jak otrzymam informację, że mam przyznany bon?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz bon, zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli masz prawo do bonu, w zakładce “Ogólny” będzie zakładka “Polski Bon Turystyczny” > “Mój bon”. Bon musisz aktywować. Aby to zrobić, wpisz swój aktualny mail oraz numer telefonu komórkowego. W chwili aktywacji zostanie Ci nadany kod obsługi płatności. Otrzymasz go mailem, aby potwierdzić płatność za pomocą bonu.

Co to jest kod obsługi płatności?

To kod, który otrzymasz, gdy aktywujesz swój bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Tylko Ty będziesz znał ten kod. Kod będziesz też mógł sprawdzić na swoim profilu na PUE w zakładce “Polski Bon Turystyczny” > “Mój Bon”. Wykorzystasz go, gdy będziesz płacić za usługi, np. rezerwować nocleg w hotelu.

Czy mogę sprawdzić, jaką wartość bonu mogę jeszcze wykorzystać?

Tak, aktualny stan środków, które możesz jeszcze wykorzystać, sprawdzisz na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę “Ogólny” i przejdź do zakładki “Polski Bon Turystyczny” > “Mój bon”.

Czy można płacić bonami za kilkoro dzieci podczas jednej płatności?

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, to otrzyma jeden numer bonu, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci, tzn. jeśli ktoś ma 3 dzieci, to otrzyma bon w wysokości 1500 zł. Będzie mógł nim zapłacić raz albo kilka razy do wyczerpania kwoty bonu.

Część tekstu pochodzi ze strony https://bonturystyczny.polska.travel/
logo
mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *