Home inne Jakie napiwki zostawiać na wyjazdach?
Jakie napiwki zostawiać na wyjazdach?

Jakie napiwki zostawiać na wyjazdach?

Przydatne info!

Jednak zostawiamy napiwki…

Ponad połowa ankietowanych Polaków czuje się zdezorientowana zostawiając napiwek za granicą. Wypada dodać coś do rachunku czy nie? Jaka kwota wpisze się w lokalne zwyczaje i nie obrazi kelnerów? Wyszukiwarka KAYAK.pl przychodzi z pomocą i przedstawia etykietę wręczania napiwków w najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Niemal połowa Polaków daje napiwki podczas wyjazdów – 30% badanych dodaje drobną kwotę do rachunku, gdy wymagają tego lokalne zwyczaje, a 19% nawet jeśli nikt tego od nich nie oczekuje, a obsługa okazuje się niemiła. Sam wakacyjny nastrój nie zawsze jednak wystarczy – prawie co trzeci (32%) urlopowicz z Polski daje napiwek tylko, jeśli obsługa w restauracji rzeczywiście spełni jego oczekiwania.

>> SPRAWDŹ NAJTAŃSZE POŁĄCZENIA Z POLSKI

Zapewne dlatego też większość badanych (46%) woli sama decydować o wysokości napiwku i nie chciałaby, aby był on wliczony w rachunek. Jednak przy dobrym serwisie, Polacy są hojni i najczęściej zostawiają 9-10% wartości zamówienia. Co piąta osoba uważa jednak, że 5-6% w zupełności wystarczy jako podziękowanie za dobrą obsługę.

Polacy napiwki najczęściej wręczają w restauracjach, gdzie siadają na coś do zjedzenia (65%) oraz w kawiarniach (48%). Co piąta osoba w ten sposób nagradza dobry serwis w barach. Mniej zostawia drobną kwotę obsłudze hotelowej czy kierowcom w taksówce – robi tak odpowiednio 16% i 14% badanych.


Stosowny napiwek w ulubionych miejscach polskich podróżnych

Europa, Azja, Ameryka – na liście najpopularniejszych kierunków tego lata króluje różnorodność. Można więc spodziewać się też różnych zwyczajów pod względem stosownej wysokości napiwków.

Eksperci wyszukiwarki KAYAK.pl sprawdzili lokalne zwyczaje oraz w ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 23 tysięcy respondentów na świecie, zapytali mieszkańców poszczególnych krajów, co uznaliby za odpowiedni dodatek do rachunku w swoim miejscu zamieszkania.

Tajlandia: Bangkok

W Tajlandii nie ma zwyczaju zostawiania napiwku, szczególnie w miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów. Jednak w większych miastach, coraz częściej zostawia się 10% lub zaokrągla rachunek do najbliższych 20 BAHT, czyli równowartości ok. 2,45 zł.

Hiszpania: Barcelona, Palma Majorka

Większość ankietowanych Hiszpanów (73%) zgadza się, że napiwek za dobry serwis nie musi przekraczać 8%, a najczęściej zalecają pozostawienie dodatkowych 5-6% do rachunku.

Chorwacja: Split i Zadar

Jak w wielu europejskich krajach, w Chorwacji najczęściej kelnerom zostawia się 10% w ramach podziękowania za dobre jedzenie i profesjonalną obsługę.

Stany Zjednoczone: Los Angeles

Jeśli chodzi o napiwki, Amerykanie wyróżniają się szczodrością. Najliczniejsza grupa badanych wskazała, że w Stanach dobrze widziane jest pozostawienie dodatkowych 19-20% do rachunku jako podziękowanie za miłą obsługę. Niewiele mniej osób (16%) uważa, że należy zostawić przynajmniej 15-16%.
Bułgaria: Burgas

Zgodnie ze zwyczajem w Bułgarii powinno zostawić się obsłudze 10% wartości rachunku, jeśli wszystko smakowało, a kelnerzy byli sympatyczni.

Włochy: Neapol

Podobnie jak Hiszpanie, również Włosi nie mają zwyczaju zostawiać ogromnych napiwków. Najliczniejsza grupa badanych stwierdziła, że 5-6% jako dodatek za miłą obsługę jest wystarczającą kwotą.

Indonezja: Denpasar (Bali)

Zależnie od wybranej restauracji, w Indonezji napiwek może już być doliczony do końcowej kwoty – w takim przypadku nie ma obowiązku wręczania dodatkowej kwoty. Jeśli jednak serwis nie widnieje na rachunku, w dobrym tonie jest dodanie 10% jego wartości.

Grecja: Korfu

W Grecji serwis jest najczęściej wliczony w rachunek, dlatego zostawienie napiwku jest tutaj opcjonalne, ale mile widziane. Zawsze warto jednak pochwalić podane jedzenie, co jest tu równie doceniane co zostawienie drobnej kwoty.

Jak podkreśla Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl: “Polacy dużo bardziej niż inne nacje zwracają uwagę na jakość serwisu – 32% badanych z Polski zostawia napiwek, tylko jeśli obsługa była miła. Wśród badanych z całego świata ten odsetek jest niższy (25%), częściej zostawiają też napiwki nawet jeśli serwis nie był zachwycający – robi tak 28% badanych. Podczas gdy w Polsce zaledwie 19%”.

UWAGI:

Informacje o zwyczajach w zakresie wręczania napiwków zostały podane na podstawie danych ze stron: https://www.travelex.co.nz/media/1338/tipping-guide.pdf oraz http://www.whototip.net/ a także w oparciu o wyniki ankiety przeprowadzonej przez KAYAK wśród 23 400 osób z 22 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 3 do 10 stycznia 2019 poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych Polaków

Treść wpisu pochodzi z informacja prasowej serwisumleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *