Home inne PILNE! W Polsce wprowadzono stan epidemii. Szkoły zamknięte aż do świąt!
PILNE! W Polsce wprowadzono stan epidemii. Szkoły zamknięte aż do świąt!

PILNE! W Polsce wprowadzono stan epidemii. Szkoły zamknięte aż do świąt!

Ważne!

(wpis aktualizowany)

Tydzień temu – w piątek 13 marca – Polska ogłosiła zamknięcie swoich granic oraz szereg innych obostrzeń!

>> SPRAWDŹ: Polska się zamknęła. Loty krajowe i międzynarodowe odwołane; wróciły kontrole na granicach! Dużo innych zmian.

Kolejne zmiany!

Dzisiaj 20 marca 2020 następują kolejne zmiany – wprowadzono STAN EPIDEMII. Stan epidemii to stopień wyżej od stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzonego w zeszłym tygodniu (czytaj więcej).

Wprowadzony stan epidemii daje szereg nowych możliwości reagowania na zmieniającą się sytuację. Nowe kompetencje w walce z pandemią zyskają wojewodowie. Będą uregulowane sytuacje osób wracających z kwarantanny. I wiele innych zmian – o szczegółach dowiemy się z treści rozporządzenia.

Będzie możliwość ustanowienia “strefy zero” – to określony obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefą zero może być miasto, miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu.

To także szereg innych opcji: ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,; ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów; obowiązkowe zabiegi sanitarne; nakaz udostępnienia lokali czy też obowiązek przeprowadzenia szczepień.

Dziś ponad 400 osób zarażonych koronawirusem, dziś ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych. To upoważnia mnie do podpisanie rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Doprecyzowaliśmy ograniczenia branży transportowej i galeriach handlowych. Zostaną otwarte w galeriach apteki, sklepy spożywcze, kioski, środki czystości będzie można kupić. To ważne, bo trudno funkcjonować w okresie kwarantanny

“Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii”, czyli
“Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa”

Przedłużono brak zajęć w szkołach i nie tylko

Zajęcia w szkołach zostają odwołane na jeszcze dłużej – aż do świąt Wielkanocnych.


Jak wynika z kalendarza roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych miała potrwać od 9 do 14 kwietnia. Wcześniej już szkoły zostały zamknięte na okres do 25 marca. Teraz zostało to przedłużone do 9 kwietnia, co w praktyce (doliczając przerwę) oznacza, iż szkoły będą nieczynne aż do 14 kwietnia 2020.

Nie oznacza to jednak… braku zajęć! Rozporządzenie wprowadza obowiązek systematycznego przekazywania wiedzy – po to, by nauczyciele mogli kontaktować się z uczniami. A także wystawiać im oceny. Mamy, więc coś na kształt szkoły online.

W związku z wydłużonym czasem braku zajęć w szkołach i prowadzenia lekcji on-line będzie wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców.

Przedłużenie braku zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych oraz uczelni.

Zmiany nie mają wpływu na terminy egzaminów maturalnych czy egzaminu ośmioklasistów.

>> KORONAWIRUS: SPRAWDŹ WSZYSTKIE WPISY W TYM TEMACIE!

Aplikacja mobilna i wyższe kary

Została stworzona aplikacja “Kwarantanna domowa” dla osób objętych kwarantanną w warunkach domowych.. Dzięki niej będzie można sprawdzać czy te osoby stosują się do zaleceń.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca w którym się znajdujemy, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Jednocześnie z 5 000 do 30 000 PLN rośnie kara za złamanie kwarantanny.

>> SPRAWDŹ: RYANAIR ODWOŁUJE LOTY AŻ DO KOŃCA KWIETNIA!

Tarcza Antykryzysowa

W przyszłym tygodniu ma zostać przyjęta i wprowadzona Tarcza Antykryzysowa o wartości 212 mld zł, którą rząd przygotował jako lekarstwo w związku z epidemią koronawirusa.

Program ten zawiera rozwiązania dla: pracowników, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca będzie mógł np. przesunąć w czasie opłatę składek czy podatków bez dodatkowych opłat prolongacyjnych.

>> WAŻNE! Dwie duże i znany linie lotnicze nie polecą z Polski aż do końca maja.

Co z lotami PLL LOT?

W tej chwili PLL LOT zawiesił loty do 28 marca 2020 włącznie. Podczas dzisiejszej wieczornej konferencji nie było informacji o przedłużeniu zawieszenia lotów i odwołaniu kolejnych lotów. Nie padło też pytanie o tą sprawę. Pozostaje nam czekać na informacje od PLL LOT!

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *