Home Newsy Kartą, gotówką czy aplikacją – jak Polacy płacą na wakacjach?
Kartą, gotówką czy aplikacją – jak Polacy płacą na wakacjach?

Kartą, gotówką czy aplikacją – jak Polacy płacą na wakacjach?

Informacje

Zapowiadany od lat “zmierzch gotówki” wydaje się omijać polskich turystów. Jak pokazują wyniki najnowszego badania KAYAK.pl, w którym udział wzięło ponad 25 tysięcy osób z 24 różnych krajów, w tym tysiąc z Polski, na wakacjach Polacy wciąż wolą tradycyjne formy płatności i przed wyjazdem zaopatrują się w lokalną walutę.

Niezależnie od wieku czy płci, polscy podróżni najchętniej płacą gotówką – niemal połowa respondentów (48%) wskazała, że to ich ulubiona metoda płatności podczas wyjazdów. W tej grupie nieznacznie przeważają kobiety (53% vs. 43% mężczyzn), które z kolei rzadziej niż panowie korzystają z płatności kartami debetowymi lub kredytowymi. Sięga po nie około jedna piąta wszystkich badanych z Polski – odpowiednio 22% i 20%

>> KORONAWIRUS SARS-CoV-2: SPRAWDŹ WSZYSTKIE WPISY W TYM TEMACIE!

Jaką opcję płatności zazwyczaj stosujesz podczas wakacji?

Nie tylko w Polsce widać przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań – wśród wszystkich 24 ankietowanych krajów gotówkę wybiera 38% badanych. Najliczniejszą reprezentacją mogą pochwalić się Niemcy i Austria (58%). Są też kraje, w których banknoty i bilon odeszły już do lamusa na rzecz ?plastiku? – Francuzi i Norwegowie najrzadziej sięgają po gotówkę, a transakcje finalizują raczej przy użyciu kart kredytowych.


“Choć płatność kartą kredytową jest drugą najpopularniejszą metodą wśród wszystkich badanych krajów (30%), Polacy znajdują się w gronie najbardziej sceptycznych narodowości względem tej formy finansowania urlopu. Raczej niechętnie płacą też za wakacje w ratach, co może wskazywać, że wolą uniknąć późniejszej konieczności spłacania odsetek za wakacyjne szaleństwa” – komentuje Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl.

Co ciekawe, Polacy są wśród narodowości, które mają najmniej oporów przed nowinkami technologicznymi i zaczynają przekonywać się do płatności aplikacjami. Podczas gdy światowa średnia to zaledwie 4%, w Polsce już 7% ankietowanych najchętniej płaci telefonem. Częściej zdarza się to tylko w przypadku Ukraińców (10%).

Najpopularniejsze opcje płatności podczas wakacji

* na podstawie odpowiedzi obywateli 24 państw na świecie.

UWAGI:

Ankieta została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 25 200 osób z 24 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 2 do 18 stycznia 2020 poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 1000 ankietowanych Polaków w wieku od 18 do 65 lat z uwzględnieniem wieku, płci i położenia geograficznego.

Treść wpisu pochodzi z informacji prasowej kayak.pl

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *