Home loty Koronawirus w Europie. GIS nie zaleca wyjazdów do 9 krajów [LISTA PAŃSTW, SYTUACJA, ZALECENIA]
Koronawirus w Europie. GIS nie zaleca wyjazdów do 9 krajów [LISTA PAŃSTW, SYTUACJA, ZALECENIA]

Koronawirus w Europie. GIS nie zaleca wyjazdów do 9 krajów [LISTA PAŃSTW, SYTUACJA, ZALECENIA]

Wiadomości

Koronawirus w Europie i na świecie

W związku z kolejnymi przypadkami koronawirusa w Europie i na świecie, Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dotyczący wyjazdu w zagrożone miejsca.

>> Sprawdź nasz poprzedni wpis: “Koronawirus we Włoszech. Dużo zachorowań, izolacja miejscowości, odwołane imprezy, zamknięte szkoły. Co z lotami?

Według stanu na początek 24 lutego 2020 r. zgłoszono 2618 zgonów z Chin (2 592, (Hongkongu (2), Iranu (8), Korei Południowej (7), pokładu międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (3), Włoch (2), Tajwanu (1), Filipin (1), Japonii (1) i Francji (1).

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Koronawirus we Włoszech

Codogno oraz okoliczne gminy (łącznie ponad 50 000 mieszkańców) zostały uznane za ogniska choroby i są odizolowane od świata. Zamknięto szkoły, przedszkola, odwołano imprezy sportowe oraz zalecono ludziom pozostanie w domach. Zamknięte są tam sklepy, bary i restauracje.

Włoski rząd przekazał, iż złamanie wprowadzonego zakazu wstępu do miejsc uznanych za ognisk choroby lub ich opuszczania oraz nie stosowanie się do dekretu będzie skutkowało karami finansowymi lub więzieniem.

Zawieszono zajęcia na uczelniach wyższych w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Friuli Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii. Zamknięte pozostaną również szkoły w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii oraz zawieszone wszystkie wyjazdy szkolne na terenie całych Włoch. Minimum do 1 marca 2020 – jednak z możliwością dalszego przedłużenia.

Odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w tym sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej.

>> KORONAWIRUS SARS-CoV-2: SPRAWDŹ WSZYSTKIE WPISY W TYM TEMACIE!

Przez kilka dni zabawy i imprezy karnawałowe w Wenecji i innych okolicznych prowincjach oraz wszelkiego rodzaju podobne wydarzenia zostają odwołane. La Scala w Mediolanie odwołuje spektakle, Tydzień Mody został w zasadzie odwołany. Ludzie w Mediolanie (i nie tylko) szturmują sklepy, robią zapasy – w razie przyszłej blokady miasta.

Jednocześnie jest spokojnie, nie ma zgłoszeń o rabunkach czy zamieszkach.

Giuseppe Conte – Prezes Rady Ministrów Włoch – twierdzi, iż obecnie nie ma potrzeby panikować i zamykać włoskich granic. Tym razem ruch w ramach Schengen zostaje “utrzymany” i nic się nie zmienia.

Podróżni wracający z Włoch – utrudnienia.

Dla pasażerów wracających z Włoch wszystkie lotniska w Polsce obecnie stosują podobną procedurę. W wydzielonej części lotniska jest im mierzona temperatura, w niektórych przypadkach przeprowadza się też wywiad i uzyskuje dodatkowe informacje. Pasażerowie muszą też wypełnić karty lokalizacyjne dla służb sanitarno-epidemiologicznych. Podaje się w nich m.in. informacje o miejscu pobytu w najbliższym czasie oraz dane kontaktowe.

Jak na razie jedynie Kuwejt wprowadził zakaz lotów do/z Włoch.

Wielka Brytania zaleca osobom wracającym z Włoch pozostanie w domu przez 14 dni i poddanie się samo-kwarantannie. Wszystko po to, aby ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się choroby.

Lotnisko w Pradze postawiło specjalne bramki, do których kieruje przylatujących z Włoch. Mają oni być dodatkowo sprawdzani pod kątem objawów.

Inne turystyczne “wiadomości koronawirusowe

Zgodnie z zaleceniami Generalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (GCAA) Zjednoczonych Emiratów Arabskich Emirates zawiesza do odwołania wszystkie przeloty do/z Teheranu (IKA) od środy 26 lutego 2020 r. Pierwszy odwołany lot na trasie Dubaj (DXB) – Teheran (IKA) to EK971 w dniu 26 lutego 2020.

Z kolei Stany Zjednoczone zalecają powstrzymanie się z podróżami do Korei Południowej, z wyjątkiem naprawdę koniecznych wyjazdów.

Około 1000 turystów zostało uwięzionych w hotelu na Teneryfie – w związku z wykryciem koronawirusa u przebywającego tam osoby pochodzącej z Włoch.
Hotel H10 Costa Adeje Palace ( w mieście Adeje, południowy zachód Teneryfy) został objęty kwarantanną. Wejście na teren obiektu czy jego opuszczenie jest niemożliwe, terenu strzeże lokalna policja. Działania mają zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Mamy też pierwsze przypadki w Austrii oraz Chorwacji.

Lista państw, do których GIS nie zaleca wyjazdów

Zgodnie ze stanem na 24 lutego 2020, GIS z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do:
– Chin
– Korei Południowej,
– Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum)
– Iranu
– Japonii
– Tajlandii
– Wietnamu
– Singapuru
– Tajwanu


Jak sam GIS tłumaczy oczywiście są to zalecenia “z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego”. Aktualną listę zaleceń znajdziecie na stronie GIS.

Są to zalecenia. W tej chwili nie ma zakazu podróżowania, granice są normalnie otwarte. Nie ma też obecnie informacji o odwoływaniu lotów do Włoch.

MSZ informuje, iż w wypadku wyjazdu np. do Włoch “należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez władze włoskie działaniami prewencyjnymi, w tym kontrolami na lotniskach”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (KLIK) odradza podróże, które nie są konieczne do 11 gmin objętych kwarantanną przez władze włoskie ze względu na występowanie wirusa SARS-CoV-2:

w regionie Lombardi: Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano;
w regionie Wenecji Euganejskiej: Vo’ Euganeo (Padwa).

Zalecenia dla podróżnych

Jeśli wybieracie do państw, których stwierdzono przypadki SARS-CoV-2 (COVID-19) warto przestrzegać kilku zaleceń:

unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
– bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
– unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
– unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
– ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk: ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
– przestrzeganie zasad higieny żywności: jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Objawy występujące w wypadku zarażenia: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie czy problemy z oddychaniem.

Jeśli natomiast niedawno wróciłeś z podróży Chin, Włoch, Iranu czy innego państwa “z listy” i zaobserwujesz u siebie w/w objawy to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

>> KORONAWIRUS SARS-CoV-2: SPRAWDŹ WSZYSTKIE WPISY W TYM TEMACIE!

GIS wydał też komunikat (KLIK) przydatny dla osób wracających z Północnych Włoch – tłumaczy on działania jakie powinniśmy podjąć.

Jeśli nie mieliśmy opisanych wyżej objawów, to przez kolejne 14 dni mamy kontrolować swój stan zdrowia. Codziennie należy zmierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Natomiast jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Gospodarka a koronawirus

Gospodarka już cierpi. W poniedziałek w zasadzie wszystkie giełdy zakończyły dzień pod kreską. Spadki wyniosły nawet do 5%, a wiele spółek zaliczyło jeszcze większe przeceny.

Straty liczy także branża turystyczna. Biura podróży i firmy turystyczny (TUI, On The Beach, Rainbow i wiele innych) zaliczyły spadki akcji o kilka procent, w porywach nawet 10%. I jak na razie się nie zapowiada, aby odbiły w górę. Polska giełda zakończyła dzień ponad 4% stratą.

Zresztą turystyka najszybciej ucierpi. Sam strach klientów wystarczy, aby anulowali oni wyjazdy czy też powstrzymali się planowania podróży do zagrożonych miejsc. Tylko Włochy są bardzo popularnym kraje, odwiedzanym przez miliony osób. I one (na początku) najwięcej stracą.

Straty będą liczyć nie tylko duże firmy. Hotele, pensjonaty czy nawet zwykli ludzie wynajmujący swoje mieszkania czy pokoju w serwisach typu AirBnb nie będą mieć łatwo. W takim Hongkongu ceny noclegów spadły nawet do poziomu 5-10 EUR za noc.

(wpis będzie aktualizowany)

mleko

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *